Tovább erősítené pozícióját a mobil egészségügyi megoldások piacán a Telenor. Partneri hálózata ma főként egészségügyi szolgáltatókból áll, de számítana a háziorvosok nagyobb létszámú megjelenésére is.
Jövőkutatók, gyakorló orvosok és a Telenor vezetői számoltak be az mHealth piacon végbemenő aktuális folyamatokról, fejlesztésekről a mobilszolgáltató hétfői szimpóziumán. A rendezvény üzenete az volt, hogy a cég építve az anyavállalat és a saját eddigi kezdeményezésekre minden eddiginél erőteljesebb kampányba kezd a mobil egészségügyi megoldások területén.
Északon bejött ■ Christopher Laska, a Telenor Magyarország vezérigazgatója ennek kapcsán kifejtette az új mobil eszközök, az okostelefonok és a táblagépek révén felgyorsul az információcsere az orvosok és a páciensek között. Az előbbiek az mHealth-szel megvalósuló távdiagnosztikát tartják a sztetoszkóp megjelenése óta a legizgalmasabb orvosi eszköznek. Emlékeztetett rá, hogy a mobil egészségügyi megoldások révén jelentős költségmegtakarítás érhető el. Svédországi példával élve: az ottani időskori beteggondozásnál évi 2,4 milliárd eurós megtakarítás mutatható fel a technológia bevezetése nyomán. Megjegyezte, hogy a távkezeléssel jelentős mértékben csökkenthető a kórházi napok száma is.
A Telenor az m-healthhez elsősorban a hálózati infrastruktúrát ajánlja, hipernet hálózata egyes településeken már eléri a 84 megabit/sec letöltési sebességet. A cég néhány egészségügyi szolgáltatóval már meg is állapodott, számukat akarja a jövőben tovább bővíteni – mondta el a Bitportnak
Drozdy Győző, a Telenor vezérigazgatói stratégiai tanácsadója. Hozzátette, a kör szélesíthető az új megoldások iránt fogékony háziorvosok bevonásával is.
Kórházi tapasztalatok ■ Kedvező tapasztalatokról számolt be az mHealth hazai kórházi alkalmazása kapcsán
Klausz Ferenc, a Telenor vállalkozásfejlesztési vezérigazgatóhelyettese. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megye öt kórházának a bevonásával a közelmúltban lezajlott pilot-projekt 20 százalékos megtakarítást eredményezett az intézményeknek, 30 százalékot a pácienseknek.
A PwC nemrégiben publikált, többek között európai országokat is érintő világszintű kutatása azonban lehútheti az mHealth koncepciójától gyors eredményeket váró álmodozást. Az új technológia ugyanis önmagában csak ritkán elégséges: a
PwC tanulmánya megállapítja, hogy az egészségügyben erős az ellenállás a technológiai változások iránt, így az adaptáció kifejezetten lassú ezen a területen.
A témát megvilágították a jövőkutatók és a gyakorló orvosok szempontjából is. Az előbbiek szerint a jelenlegi évtized lehet az mHealth terjedésének az évtizede, a következő években várhatóak az igazi új megoldások. Magyarországon is adottak a feltételek, szeretjük a mobiltechnológiát, kellően egészségtelenül élünk és vannak már digitális egészségügyi adatbázisaink. A gyakorló orvosok nevében felszólaló
Meskó Bertalan rámutatott, kulcskérdés a digitális íráskészség terjesztése, a közösségi média használata az erre vonatkozó ismeretek oktatása az orvosegyetemeken is.
Mindenkit érdekel ■ Hogy az informatika és az egészségügy kapcsolata mennyire fontos téma a távközlési szolgáltatóknak, arra szolgál jó példával a Magyar Telekom néhány nappal ezelőtti bejelentése, miszerint
patikákban is elérhetővé teszi a páciensek számára a csatlakozást internetes betteggondozási rendszeréhez.