Tovább erősítené pozícióját a mobil egészségügyi megoldások piacán a Telenor. Partneri hálózata ma főként egészségügyi szolgáltatókból áll, de számítana a háziorvosok nagyobb létszámú megjelenésére is.
Jövőkutatók, gyakorló orvosok és a Telenor vezetői számoltak be az mHealth piacon végbemenő aktuális folyamatokról, fejlesztésekről a mobilszolgáltató hétfői szimpóziumán. A rendezvény üzenete az volt, hogy a cég építve az anyavállalat és a saját eddigi kezdeményezésekre minden eddiginél erőteljesebb kampányba kezd a mobil egészségügyi megoldások területén.

 

Északon bejött ■ Christopher Laska, a Telenor Magyarország vezérigazgatója ennek kapcsán kifejtette az új mobil eszközök, az okostelefonok és a táblagépek révén felgyorsul az információcsere az orvosok és a páciensek között. Az előbbiek az mHealth-szel megvalósuló távdiagnosztikát tartják a sztetoszkóp megjelenése óta a legizgalmasabb orvosi eszköznek.  Emlékeztetett rá, hogy a mobil egészségügyi megoldások révén jelentős költségmegtakarítás érhető el. Svédországi példával élve: az ottani időskori beteggondozásnál évi 2,4 milliárd eurós megtakarítás mutatható fel a technológia bevezetése nyomán. Megjegyezte, hogy a távkezeléssel  jelentős mértékben csökkenthető a kórházi napok száma is.

A Telenor az m-healthhez elsősorban a hálózati infrastruktúrát ajánlja, hipernet hálózata egyes településeken már eléri a 84 megabit/sec letöltési sebességet. A cég néhány egészségügyi szolgáltatóval már meg is állapodott, számukat akarja a jövőben tovább bővíteni – mondta el a Bitportnak Drozdy Győző, a Telenor vezérigazgatói stratégiai tanácsadója. Hozzátette, a kör szélesíthető az új megoldások iránt fogékony háziorvosok bevonásával is.

Kórházi tapasztalatok
Kedvező tapasztalatokról számolt be az mHealth hazai kórházi alkalmazása kapcsán Klausz Ferenc, a Telenor vállalkozásfejlesztési vezérigazgatóhelyettese. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megye öt kórházának a bevonásával a közelmúltban lezajlott pilot-projekt 20 százalékos megtakarítást eredményezett az intézményeknek, 30 százalékot a pácienseknek.

A PwC nemrégiben publikált, többek között európai országokat is érintő világszintű kutatása azonban lehútheti az mHealth koncepciójától gyors eredményeket váró álmodozást. Az új technológia ugyanis önmagában csak ritkán elégséges: a PwC tanulmánya megállapítja, hogy az egészségügyben erős az ellenállás a technológiai változások iránt, így az adaptáció kifejezetten lassú ezen a területen.  

A témát megvilágították a jövőkutatók és a gyakorló orvosok szempontjából is. Az előbbiek szerint a jelenlegi évtized lehet az mHealth terjedésének az évtizede, a következő években várhatóak az igazi új megoldások. Magyarországon is adottak a feltételek, szeretjük a mobiltechnológiát, kellően egészségtelenül élünk és vannak már digitális egészségügyi adatbázisaink. A gyakorló orvosok nevében felszólaló Meskó Bertalan rámutatott, kulcskérdés a digitális íráskészség terjesztése, a közösségi média használata az erre vonatkozó ismeretek oktatása az orvosegyetemeken is.

Mindenkit érdekel  Hogy az informatika és az egészségügy kapcsolata mennyire fontos téma a távközlési szolgáltatóknak, arra szolgál jó példával a Magyar Telekom néhány nappal ezelőtti bejelentése, miszerint patikákban is elérhetővé teszi a páciensek számára a csatlakozást internetes betteggondozási rendszeréhez.

Egyelőre csak ígéret marad a mobil egészségügy
Patikákban is csatlakozhatunk a beteggondozási rendszerhez

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.