Az Adobe régóta küszködik a Flash evangelizálásával, de most beadta a derekát. Ingyen kipróbálható az Adobe Edge, amellyel HTML5, CSS és JavaScript alapokon készíthetünk webes animációkat.
A Flash sokáig volt egyeduralkodó a webes extra tartalmak megjelenítésében. A csúnyácska és korlátozott képességű animált gifeket leváltva képes volt vektor alapú grafikát, animációt és interaktív eszközöket beágyazni a weboldalakba - a technológia csúcsán egy ideig divatosak voltak a száz százalékosan Flash alapon megvalósított weboldalak is.
Azóta viszont letűnni látszik az Adobe megoldásának divatja, egyre többen kritizálják, mennyire lelassítja a weboldalak működését, túlzottan igénybe veszi a számítógép hardverét, és biztonsági réseket is sűrűn kell foltozgatni benne. A legnagyobb rúgást talán az Apple adta a Flashnek, amikor az iOS alapú mobileszközökben egyszer és mindenkorra letiltotta ezen tartalmak megjelenítését. Bár az Adobe persze nem állt le a technológiával, amely ma is él és virul, úgy tűnik, rájött arra is, hogy nem árt valamilyen alternatívát adni az elpártolóknak.
Nem helyette, mellette ■ Az Adobe
ingyenesen letölthető formában adta ki az Edge nevű új megoldás előnézeti változatát. A végleges verzió csupán 2012-re várható, ám már most is kipróbálhatjuk, milyen új lehetőségeket biztosít a Flash gazdája azoknak, akiknek mégsem jó a Flash.
Az Adobe természetesen igyekszik hangsúlyozni, hogy az Edge nem a Flash helyett, hanem mellett képzelhető el igazán a modern webes infrastruktúrában, ám már az új szoftver mostani állapotából is az látszik, hogy a webdizájnerek könnyedén elfelejthetik a lassan divatjamúlttá váló elődöt. Az Adobe Web Pro üzletágának vezetője, Devin Fernandez szerint a Flash szép lassan más területekre vándorol át - például a 3D grafikai tartalmak, weben kívüli interaktív megoldások, játékok világába - míg az internetes világban nagy lehetőségeket tartogat a HTML5.
Persze az új technológiákkal úgy érdemes kísérletezni, hogy közben szem előtt kell tartanunk: a HTML5 még nem "mindenki barátja", csak az újabb böngészők támogatják. Az azonban tény, hogy a legfontosabb browserek fejlesztői egyaránt letették voksukat a legfrissebb HTML szabvány mellett, a jövőben tehát mindenképpen egyre nagyobb fókuszt kap a technológia, nem árt tehát idejében elkezdenünk az ismerkedést.
Mit tud az Edge? ■ Az Adobe 2010-ben már elkezdte bevezetni a HTML5 támogatását webes termékeiben, például a Dreamweaver szerkesztőben, az Illustratorban, a Digital Publishing Suite csomagban és a Wallaby nevű Flash-HTML5 átalakító is az áétállást segíti. Az Edge pedig azokat az eszközöket gyűjti össze, amelyekkel a web-guruk összetett grafikai megoldásokat, animációkat, interaktív webes elemeket szerkeszthetnek.
A szoftver mostani állapotában az alapszintű animációs megoldásokra koncentrál, de a fejlesztők szerint folyamatosan adagolják majd a további HTML5 alapú funkciókat, például az audió és videó cimkék kezelését, vagy az SVG grafikák animációját.
A kezelőfelület egyes elemeiben a filmszerkesztők (például a Premiere), másokban a Flash szerkesztőfelületére emlékeztet. Az alap itt is az idővonal, amelyre különféle kulcs-eseményeket fűzhetünk fel, épp ezért a Flash ismerőinek nem az alapoktól kell megtanulni egy új rendszer használatát. Lehetőség van meglévő HTML dokumentumok, képfájlok importálására, CSS3 alapú stíluslapok használatára, majd a végeredményt egy belső, WebKit alapú böngészőmotorral előnézetként is megtekinthetjük.
Az Adobe Edge előnézeti változata a végleges verzió megjelenéséig
ingyenesen letölthető, PC és Mac felhasználók egyaránt kipróbálhatják.