Saját elődeiknél és az Intel termékeinél is jóval olcsóbbak az AMD új szerverprocesszorai, amelyek a kedvező ár mellett alacsony fogyasztással veszik célba a cloud szolgáltatókat és az adatközpontokat.
Az AMD 2003-ban mutatta be az első, Opteron márkanév alatt futó processzorokat, amelyekkel látványos sikereket aratott. A vállalat néhány éven belül megközelítette a versenytárs Intel 67 százalékos bruttó árrését, és megszerezte az x86-os szerverek piacának jó egyötöd részét, amelyet 2009-ig 40 százalékra növelt volna. Időközben a jelentős technológiai fölénnyel rendelkező Intel begyújtotta a rakétákat, az Opteronok fejlesztései pedig későn érkeztek és kicsit durrantak, így a nagyszabású tervekből semmi sem lett. Az AMD az idei harmadik negyedév végén már csak alig 5 százalékos szerverpiaci jelenléttel rendelkezett.

Újabb próbálkozás  A chipgyártó hétfőn mutatta be az Opteron 4200-as és Opteron 6200-as sorozatot (korábbi nevükön Valencia és Interlagos), amelynek tagjai az AMD közleménye szerint akár másfélszer jobb teljesítményt nyújtanak, mint az Intel hasonlóan árazott termékei. A hónapokkal ezelőtt piacra dobott, Bulldozer architektúrára épülő processzorok az asztali gépek esetében nem bizonyultak túlságosan sikeresnek, ám a szervereknél más lehet a helyzet, ahol a gyengébb egyszálas teljesítmény nem okoz különösebb problémát, és a kiszolgálón futó szoftverek jól kihasználhatják az összes magot.


Az AMD piacra dobta az x86-os kategória első 16 magos processzorát

Az új termékektől ennek megfelelően a nagy teljesítményű számítástechnika (hiper performance computing – HPC) és a cloud telepítések vagy a virtualizáció területén, földrajzilag pedig a fejlődő piacokon várnak komoly eredményeket. Az összesen 18 féle, 4-16 magos processzor teljesítmény- és fogyasztásarányos ára kifejezetten kedvező, és a közeljövőben várható "finomhangolás" után még valószínűbb, hogy az AMD komoly üzleteket köthet majd. Az amerikai ZDNet által megszólaltatott elemző 2012 második felében már 10-15 százalékos szerverpiaci részesedést jósol a vállalatnak.

Nagy tételben olcsó  A szerverfarmok vagy a felhő- és webes szolgáltatók beruházásai magas számú, alacsony fogyasztású processzort feltételeznek, amelyeknek párhuzamosan, nagy számban kell végezniük hasonló típusú feladatokat. Ráadásul – az egyes beszerzések nagyságrendjére való tekintettel – a szolgáltatók a könnyen skálázható és magas teljesítménysűrűségű rendszereket minél olcsóbb elemekből igyekeznek kiépíteni.

Itt az első négymagos táblagép
Az Atom és Európa sem rántotta le az Intelt

Az új Opteronok egyelőre megfelelő támogatást élveznek a nagy szervergyártók (HP, IBM, Dell) vagy akár a szuperszámítógépekben utazó Cray részéről, amelyek nemsokára kijönnek az új processzorokra épülő megoldásokkal. Az AMD-nek ezzel együtt nem lesz könnyű meggyőznie a OEM-eket az Opteronok egyértelmű előnyeiről, főként pedig arról, hogy ezek az előnyök a következő egy-két évben változatlanok maradnak. Ezúttal ráadásul nem a korábbi, lomha Intellel van dolga: a piacon jövőre jelennek meg az új Xeon E5 chipekkel működő szerverek, amelyekkel a versenytárs is hasonló közönséget céloz meg.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.