A Helsinkiben található Uspenski-katedrális alatt kiépített adatközpont hőjével fűtik majd a templomot és az egész városrészt.

A Helsinkiben lévő Uspinski-katedrális alatt található barlangban kezdheti meg működését januárban az Academica nevű cég által üzemeltetett adatközpont, amely az egyik leginkább környezetbarátabb létesítmény lehet a világon a Reuters hírügynökség szerint. A több száz szerver által kibocsátott hőt a kerület központi fűtési rendszerében vezetik el, amely így nem csak az egyik fő turistalátványosságot, hanem a finn főváros számos lakását is távhővel látja majd el.

Becslések szerint az adatközpontok felelősek a világ teljes energiafelhasznásának mintegy 1 százalékáért, és a kiszervezésekkel párhuzamosan tovább nő a szolgáltatók energiafelhasználási igénye. Egy tipikus adatközpontban mindössze az energia 40-45 százalékát használják fel a szerverek üzemeltetéséhez, a maradék a hűtésre megy el.

Csökkenő energiaköltségek
Finnország és más észak-európai országok azokat a megújuló, illetve alternatív energiaforrásokat keresik, amelyek révén csökkenthetik az energiaköltségeiket. Ennek egyik lehetséges módja az adatközpontok által termelt hő újrafelhasználása, a hidegebb környezetben a hűtésre is kevesebbet kell költeni. Az Uspenski-katedrális alatt kiépített létesítmény egy tipikus adatközpont energiájának felét használja majd, míg a keletkezett hővel körülbelül 500 magánházat fűthetnek majd; mindezzel a szolgáltató 375 ezer eurót takaríthat meg egy évben.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.