A japán vállalat kutatói olyan szimulációs technológiát dolgoztak ki, amely azonnal képes megmutatni, hogy alakul az áramfogyasztás az adatközpontokban bekövetkezett változások során.
A Fujitsu japán és európai kutatói által bemutatott szimulátor sok szempontból világújdonságnak tekinthető megoldásokat vonultat fel. Azonnal képes megmutatni, hogyan alakul az áramfogyasztás a nagy számú szervert üzemeltető adatközpontban a szerverek vagy a klímaberendezés üzemállapotának változása esetén. Nem kérdés, hogy fontos manapság az informatikai eszközök, és különösen a nagy  energiafelhasználónak számító adatközpontok fogyasztásának optimalizálása. Ennek érdekében a kutatók teljes körű megközelítéssel tekintettek a problémára, azaz az informatikai hardverek, a klímaberendezések és más eszközök fogyasztását is figyelembe vették.

A folyamatosan változó működési profilú adatközpontban azonban nehezen lehet előre jelezni, hogyan hat a hardverek vagy a klímaberendezések működési állapotának változása a teljes fogyasztásra. A szerverterhelés kiosztását, a működő szerverek számának hozzáigazítását a feldolgozási terhelés változásához, vagy a klímaberendezés szerverkihasználtság vagy hőmérséklet szerinti vezérlését nem lehet közvetlenül az éles adatközpontban tesztelni. Erre kínál életképes alternatívát a most bemutatott számítógépes szimuláció.

Gyorsulás ezerrel  Az új technológia - a cég közlése szerint -  a korábban lehetségesnél ezerszer gyorsabban képes meghatározni az épületen belüli hőáramlást, és tökéletesen modellezi az informatikai hardvereket, a klímaberendezéseket és az adatközpontban működő többi berendezést. Erre támaszkodva pontosan ki tudja számítani az adatközpont áramfogyasztását. Az új technológiával még az éles bevezetés előtt tesztelni lehet a tervezett energiamegtakarítási intézkedések eredményességét, ami lehetővé teszi az adatközpont fogyasztásának jelentős csökkentését.

A gyorsulást többek között azzal érték el, hogy kihasználták azt, hogy a szerverek terhelése napszaktól és évszaktól függően is változik. Ezért a gyengébb terheltségi időszakokban a számítási terhelést néhány szerverre lehet koncentrálni, ezzel csökkentve a működő szerverek számát. 

Változó hőfokon A ma használatos hűtési rendszereket állandó teremhőmérséklet fenntartására tervezték. Ha azonban sikerül a klímaberendezést megfelelően hozzáigazítani a szerverek üzemállapotához, jelentős csökkenés érhető el az áramfogyasztásban. A szerverek és a klímaberendezések vezérlésének összekapcsolásával akár 40 százakékot is le lehet faragni az adatközpont áramszámlájának végösszegéből.

Az új technológiával az adatközpont helyszínének klimatikus viszonyai (hőmérséklet és páratartalom) is figyelembe vehetők és a konkrét esetben legmegfelelőbb hűtési módszerek vizsgálhatók. Hűvösebb éghajlaton érdemes olyan módszert választani, ami közvetlenül a külső levegőt vezeti be az épületbe. Ha így sikerül a hőmérsékletet és a páratartalmat a megbízható szerverműködéshez szükséges tartományban tartani, a külső levegőt felhasználó hűtéshez kevesebb energia kell, mint a klímaberendezés üzemeltetéséhez.

Az Északi-sarkkörnél épít szerverfarmot a Facebook
Már globális a Fujitsu felhője


A Japánban nemrég bekövetkezett áramkimaradások rákényszerítették az adatközpontokat a vészhelyzetben alkalmazható energiamegtakarítási módszerek vizsgálatára. A szimulációval több lehetséges intézkedés is megvizsgálható rövid időn belül. A tervek szerint a próbaüzemet követően a Fujitsu elsőként saját adatközpontjaiban fogja bevezetni a technológiát.

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.