A folyamatosan változó működési profilú adatközpontban azonban nehezen lehet előre jelezni, hogyan hat a hardverek vagy a klímaberendezések működési állapotának változása a teljes fogyasztásra. A szerverterhelés kiosztását, a működő szerverek számának hozzáigazítását a feldolgozási terhelés változásához, vagy a klímaberendezés szerverkihasználtság vagy hőmérséklet szerinti vezérlését nem lehet közvetlenül az éles adatközpontban tesztelni. Erre kínál életképes alternatívát a most bemutatott számítógépes szimuláció.
Gyorsulás ezerrel ■ Az új technológia - a cég közlése szerint - a korábban lehetségesnél ezerszer gyorsabban képes meghatározni az épületen belüli hőáramlást, és tökéletesen modellezi az informatikai hardvereket, a klímaberendezéseket és az adatközpontban működő többi berendezést. Erre támaszkodva pontosan ki tudja számítani az adatközpont áramfogyasztását. Az új technológiával még az éles bevezetés előtt tesztelni lehet a tervezett energiamegtakarítási intézkedések eredményességét, ami lehetővé teszi az adatközpont fogyasztásának jelentős csökkentését.
A gyorsulást többek között azzal érték el, hogy kihasználták azt, hogy a szerverek terhelése napszaktól és évszaktól függően is változik. Ezért a gyengébb terheltségi időszakokban a számítási terhelést néhány szerverre lehet koncentrálni, ezzel csökkentve a működő szerverek számát.
Változó hőfokon ■ A ma használatos hűtési rendszereket állandó teremhőmérséklet fenntartására tervezték. Ha azonban sikerül a klímaberendezést megfelelően hozzáigazítani a szerverek üzemállapotához, jelentős csökkenés érhető el az áramfogyasztásban. A szerverek és a klímaberendezések vezérlésének összekapcsolásával akár 40 százakékot is le lehet faragni az adatközpont áramszámlájának végösszegéből.
Az új technológiával az adatközpont helyszínének klimatikus viszonyai (hőmérséklet és páratartalom) is figyelembe vehetők és a konkrét esetben legmegfelelőbb hűtési módszerek vizsgálhatók. Hűvösebb éghajlaton érdemes olyan módszert választani, ami közvetlenül a külső levegőt vezeti be az épületbe. Ha így sikerül a hőmérsékletet és a páratartalmat a megbízható szerverműködéshez szükséges tartományban tartani, a külső levegőt felhasználó hűtéshez kevesebb energia kell, mint a klímaberendezés üzemeltetéséhez.
A Japánban nemrég bekövetkezett áramkimaradások rákényszerítették az adatközpontokat a vészhelyzetben alkalmazható energiamegtakarítási módszerek vizsgálatára. A szimulációval több lehetséges intézkedés is megvizsgálható rövid időn belül. A tervek szerint a próbaüzemet követően a Fujitsu elsőként saját adatközpontjaiban fogja bevezetni a technológiát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak