Az Egyesült Államokban megkezdődött a tesztje annak az informatikai rendszernek, amelytől azt várják, hogy a traumás agykárosodást szenvedett betegeknél 8-10 órával korábban megjósolja az agyi duzzanat keletkezését és kiterjedését.

Az informatika és az egészségügy kapcsolata egyre szorosabbra fonódik, ahogy a technológiai fejlődésnek hála újabb és újabb területeken lehet bevetni a gépeket, alkalmazásokat. Erre szolgál friss példával az IBM és egy amerikai egészségügyi központ közös munkája, amely a traumás agykárosodást szenvedett betegek ellátásátt hivatott magasabb szintre emelni.

Életmentő jósda  Az amerikai informatikai óriás nagy tömegű adatok valós idejű elemzésére fejlesztett Big Data megoldása a tervek szerint képes lesz előre jelezni az orvosoknak, mikor és milyen kiterjedésű duzzanat fog keletkezni a páciensnél. Az agykárosodásnál az egyik legnagyobb veszélyt az agy megnagyobbodása jelenti, amely kritikus nyomást okozhat a koponyában, ami maradandó károsodáshoz vagy halálhoz is vezethet. A kutatók most azon dolgoznak, hogy az agyi működésből és egyéb életfunkciókból származó adatok folyamatos elemzésével egyfajta előrejelzést tudjanak adni a beteg várható állapotáról. Az orvosoknak így lenne ideje felkészülni, és akár meg is előzni az egyébként csak drasztikus műtéti beavatkozással csillapítható nyomást.

A nagy tömegű adatok elemzésének egészségügyi területen történő felhasználása nem újkeletű az IBM esetében. A cég Big Datához köthető fejlesztéseinek zászlóshajója, a Watson szuperszámítógép például már tavaly munkába állt a WellPoint egészségbiztosítónál, ahol többek között a doktoroknak tesz javaslatot a daganatos megbetegedésben szenvedő páciensek kezelésének lehetséges módjaira. De szintén az IBM-hez és Watsonhoz köthető egy másik kezdeményezés is: az emberi bajnokokkal szemben kvízjátékot is nyerő gép segítségével az újszülött intenzív osztályok riasztási minőségét is nagyban javítani lehet. Egy speciális kutatás kimutatta, hogy a kisbabákra rendkívül veszélyes fertőzések kialakulását már egy teljes nappal azelőtt ki lehet mutatni, hogy magán a babán bármiféle tünet jelentkezne.

Dr. IT ■ Az egészségügy szerte a fejlődő világban, így az USA-ban is azzal a problémával küzd, hogy kevesebb pénzből kellene legalább ugyanolyan eredményességű gyógyító munkát végezni. Az informatika eszköztára alkalmas lehet arra, hogy ezt a látszólagos ellentmondást feloldja. És ezen nem csak a fenti, grandiózus rendszerek alkalmazását kell érteni, hanem például a mobil egészségügyben rejlő lehetőségeket.
 

A szkenner, amely annyit fogyaszt, mint egy tengeralattjáró
Felgyorsul a mobil egészségügyi rendszerek terjedése
Tényleg doktor lesz Watsonból
Cloud & big data

Az orosz kiberkémek már a szomszéd irodában vannak

A szakértők szerint a Kreml-támogatását élvező hekkercsoport egy teljesen újszerű megközelítéssel tudott adatokat lopni a kiszemelt hálózatról.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.