Az Ericsson által bemutatott Connected Me technológia 10 Mbps sebességű adatkapcsolatot hoz létre olyan eszközök között, amelyeket a felhasználó egyszerre érint meg.
Kapacitív csatolásra épülő technológiát a kilencvenes évek közepén mutattak be először, ám az első kísérletek során elért sebesség megleghetősen alacsony, másodpercenként néhány kilobit volt. Mára a helyzet lényegesen megváltozott: az Ericsson fejlesztése már 10 Mbps-re (ezer bit per másodperc) is képes, és a vállalat azt állítja, hogy a 20-40 Mbps is karnyújtásnyira van. Ez a jelenlegi felhasználásban kielégítő teljesítménynek számítana, hiszen egy HD-TV videó üzemeletetéséhez sincs szükség 12-16 Mbps-nél sebességre.

Praktikus kézfogások  Az Ericsson Connected Me technológiája az emberi test elektromos vezetőképességét használja adattovábbításra, és már sikeresen továbbítottak vele zenét vagy okostelefonnal készített fotókat a mobil eszközök között. A Connected Me bemutatóján használt okostelefonokat kapacitív adatátvitelre képes speciális digitális áramkörrel látták el, melyből egy lap továbbította a jelet az emberi testbe. A vevő oldalon egy hasonló lap és áramkör fogadja az üzenetet. Az információt úgy küldik el, hogy a feszültséget az átvivő elektródánál modulálják, közben a vevő elektródánál a potenciálváltozásokat érzékelhetővé teszik.
 




Mivel a kapacitív csatolás alkalmazásával információkat lehet átküldeni valamilyen élő szöveten, így emberi testen keresztül is, a felhasználás lehetőségei a hétköznapi élettől az ipari innovációig terjednek. Jó példa erre, hogy az információ akár egy zárat nyitó jelszó is lehet, hogy a szállodai szobák vagy gépkocsik ajtaja a megfelelő kéz puszta érintésére is engedjen, és névjegyet vagy telefonszámot is lehetne cserélni egy-egy kézfogással. A napjainkban fejlesztett okostelefonok gyakran szenzoros bemenetet támogató alkalmazásokra épülnek, így a kapacitív csatolás logikus kiegészítő funkciójuk lehet. A technológia természetesen új lehetőségeket jelent a testbe épített orvosi készülékek előtt is.  

Új lehetőségeket keresnek  Az Ericsson mérései szerint a laboratóriumi eszközök megfelelnek a kereskedelmi készülékekkel szemben támasztott követelményeknek, vagyis a megoldás nem veszélyes az emberre, mivel az alkalmazott áramerősség alacsony. A Bluetooth technológiát is jegyző vállalat hangsúlyozta, hogy a Connected Me nem a Bluetooth – vagy akár az NFC – leváltására készül, inkább új megoldásokkal gazdagítaná a személyes hálózat felépítésének lehetőségeit.

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.