A Google kedden San Franciscóban mutatta be a Chrome OS operációs rendszert, amelyet először tesztfelhasználók próbálhatnak ki az Egyesült Államokban; az első kereskedelmi forgalomban elérhető gépek a jövő év első felében érkeznek.
A Google tavaly jelentette be, hogy egy olyan, gyakorlatilag böngészőként funkcionáló operációs rendszert fejleszt, amellyel a számítógépek használata gyorsabbá, egyszerűbbé és biztonságosabbá váljon.

A fejlesztések még nem zárultak le, de a Google sok dolgozója a Chrome OS-t már elsődleges eszközként használja munkája során, és a cég elérkezettnek látta az időt, hogy a külső, valós felhasználók visszajelzéseit is beépítve fejlessze tovább a rendszert - tette közzé a cég kedden.

A Google bejelentése szerint most egy kísérleti program keretében tesztgépeket ad szakképzett felhasználóknak, fejlesztőknek, iskoláknak és cégeknek először szerte az USÁ-ban, majd a világ más országaiban. A fekete, márkajelzés nélküli teszt notebook célja, hogy a szoftvert teszteljék rajta. 12,1” kijelzője, teljes értékű billentyűzete és touch pad-je van, integrált 3G kapcsolattal rendelkezik, és 8 órás üzemidejű akkumulátorral valamint 8 napos standby idővel bír.

A Google Chrome OS bemutató videója (magyar felirattal)

Fél éven belül jönnek a gépek A Chrome netbookokat azonnali internet-elérésre tervezték, és arra, hogy megoszthatóak legyenek barátokkal, családtagokkal is. A bejelentkezés után mindenki a saját alkalmazásait, könyvjelzőit, és egyéb böngésző beállításait fogja látni. Egy új gép beállítása így egy percnél is kevesebb időt vesz igénybe.

Az alkalmazások - bár kivétel nélkül a felhőből lehet azokat igénybe venni - offline üzemmódban is használhatók lesznek. A vállalati felhasználók a Citrix Receiver desktop virtualizációs szolgáltatása segítségével a vállalati adatközpontból bármilyen üzleti alkalmazást - így például egy Excel-táblázatot vagy az SAP ERP-rendszert - is elérhetik ugyanolyan formában, mintha hagyományos PC-n dolgoznának.

A jövő év első felében a Chrome notebookok az Acer és a Samsung kínálatában lesznek elérhetőek. Bár ezek a gépek is notebook méretűek lesznek, a Chrome OS-t úgy alakították ki, hogy a gépek széles skálájával kompatibilis legyen, így a későbbiekben más méretek és gyártók is megjelennek majd a piacon Chrome OS notebook-okkal.

Böngésző és webáruház Az operációs rendszer bejelentése mellett most mutatták be hivatalosan a néhány napja már elérhető Chrome 8 böngészőt. Az újdonságok között szerepel, hogy az intant kereső beépült a Chrome böngésző sávjába, az Omnibox-ba, így a felhasználó még gyorsabban juthat keresési eredményekhez, mivel már gépelés közben azonnal megjelennek a találatok és betöltődnek a weboldalak. A Chrome JavaScript motorja is megújult, és a komplex JavaScript programokat 50 százalékkal gyorsabban képes futtatni, mint a Chrome jelenleg elérhető verziója.

Letölthető a Google Chrome 8 böngésző
Kinyitott a Google digitális könyvesboltja

A Google szintén bejelentette a Chrome webáruházának elindítását. A fejlesztők már megkezdték az alkalmazások feltöltését, ezek számában a közeljövőben jelentős növekedést várnak. A Chrome Web Store-ban a szabványos böngészőkön futó alkalmazásokat és bővítményeket lehet majd megvásárolni és letölteni. Jelenleg a szolgáltatás csak az Egyesült Államokban elérhető, de a következő évben számos más országra és pénznemre is kiterjesztik.

Sundar Pichai, a Google Chrome-ért felelős vezetője a Chrome OS-ről beszél (angolul)

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.