Az emberi agy működésének pontos részletei még mindig nem világosak a tudósok előtt. Egy kutatási program keretében kifejlesztett speciális szkenner viszont sok kérdésre választ adhat.
Minden eddiginél jobb kutatási alapanyagot tud készíteni a világ egyik legerősebb szkennere, amelynek segítségével színes vonalak millióival lehet egyetlen képre rögzíteni az emberi agy működési mechanizmusát. A Human Connectonome Project néven futó ötéves kutatás az Egyesült Államokban folyik, de hasonlóan az emberi genom feltérképezését sikeresen végrehajtó Human Genome Project-hez, a tervek szerint a most folyó munkák eredményét is világszinten elérhetővé teszik kutatók, érdeklődők számára egyaránt.



Az agyat oldalról mutató képen jól kivehetők a balról jobbra teljes egészében végigfutó zöld vonalak, amelyek a látásközpontot a homloklebennyel kötik össze. A függőleges kék szálak az akaratlagos mozgásért felelnek, és az agy motoros részeiből a gerincvelő felé küldött utasításokat mutatják.


Áram, vonalak  A projekt egyik legmarkánsabb elemét adja az a speciális szkenner, amely korábban elérhetetlennek tűnő, három dimenziós számítógépes képet alkot az emberi agyban végbemenő folyamatokról. A gép elképesztő teljesítményét jól szemlélteti annak fogyasztási igénye: a szkenner mágneseit 22 megawattnyi árammal lehet működtetni. Ez a mennyiség elegendő egy atom-tengeralattjáró üzemeltetésére is.

A Siemens nevéhez köthető szkennernek 45 percre van szüksége egy teljes "átvilágításhoz", az elkészült képeket pedig tetszés szerint lehet forgatni, nagyítani, elemezni. A tervek szerint néhány hét múlva már publikálják is az első 80-100 képet, de a hosszú távú cél 1200 emberi agy feltérképezése. Egy ekkora minta, valamint az alanyokról rendelkezésre álló további információk birtokában a tudósok a remények szerint már olyan eszköztár birtokába fognak jutni, amely jelentősen elősegítheti például a mentális megbetegedések jobb megértését, és ezen keresztül azok hatékonyabb kezelését is.

Fényalapú technológia lehet a Wi-Fi utódja
Mobilitás és gyógyászat: az mHealth megoldások évtizedét éljük

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.