Az emberi agy működésének pontos részletei még mindig nem világosak a tudósok előtt. Egy kutatási program keretében kifejlesztett speciális szkenner viszont sok kérdésre választ adhat.
Minden eddiginél jobb kutatási alapanyagot tud készíteni a világ egyik legerősebb szkennere, amelynek segítségével színes vonalak millióival lehet egyetlen képre rögzíteni az emberi agy működési mechanizmusát. A
Human Connectonome Project néven futó ötéves kutatás az Egyesült Államokban folyik, de hasonlóan az emberi genom feltérképezését sikeresen végrehajtó Human Genome Project-hez, a tervek szerint a most folyó munkák eredményét is világszinten elérhetővé teszik kutatók, érdeklődők számára egyaránt.
Az agyat oldalról mutató képen jól kivehetők a balról jobbra teljes egészében végigfutó zöld vonalak, amelyek a látásközpontot a homloklebennyel kötik össze. A függőleges kék szálak az akaratlagos mozgásért felelnek, és az agy motoros részeiből a gerincvelő felé küldött utasításokat mutatják.Áram, vonalak ■ A projekt egyik legmarkánsabb elemét adja az a speciális szkenner, amely korábban elérhetetlennek tűnő, három dimenziós számítógépes képet alkot az emberi agyban végbemenő folyamatokról. A gép elképesztő teljesítményét jól szemlélteti annak fogyasztási igénye: a szkenner mágneseit 22 megawattnyi árammal lehet működtetni. Ez a mennyiség elegendő egy atom-tengeralattjáró üzemeltetésére is.
A Siemens nevéhez köthető szkennernek 45 percre van szüksége egy teljes "átvilágításhoz", az elkészült képeket pedig tetszés szerint lehet forgatni, nagyítani, elemezni. A tervek szerint néhány hét múlva már publikálják is az első 80-100 képet, de a hosszú távú cél 1200 emberi agy feltérképezése. Egy ekkora minta, valamint az alanyokról rendelkezésre álló további információk birtokában a tudósok a remények szerint már olyan eszköztár birtokába fognak jutni, amely jelentősen elősegítheti például a mentális megbetegedések jobb megértését, és ezen keresztül azok hatékonyabb kezelését is.