Itthon is bővíti notebookos kínálatát a koreai vállalat: a legfrissebb, csúcskategóriás konzumer modellek mellett új üzleti termékcsaládok is megjelennek.
Bár a notebookok hazai piacán eddig leginkább a belépő kategóriás, Series 3 családdal aratott számottevő sikereket a Samsung, mostanra elérkezettnek látta az időt arra, hogy a többi sorozattal is benyomuljon Magyarországra. Szabó Pál, a hazai képviselet informatikai részlegének vezetője szerint a konzumer noteszgépek szegmensében elért stabil, 14 százalék környéki részesedésük megtartása mellett jóval nagyobb fókuszt kapnak a professzionális, üzleti megoldások is. Az egyszerű sorszámozás alapján a páratlan számok (pontosan a 3-as, 5-ös, 7-es és 9-es széria) jelzik a konzumer modelleket, míg a párosak, tehát a 2-es, 4-es és 6-os szériába tartoznak az üzleti összeállítások.
Páratlan párosok ■Az üzleti notebookok felhasználói talán még az otthoni felhasználóknál is kevesebbszer találkozhattak a Samsung modelljeivel, pedig a koreai vállalat első számítógépe 1982-ben, első vállalati noteszgépe pedig másfél évtizede készült. Most azonban a gyártó erősen rágyúrt az üzleti szegmensre, szabványok hegyeit jegyezték be, és többek között az IBM-mel is aláírtak egy megállapodást egymás informatikai szabadalmainak kölcsönös felhasználásáról.
A most bemutatott "céges munkalovak" legfontosabb ismertetőjegye, hogy a hagyományos notebookokhoz képest itt jóval szélesebb lehetőségek állnak rendelkezésre a rendelhető hardverkiépítések terén. A hazai disztribútoroknál ugyan alapesetben kétfajta mintakonfiguráció lesz elérhető, amelyek az itthon legkeresettebbnek számító összállításban kerülnek a raktárakba, ám a rendszerintegrátorokon, viszonteladó partnereken kívül minden vállalat a saját preferenciáinak megfelelő kiépítéssel rendelheti meg a gépeket.
A Samsung ezekre a családokra 24 hónapos elérhetőségi garanciát vállal, tehát egy egységesített céges flotta bővítése két éven belül probléma nélkül megoldható a korábban vásárolt gépekkel teljesen megegyező modellek vásárlásával. Ugyanígy több évig garantálja a gyártó a noteszgépek hardvereihez tartozó eszközmeghajtók folyamatos naprakészen tartását is.
A bemutatott modelleket kipróbálva az IBM-szabványok hatása szembeötlő a billentyűzet közepére biggyesztett egérpöcöktől a kifejezetten kényelmes, notebookokon túlmutató billentyűkig. Az elegáns külső borítás ráadásul folyamatos strapára tervezett belsőt takar: a kettes és négyes széria gépei 500, a hatos sorozatba tartozók pedig akár 1000 kilós nyomást is kibírnak, ha a feledékeny cégvezető épp a városi terepjárója alatt felejtené a notebookját. Emellett cseppálló billentyűzet, dokkolócsatlakozó, ujjlenyomat-olvasó számít extrának, a hatos sorozat gépeiben intelligenskártya-olvasót is találunk.
Stílusos páratlanok ■A konzumer notebookok közül mostanra esett az ötös szériába tartozó Samsung ultrabook bejelentése, valamint bemutatkozott az új, felső kategóriás hetes család is. A koreai ultrabookok egyik érdekessége, hogy a nagyobb kijelzővel szerelt változatba a versenytársakkal ellentétben sikerült optikai meghajtót is bepasszírozniuk, és mindegyik modellben saját memóriás, külön grafikus vezérlő is helyet kapott. Emellett az eszközök támogatják az ultrabook-szabvány minden követelményét a villámgyors bootolási és "felébredési" időtől a hosszú akkumulátoros üzemidőn át a hipervékony kialakításig.
A hetes széria ugyancsak kiemelten stílusos külsőt kapott, amelybe többek között a fényviszonyoknak megfelelő erősségű háttérvilágítással rendelkező billentyűzet került. A bekapcsolás és felélesztés az ultrabookhoz hasonlóan csupán másodperceket vesz igénybe, a hardveres kiépítés pedig erősebb, multimédiás felhasználásra is tökéletesen megfelel. Bár ez a sorozat nem ultrabook, mégis sikerült óvatos töpörítést megvalósítani: mivel a kijelzők szélén minden eddiginél vékonyabb lett a keret, az eddigi kijelzőméret-gépméret arányhoz képest eggyel kisebb méretű készülékházba sikerült beépíteni az adott kijelzőnagyságot.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.