Bár más gyártók már bemutattak hasonló megoldásokat, a Cisco volt az első, aki kereskedelmi forgalomban is elindította: jönnek az alkalmazásokkal felturbózható, okos WiFi routerek.
Legelőször a Netgear és a D-Link jelent meg appokkal és cloud szolgáltatásokkal felturbózható routerekkel a januári Consumer Electronic Show-n, ám az ott bemutatott prototípusok még nem változtak boltban is kapható termékekké. A Cisco azonban, aki a kiállításon még nem villogott hasonló ötlettel, időközben legyorsulta a versenytársakat, és elindította a Linksys Smart névvel ellátott okos-routerek forgalmazását.
Összekapcsolt felhők ■ Az új EA4500, EA3500 és EA2700 nevében az A az "App-enabled", azaz alkalmazásokra felkészített jelzőt takarja. Kinézetükben teljesen a korábbi E sorozatú WiFi routerekre hasonlítanak, ám az erősebb hardver mellett a Cisco ConnectCloud technológiáját is támogatják.

Ez a megoldás egy olyan webes portál, amelyen keresztül könnyen menedzselhető akár egyszerre több otthoni vagy kisirodai hálózat, függetlenül attól, mi eközben hol vagyunk a világban. A hálózat ráadásul itt nem feltétlenül korlátozódik számítógépekre, beleérthető minden egyéb olyan berendezés, amely képes vezeték nélküli kommunikációra a televízióktól a projektorokon át a biztonsági kamerákig. A gyártó szerint dolgoznak egy olyan egyszerű megoldáson, amellyel a WiFi-képes eszközök gyártói könnyen felkészíthetik saját termékeiket a távmenedzsment összes funkciójának kihasználására.
A nemzetközi bemutatókon a Cisco kifejezetten arra törekedett, hogy különféle "nem hagyományos" hálózati eszközt vezéreljen az új eszközök és a cloud-szoftver segítségével: az előadó lekérdezte egy WiFi-képes hűtő állapotát, és átkalibrált egy digitális biztonsági kamerát. A webes felületre ráadásul szabanon fejleszthetők akár külső appok is: olyan alkalmazások, amelyekkel speciális eszközöket vagy lehetőségeket érhetünk el a távoli routeren keresztül.
Kis mindenesek ■ A CES-en bemutatott egyéb prototípusok és a Cisco friss sorozata is jól példázza, hogy a hálózati eszközök terén is beindult egy olyan folyamat, mint egy évtizede például a nyomtatók esetében: multifunkciós, a technológiához kapcsolódó egyéb lehetőségeket is biztosító eszközök bevezetése. A Cisco új routerein az alkalmazások és a felhő alapú vezérlés mellett olyan újdonságokat is találunk, mint a külső merevlemezek számára előkészített USB port - így a router egyben hálózati háttértárrá is változtatható, amelyet akár a weben keresztül is elérhetünk a cloud-felület segítségével.
A sorozat legnagyobb tagja 199, legkisebbje 99 dolláros áron került az amerikai boltokba, és a hírek szerint hamarosan mindegyik kapható lesz világszerte. A szoftveres funkciók köre folyamatosan bővül, a teljeskörű cloud-szolgáltatás júniusban lesz üzemképes.