Gyors, gondolatolvasó keresésként jellemezték a tegnap megtartott sajtótájékoztatón a Google legújabb fejlesztését, az Instantot. Az esemény legkomolyabb híre azért nem eget rengető, mert erről a téma iránt érdeklődők már hetekkel ezelőtt gyakorlatilag minden részletére kiterjedően értesülhettek
Nem volt titok | Ahogy több mint két héttel ezelőtti írásunkban a Bitporton is megjelent: az új megoldás kinézetében és működésében hasonló a Windows 7 újratervezett Start menüjében található programkereső beviteli mezőhöz, vagy épp a Firefox URL-mezőjéhez.
A lényege, hogy amikor valamit a Google saját keresőoldalán kezdünk beírni a keresőmezőbe, már a kifejezés első karaktereinek bepötyögését követően megjelennek az első találatok. Ezt leginkább úgy lehet elképzelni, mintha az "üzleti informatika" kifejezés beírásakor már a "üzlet" karakterek beírása után is lennének előnézeti találataink kapcsolódó oldalakhoz, majd az "üzleti info"-hoz érve már üzleti információs oldalak, adatbázisok bukkannának elő, és így tovább.
Már magyarul is | A hivatalos tájékoztatás szerint első körben a szolgáltatás csak a google.com címen angol, valamint német, francia, spanyol, olasz és orosz nyelvre állított Google fiókok esetében érhető el. Ám a jelek szerint a néhány héttel későbbre ígért magyar változat is működik már.
A Google a sajtótájékoztatón nem győzte halmozni a hatásvadász számokat annak hangsúlyozására, milyen rengeteg időt tud az emberiség megtakarítani ezzel az új megoldással. A cég számításai szerint darabonként 3,5 másodperccel rövidül le egy keresés, ami a napi egymilliárd lefuttatott keresés alapján évi 350 millió órát tesz ki világszerte.
Saját számításaink ugyanazokból az alapadatokból: ha egy átlagos munkahelyen eltöltött napon 10 keresést indítunk, akkor akár 35 másodpercünk is felszabadulhat egyéb tevékenységre, ami a teljes munkaidő 0,1 százalékát alig haladja meg. Kétséges, hogy önmagában ezt az „ölünkbe pottyanó” bő fél percet komoly produktív tevékenységre (vagy bármi értelmesre) lehetne fordítani.
Kérdések és gondok | A számháborút leszámítva sem feltétlenül van sikerre ítélve az Instant. A folyamatosan változó keresési találatok zavaróak lehetnek, ráadásul teljesen feleslegesek is olyan esetekben, amikor pontosan tudja a felhasználó, mire szeretne keresni. Az Instant kereséssel járó nagyobb erőforrásigény pedig nem csupán a Google szervereinél, de a keresést indító számítógépén is megmutatkozik.
Természetesen, akinek nem tetszik az újítás, az ki is kapcsolhatja a funkciót, és maradhat a hagyományos kutatásnál. A sajtótájékoztatón feltett kérdésre reagálva a Google közölte, hogy az Instant pár hónapon belül bekerülhet a böngészők beépített keresősávjába is. Legalábbis a cég saját termékébe, a Chrome-ba mindenképpen.
A lényeg várat magára | Az Instant mellett szó esett pár kisebb horderejű változásról is, de sokak bánatára egyetlen hivatalos információmorzsa sem került elő a régóta rebesgetett közösségi média projekttel, a Google Me-vel kapcsolatban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak