A Google újabb környezetbarát adatközpont megépítésén dolgozik. A finnországi létesítmény hőszabályozását a Balti-tenger mélyéről felszivattyúzott víz biztosítja.
A Google 2009 februárjában 40 millió euróért (akkori árfolyamon 11 milliárd forintért) vásárolt meg egy fél éveszázados papírmalmot a Finnország déli partjánál fekvő Kymenlaakso mellett. A vállalat nem sokkal később bejelentette, hogy ez lesz a helyszíne az egyik legkomolyabb szerver- és adattároló-létesítményének, ami – az ingatlan vételárát is beleértve – 200 millió dollárjába fog kerülni.

Papír helyett bitek | A technológia fejlődésével járó változások gyönyörű metaforájaként is tekinthető vállalkozással az egykori papírgyár továbbra is részt vállal az információk továbbadásában, de immár a Google szervereinek kiszolgálásával.

Az adatközpont hűtését a Balti-tenger talapzatának közeléből kiszivattyúzott hideg vízzel oldják meg, melyet a malom húszéves, ám újjá varázsolt szivattyúi hoznak felszínre.

Hőség esetén szabadnap | Azonban a finn projekt nem az első előremutató fejlesztése a cégnek ebben a témában. Múlt évben kiszivárgott információk szerint a belgiumi Saint-Ghislainben található Google-adatközpont kizárólag a környék levegőjét használja hűtésre. Amennyiben annyira forróvá válna a külső hőmérséklet, ami már veszélyeztetné a működést, akkor egyszerűen leállítják a központot.

A Google rengeteg szerverparkja közötti optimális munkamegosztást a cég saját fejlesztésű megoldása, a Spanner végzi. Ennek segítségével a Google folyamatosan és gyakorlatilag emberi beavatkozás nélkül képes a lehető leggazdaságosabb módon üzemben tartani elképesztő méretű rendszerét.

Számtenger | A keresőóriás eddig gondosan ügyelt arra, hogy adatközpontjairól a lehető legkevesebb információt hozza nyilvánosságra, de a Spanner hatáskörébe tartozó eszközpark méretéről egy hivatalos prezentációból azért nagyjából lehet következtetni. A Google egy- és tízmillió közötti számú szerveren kívánja üzemeltetni a platformot, ami körülbelül 10 trillió (1013) könyvtárat és leírhatatlanul sok, 1018 bájt információt jelent. Mindezt a Föld több száz pontján létesített központjaiban tárolja a cég.

A finnországi adatpark más megújuló energiára is támaszkodik majd. A tervek szerint a központ közelében lévő 12 megawattos szélerőmű-rendszer termelése is részben a Google szerverparkját szolgálja ki. Érdekesség, hogy a szélerőmű területének egy részét maga a cég adományozta a helyi áramszolgáltatónak.

Az adatközpontot jelenleg is építik, és várhatóan a következő évben állhat munkába.

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.