Egyre többen próbálják ki az eddig szinte alapvetésként kezelt Word alternatíváit. A webes használat előnyei mellett most pár egyszerű trükkre hívjuk fel a figyelmet, amelyek a munkát tehetik hatékonyabbá.
Manapság sokan "térnek meg" a hagyományos, számítógépre telepített irodai alkalmazások helyett a felhő alapú megoldásokhoz, melyek közül a legnépszerűbbek egyike a Google Docs. A kezelőfelület persze a hasonlóságok ellenére sem ugyanaz, mint amit Wordben megszokhattunk, de pár apró tipp és trükk meggyorsíthatja az ismerkedést.
Feltöltés egyszerűen ■ Többféle formátumú dokumentumot vagy képet tölthetünk fel könnyen a Google Docs fájljaink közé, ráadásul az "upload" gomb használata mellett arra is lehetőségünk van, hogy az adott dokumentumot a munkaasztalról vagy a számítógépünk mappájából egérrel áthúzzuk a Google Docs dokumentumlistájába. A feltöltési menüben előzetesen elvégzett beállítás alapján a dokumentum azonnal Docs formátumúra konvertálódhat, de olyan funkciót is választhatunk, hogy a feltöltött pdf dokumentumok vagy épp többrétegű képfájlok szöveges elemeit is automatikusan dokumentummá alakítsa a rendszer.
Dobj fotót a betűk közé! ■ A dokumentum szerkesztése közben az illusztráció céljára szolgáló képfájlok feltöltése is csaknem ilyen egyszerű: ezeket is simán áthúzhatjuk egérrel az eredeti mappából a dokumentum azon részére, ahol szeretnénk őket megjeleníteni. Ráadásul azonnal megadhatjuk, igazodjon-e a képhez a szöveg, ha a feltöltött elemre kattintva, a kis lenyíló menüből az inline helyett a fixed opciót választjuk.
Ezt át ne írd, mert megharagszom ■ Ha többen is szerkesztenek egy adott dokumentumot, sokat segít, hogy az épp egyszerre bejelentkezett felhasználók csevegőablakban is üzengethetnek egymásnak. Ha viszont nem egy időben dolgozunk, nem árt megjegyzéseket hagyni a munkatársak számára, nehogy például olyan részeket írjanak át vagy töröljenek ki, amik létfontosságúak. Az ilyen szövegrészeket jelöljük ki egérrel, majd kattintsunk a kijelölésre jobb egérgombbal. Válasszuk ki a "comment" menüpontot a felbukkanó menüből, és máris megírhatjuk a szekcióhoz kapcsolódó tudnivalókat. Ha kifejezetten egyvalakinek címezzük a megjegyzést, kezdjük egy @ jellel, majd írjuk be az illető emailcímét.
Egészséges paranoia ■ Akadt mostanában pár olyan esemény, amikor valamilyen felhő alapú szolgáltatás leállása vagy hibája miatt
a felhasználók bizalma némelyest megrendült a cloud biztonságával kapcsolatban. Vészharangot nem kongatunk, de az óvatosság sosem árt, ezért néha érdemes a számítógépre is lementeni a dokumentumainkat. Ezt egyenként is megtehetjük, ha a listában a dokumentumra kattintva az "actions" menüben a download menüpontot választjuk. Nagy segítség azonban az is, hogy az itt felugró ablakban felül az "all items" fülre kattintva akár az összes itt tárolt fájlt egyben is a gépünkre küldhetjük, ráadásul a formátumokat is kiválaszthatjuk. A zip állományba tömörített csomag maximális nagysága egyenként 2 gigabájt lehet.
Van egy ötletem! ■ A Google Docs fejlesztése folyamatos, az apróbb változtatások nem valamilyen új verzió formájában jelennek meg nagyobb időközönként, hanem akár egyik napról a másikra a funkciók közé kerülhetnek. Épp ezért akár saját ötleteinket is elmondhatjuk, ezzel segítve a fejlesztők munkáját. A
Google Docs Product Ideas oldalon saját javaslat beküldésére is van lehetőség, de mások ötleteit is megnézhetjük és szavazhatunk azok hasznosságára.