A telepítéskor még pattogósan induló és működő PC-ből egy idő után lomha tevét varázsol az egyre több felgyülemlő program, adat és szemét. Érdemes néha körülnézni, és kisöpörni a felesleget.
Talán nem is tudjuk, hogy amikor egy médialejátszót, PDF-olvasót vagy sokféle egyéb szoftvert telepítünk, nagy valószínűséggel a gépre kerülnek olyan segédek is, amelyek a rendszerindításkor automatikusan működésbe lépnek. Ezek többsége persze alapvetően jószándékú, hiszen az a céljuk, hogy az általuk "képviselt" program szükség esetén minél gyorsabban elinduljon, esetleg felismerje, ha hozzá kötődő fájlra kattintunk. Ha azonban már sok ilyen kis ügynök nyüzsög a gépen, egy örökkévalóságnak érezhetjük a bootolást, és sokszor futás közben is lassítják a rendszert. Négy trükkel azonban felderíthetjük a rejtőzködők kilétét és megszabadulhatunk tőlük, ha nem annyira fontosak.


Pucolás! A PC merevlemezének "felszabadítása" lehet az első lépés a gép tehermentesítésében. A Cleanup Assistant segít megkeresni azokat az ideiglenes fájlokat vagy épp duplikált elemeket, amelyeket a Windows vagy valamilyen egyéb program "legyárt" a működése közben, ám később már csak feleslegesen foglalja a helyet. Az ingyenes változatban is elérhető alkalmazás automatikusan képes felismerni a duplikált fájlokat a név, kiterjesztés és méret mellett olyan tulajdonságok alapján is, mint például a zenefájlokban az előadó nevét vagy a dal címét tartalmazó ID3 cimke.

Ránk telepedett elemek Ha minden szemét és ideiglenes fájl törlődött, ideje megnéznünk, mik azok a programok, amelyek valamiért feltelepültek a gépünkre, de nem igazán vágyunk rájuk. Mielőtt bárki azzal védekezne, hogy a gépen csak olyan programok vannak, amit ő tényleg fel akart tenni - valószínűleg téved. Apró, észrevehetetlen, néha kisbetűs kitételek kerülnek jó pár szoftver telepítőjébe, melyeken könnyen átsiklunk, és észre se vesszük, ha az általunk valójában telepített program farvizén valamilyen kisebb alkalmazás is a gépre vándorol. Tipikusan ilyenek például a böngészőben megjelenő extra exközsávok, regisztrációs emlékeztetők, megvásárolható szoftverekre vagy regisztrációra emlékeztető felugró ablakok.

A SlimComputer egy ötfokozatú listába sorolja a gépen talált programokat, mi pedig egy gyorskeresést követően beállíthatjuk, miket pucoljon le gyors ütemben az alkalmazás. Minden uninstall előtt lehetőségünk van visszavonni a műveletet, nehogy véletlenül valami tényleg fontosat is letöröljünk, de tény, hogy könnyen elcsodálkozhatunk majd a SlimComputer által észlelt felesleges programok számán.


Térdelőrajt A már korábban említett, a PC indulásakor aktivizálódó programok és segédek ellen kiváló megoldás a Soluto. A telepítés utáni első újraindításkor egy gyors tesztet futtat a háttérben, majd három kategóriára osztva megjeleníti a rendszerindításkor automatikusan bekapcsoló programokat.

A "no brainer" kategóriába soroltak szinte minden kockázat nélkül kikapcsolhatóak, a "potentially removable" tartalma némi utánanézés után szintén valószínűleg irtható, csupán a "required" kategória elemeit ne bántsuk, ezek ugyanis valóban szükségesek a rendszer zökkenőmentes startjához.

Céges oldal személyes Facebook profilból? Lehet!
Három alternatív kereső, ha már unjuk a Google-t és a Binget
Tippek azoknak, akik félnek a felhőtől

Agyfürkész Ha régebbi PC-t használunk, legtöbbször a memória nagysága szabja a legnagyobb hardveres határt a sebesség terén. A Windows rendszerekben, ha a fizikai memória kevésnek bizonyul, a merevlemezre kezd el "jegyzetelni" a gép, ez azonban jócskán lelassítja a működést.

A CleanMem egy apró segéd, amely folyamatosan figyeli a memória kihasználtságát, és ahogy valamilyen program vagy szolgáltatás már nem használ egy addig betöltött szegmenst, máris felszabadítja azt. Így jóval kevesebbszer lesz szükség a merevlemezre íródó virtuális memóriára, így a gép zabláját is lazábbra ereszthetjük.

+1: mérjünk! Négy fokozatban tehát megszabadultunk azoktól a szoftveres lassító tényezőktől, amik visszafogták a gépet. De vajon elég gyors-e így a rendszer? Vagy talán nem is a programokban és a rendezetlen fájlokban van a hiba? A Geekbench egy könnyen használható benchmark program, amely teszteli és leméri a számítógép hardverelemeinek gyorsaságát, majd pedig egy összehasonlító táblázatban meg is mutatja az eredményt. Ha itt is azt látjuk, hogy kissé gyengécske a teljesítmény, sajnos lassacskán el kell gondolkoznunk a hardvercserén...

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.