Egy kutatási anyag szerint jó ötlet lenne a szerverparkokat tehenészetek mellé telepíteni, mert az állatok ürülékéből remekül megoldható az áramellátás. Az elsőre inkább vicces, mint komoly ötlet azonban nem egy évfolyamdolgozatot író egyetemistától, hanem a Hewlett-Packard kutatócsapatától, a HP Labstól származik.

Az egyre nagyobb mennyiségben keletkező és kezelendő információtömeg értelemszerűen több és több adatközpont felállítását igényli. Az ezekben található szerverek és egyéb berendezések pedig árammal működnek. Ennek a költségei egyfelől az üzemeltetés egyik legnagyobb tételeként jelentkeznek, másfelől az áram fosszilis energiahordozókból történő előállítása erősen környezetszennyező. Nem csoda, hogy az alternatív megoldások kutatása előtérbe került


A HP Labs munkatársai egy konferencia anyagaként publikálták azt a tanulmányukat, amelyben elméletileg levezetik azt a lehetőséget, hogy tehénfarmok lássák el energiával a szerverparkokat. A módszer nem új és nem is túl bonyolult. A tehenek ürülékéből és egyéb mezőgazdasági hulladékból biogázt termelnek, amiből aztán áramot állítanak elő. Ilyen és ehhez hasonló módszerek már működnek is bizonyos gazdaságokban, ám ezek általában arra korlátozódnak, hogy a farm saját energiaszükségletét lássák el.

Nagyban játszanak | Az elméleti tanulmány annyiban tér el a fentiektől, hogy a HP Labs szerint egy hatalmas tehénállománnyal rendelkező farmmal akár egy teljes adatközpont energiaellátása sem okoz problémát. Tízezer tehén segítségével elméletben 1 MW áram termelhető, ami akár ezer szerver működését biztosíthatja.

Az ötlet másik előnye, hogy a szerverek által termelt igen komoly hőmennyiséget is hasznosítja. Erre a biogáz fejlesztése során van szükség, így az adatközpont maga is besegít saját szükségletei megtermelésébe.

Indul a HP-s Farmville? | Úgy tűnik, az ötlet pozitív fogadtatásáról még maga a HP sem volt meggyőződve, hiszen az amerikai Computerworld megkeresésére egy kutató elsőre viccesen azt válaszolta, hogy „még nem adtunk le rendelést tehenekre”. Majd alig néhány órával később már arról számolt be, hogy két nagyon komoly megkeresést kaptak arra vonatkozóan, hogy szívesen látnák, ha megvalósulna egy, a terven alapuló tényleges próbaüzem.

Megszólaltatott szakértők szerint a legnagyobb gond a gazdaságos üzemméret elérésével van, hiszen egy tehénfarm állománya még az USA-ban is ritkán éri el az ezres nagyságrendet.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.