Az egyre nagyobb mennyiségben keletkező és kezelendő információtömeg értelemszerűen több és több adatközpont felállítását igényli. Az ezekben található szerverek és egyéb berendezések pedig árammal működnek. Ennek a költségei egyfelől az üzemeltetés egyik legnagyobb tételeként jelentkeznek, másfelől az áram fosszilis energiahordozókból történő előállítása erősen környezetszennyező. Nem csoda, hogy az alternatív megoldások kutatása előtérbe került
A HP Labs munkatársai egy konferencia anyagaként publikálták azt a tanulmányukat, amelyben elméletileg levezetik azt a lehetőséget, hogy tehénfarmok lássák el energiával a szerverparkokat. A módszer nem új és nem is túl bonyolult. A tehenek ürülékéből és egyéb mezőgazdasági hulladékból biogázt termelnek, amiből aztán áramot állítanak elő. Ilyen és ehhez hasonló módszerek már működnek is bizonyos gazdaságokban, ám ezek általában arra korlátozódnak, hogy a farm saját energiaszükségletét lássák el.
Nagyban játszanak | Az elméleti tanulmány annyiban tér el a fentiektől, hogy a HP Labs szerint egy hatalmas tehénállománnyal rendelkező farmmal akár egy teljes adatközpont energiaellátása sem okoz problémát. Tízezer tehén segítségével elméletben 1 MW áram termelhető, ami akár ezer szerver működését biztosíthatja.
Az ötlet másik előnye, hogy a szerverek által termelt igen komoly hőmennyiséget is hasznosítja. Erre a biogáz fejlesztése során van szükség, így az adatközpont maga is besegít saját szükségletei megtermelésébe.
Indul a HP-s Farmville? | Úgy tűnik, az ötlet pozitív fogadtatásáról még maga a HP sem volt meggyőződve, hiszen az amerikai Computerworld megkeresésére egy kutató elsőre viccesen azt válaszolta, hogy „még nem adtunk le rendelést tehenekre”. Majd alig néhány órával később már arról számolt be, hogy két nagyon komoly megkeresést kaptak arra vonatkozóan, hogy szívesen látnák, ha megvalósulna egy, a terven alapuló tényleges próbaüzem.
Megszólaltatott szakértők szerint a legnagyobb gond a gazdaságos üzemméret elérésével van, hiszen egy tehénfarm állománya még az USA-ban is ritkán éri el az ezres nagyságrendet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak