A KPMG néhány nappal ezelőtt tette közzé a fintech szektor harmadik negyedéves befektetéseiről készített összeállítását, amelyből kiderül, hogy a befektetők a július és szeptember közötti időszakban világszerte 274 üzletet kötöttek összesen 8,2 milliárd dollár értékben. Ez a megelőző időszakhoz képest némi csökkenést, éves szinten azonban növekedést jelent, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a tranzakciók volumenének negyedévről negyedévre jelentkező fluktuációját leszámítva a befektetői aktivitás sem sokkal marad el a korábbi csúcsoktól.
Európa = Nagy-Britannia = London
Európában 73 megállapodás született 1,66 milliárd dollár értékben, ami ugyancsak alulmúlta az előző negyedévet, de a KPMG szerint a piac kilátásai továbbra is bíztatóak. A vállalkozásokba áramló befektetések mediánja például az egész évet tekintve minden szakaszban növekedett a 2016-oshoz képest, legyen szó a kezdeti, korai vagy késői fázisokról.
A tíz legnagyobb európai tranzakcióból hétre Nagy-Britanniában került sor, míg Franciaország, Olaszország és Németország egy-egy céggel képviselteti magát a toplistán – igaz, a német ConCardis másodlagos kivásárlása önmagában is több pénzt mozgatott, mint a többiek együttvéve.
forrás: Pulse of Fintech Q3'17, Global Analysis of Investment in Fintech, KPMG International
A KPMG anyaga megállapítja, hogy a nagyvállalatok befektetési üzletágai egyre aktívabbak ezen a területen, a harmadik negyedévben már ezek jegyezték a lezárt tranzakciók ötödét. A tradicionális pénzügyi szereplők ennek értelmében tisztában vannak a digitális trannszformáció kritikus jelentőségével.
Bár az továbbra is minden esetben megfontolás tárgya, hogy a felvásárlás vagy a házon belüli fejlesztés a célravezetőbb, a pénzügyi szervezetek egyre lelkesebben tolják a forrásokat a fintech cégekbe. Ezzel ugyanis közvetlen hozzáférést szereznek azokhoz a technológiákhoz, amelyekkel máskülönben versenyezniük kell.
Visszatérve a földrajzi eloszlásra, az európai metropoliszok közül továbbra is London viszi a prímet, ahol a kockázati befektetők elsősorban a B2B szektorban voltak aktívak. London és Nagy-Britannia egyébként ebben a tekintetben szinonim fogalmak, az egész negyedévben mindössze egyetlen olyan (ismert értékű) befektetésre került sor az egész országban, amelyet nem a fővárosban hoztak tető alá.
Észak-Amerikában kötik a legnagyobb üzleteket
Németországban, ahol eddig jellemzően a bankok vitték az ilyen típusú kockázati befektetéseket, most a biztosítási iparág is elkezdte behozni a lemaradását, és országszerte tevékenyen részt vettek az insurtech technológiákat fejlesztő inkubátorok finanszírozásában. Franciaországban az új, a korábbinál progresszívebb szabályozási környezet hatásának tudható be, hogy a befektetői aktivitás a fintech vállalkozások minden életszakaszában növekszik.
forrás: Pulse of Fintech Q3'17, Global Analysis of Investment in Fintech, KPMG International
Ahogy a KPMG fenti ábrájából is kiderül, a legnagyobb üzleteket továbbra is a tengerentúlon kötik. Ahogy Európában London, úgy a globális toplistán Észak-Amerika foglal el hét helyet; ezek mellett két európai és egy kínai üzlet szerepel a 2017-es harmadik negyedév tíz legértékesebb fintech befektetése között. Az észak-amerikai régió persze nem csak a látványostoplistát, hanem egyelőre az összes statisztikát vezeti: a világszinten megmozgatott 8,2 milliárd dollárból 5,35 milliárd, a 274 tranzakcióból pedig 158 darab köthető hozzá.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak