Legalábbis a tervek szerint. Ám a szervezetek egyes vélemények szerint elég gyatrán állnak a váltásra való felkészüléssel – írja a Biztonságportál.
Hirdetés
 

Tavaly november közepére készült el a PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) új verziója, és idén január 1-jével lépett hatályba. A bevezetésére kötelezett szervezeteknek 2015. január 1-jéig kell átállniuk a 3.0-s verzió használatára. Ez komoly terheket ró a szervezetekre annak ellenére, hogy az új verziójának néhány előírásának bevezetésére hosszabb türelmi időt kapnak, azaz a teljes bevezetésnek jövő év június 30-áig kell megtörténnie. A Biztonságportál összegyűjtött néhány véleményt arról, hogyan állnak a cégek a bevezetéssel.

Egyelőre több jel utal arra, hogy gyatrán, mint arra, hogy jól. Pedig a legújabb kiadásához sok biztonsági szakértő nagy reményeket fűzött, sőt többen azt is megkockáztatták, hogy az átállás határozza meg idei év megfelelőségi (compliance) projektjeit. A cégek azonban egyes felmérések szerint nem égnek a készülődés lázában, pedig az óra ketyeg, és már csupán fél év van a felkészülésre.

Az is kérdés, hogy az új szabvány segíti-e kockázatalapú megközelítés térnyerését a comliance-vezérelt szemlélettel szemben.

Félig üres versus félig tele pohár

A közelmúltban néhány felmérés nagyon rossz képet festett a felkészülés állásáról, ám vannak optimista vélemények is. Az NTT Com Security átállásról készített kutatásában a megkérdezett szervezeteknek mindössze a 30 százaléka mondta, hogy már vannak terveik az átállással összefüggő compliance tevékenységekhez. Ez még önmagában nem riasztó, ám az már igencsak elgondolkodtató, hogy a kutatóknak válaszoló, a PC DSS bevezetésében érintett cégek, intézmények 70 százaléka még azzal sem volt tisztában, hogy pontosan milyen határidőkkel kell számolni.

PCI DSS 3.0

A PCI DSS 3.0 célja, hogy reagáljon az utóbbi időszakban megjelent fenyegetettségekre, ezért számos biztonsági területen ír elő új, a korábbiaknál szigorúbb, vagy éppen a szervezetek kockázatkezelési stratégiájához rugalmasabban illeszthető követelményeket. Az alapkoncepciója azonban változatlan maradt. "Azok a legfontosabb alapelvek, amelyek mentén az első PCI DSS kiadásakor dolgoztunk, változatlanok. A 3.0-s verzió is azokra épül, hogy kezelni tudjuk a közösségünk által adott visszajelzéseket, illetve segítsük a szervezeteket abban, hogy a biztonságot a legjobb üzleti gyakorlataik részévé tehessék" – nyilatkozta Bob Russo, a PCI Security Standards Council vezetője.

A Cisco Security Business Group alelnöke, Scott Harrell optimistább – a tapasztalatai alapján. Szerinte már sok cég ismeri az új szabványt, és meg is kezdték beszerezni azokat a technológiai eszközöket, amik szükségesek a megfelelőséghez, és kijelölték azokat az alkalmazottakat, akik felelnek az átállásért.

Azt persze Harrell is megerősítette, hogy a mindennapok szintjén még sok a hiányosság: a legtöbb szervezet még mindig kifejezetten az auditokra koncentrál, és az év több részében fellazul a védelem. Ezt támasztotta alá a Verizon egyik felmérése is, amely szerint az auditok között a vállatoknak mindössze a 10 százaléka rendelkezik az elvárásoknak megfelelő biztonsági szinttel.

A Citrix még a Cisco-alelnöknél is optimistább. Szerintük a szervezetek túlnyomó többsége felkészült a PCI DSS 3.0-ra. Kurt Roemer, a Citrix biztonsági stratégája, szerint ugyanis az egyre terjedő, hitelkártyákat sújtó adatbiztonsági incidensek mindenkit elgondolkodtattak, nagyvállalatokat éppúgy, mint a kis cégeket vagy az egyéni felhasználókat. Ráadásul "az új DSS minimális változtatásokat hozott az elődjeihez képest, illusztrálva azt, hogy a PCI szabványok elég érettek ahhoz, hogy megvédjék a kártyaadatokat, és egyszerűvé tegyék a megfelelőséggel való lépéstartást" – mondta.

Árnyaltabban fogalmazott Torsten George, az Agiliance alelnöke, aki óva intett az általánosítástól. "A kisebb és közepes méretű szervezetek lassabban alkalmazkodnak az új elvárásokhoz, miközben a nagyobb cégek már elkezdték bevezetni az új kontrollokat" – vélte a szakember. Torsten George ezt azzal magyarázta, hogy a biztonsági incidensek következtében a nagyobb vállalatok már korábban is tettek lépéseket egyebek mellett a penetrációs tesztek, az életciklus-alapú biztonsági megközelítések irányába, léptek a fenyegetettségek modellezése, kezelése terén, ezért most valamivel egyszerűbb a dolguk.

Azt azonban az Agiliance alelnöke is elismeri, hogy a legtöbb szervezet a PCI megfelelőséget egy kipipálható ellenőrző listaként képzeli el, és ezáltal minden a megfelelőség-vezérelt biztonság irányába mutat. Így azonban szerinte nem várható a PCI DSS 3.0-tól, hogy segítse a kockázatalapú megközelítés terjedését.

Biztonság

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.