Egy átlagos hazai netező naponta 86 percet tölt Mark Zuckerberg oldalán. Sokan még evés közben vagy társasági eseményen sem bírják ki a közösségi oldal nélkül.

Nem túl szívderítő, de semmiképpen sem meglepő számokat tartalmaz az a friss kutatás, amely a magyarok Facebook-használati szokásait vizsgálta. Ahogy máshol a világban, így Magyarországon is sokan függőségi problémával küzdenek, az átlagos oldalon töltött idő viszont világviszonylatban is kirívóan magas.

Mindig és mindenhol

A Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete és az NRC kutatása csak a 18-49 év közötti hazai facebookozókat szondázta, ami némiképpen eltérő számokat eredményezhetett, mint egy teljes körű felmérés. Ennek ellenére is rendkívül soknak tűnik a felhasználók napi 86 perces, azaz közel másfél órás átlagos aktivitása. Tavalyi becslések és információk szerint a közösségi oldal globálisan több mint 20 percet "követel" egy átlagos felhasználótól, miközben a fejletebb régiókban ennek nagyjából duplája a norma. Egy szintén friss ír kutatás például 49 percre taksálta egy ottani felhasználó napi adagját.

Másfél óra rengeteg idő egy napból, így nem meglepő az sem, hogy a magyarok sem szerénykednek, ha az F betűs oldalról van szó. 82 százalékuk minden nap aktív, további 8 pedig maximum egyetlen napot hagy ki egy héten. Az adatokat a fiatalok, a nők és az alacsonyabb iskolai végzettségűek húzzák felfelé, miközben egy 30 feletti értelmiségi férfi jellemzően sokkal visszafogottabban facebookozik.

 

 

A magyarok majdnem kétharmadánál a lefekvés előtti rituálé kihagyhatatlan részévé vált közösségi fiókjuk ellenőrzése, de közel minden második ember a reggeli ébredésnél is ezzel nyit. Abban semmi meglepő nincs, hogy utazás és várakozás közben előkerül a hírfolyam, ám az kicsit riasztó, hogy a teljes hazai facebookozó közösség több mint harmada nyilatkozott úgy, hogy étkezés közben sem fogja vissza magát, ötödük pedig társasági tevékenység alkalmával is bátran nyomkodja a telefonját.

Mobilizálható közeg

Apropó telefon. A világszintű trendeknek megfelelően a magyaroknál is megfigyelhető a mobil platformok, különösen az okostelefonok előretörése. A hazai facbookozók fele már mobilról is bejelentkezik, amivel a platform beérte a használati arányban eddig vezető hagyományos asztali gépeket.

 

 

Semmi meglepő sincs abban, hogy az intenzív felhasználók (heavy user) esetében lényegesen erőteljesebb a mobilhasználat, hiszen az utazás és várakozás perceit valóban könnyű eltölteni az okostelefonnal böngészve. Az már kicsit érdekesebb, hogy az esti, azaz jellemzően otthon töltött órákban is megmarad a telefonhasználat dominanciája. Az mobileszköz-használat fejlődését mutatja, hogy egyre többen nem kapcsolják be a számítógépet csak azért, mert valamit meg akarnak nézni a Facebookon.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.