Nem túl szívderítő, de semmiképpen sem meglepő számokat tartalmaz az a friss kutatás, amely a magyarok Facebook-használati szokásait vizsgálta. Ahogy máshol a világban, így Magyarországon is sokan függőségi problémával küzdenek, az átlagos oldalon töltött idő viszont világviszonylatban is kirívóan magas.
Mindig és mindenhol
A Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete és az NRC kutatása csak a 18-49 év közötti hazai facebookozókat szondázta, ami némiképpen eltérő számokat eredményezhetett, mint egy teljes körű felmérés. Ennek ellenére is rendkívül soknak tűnik a felhasználók napi 86 perces, azaz közel másfél órás átlagos aktivitása. Tavalyi becslések és információk szerint a közösségi oldal globálisan több mint 20 percet "követel" egy átlagos felhasználótól, miközben a fejletebb régiókban ennek nagyjából duplája a norma. Egy szintén friss ír kutatás például 49 percre taksálta egy ottani felhasználó napi adagját.
Másfél óra rengeteg idő egy napból, így nem meglepő az sem, hogy a magyarok sem szerénykednek, ha az F betűs oldalról van szó. 82 százalékuk minden nap aktív, további 8 pedig maximum egyetlen napot hagy ki egy héten. Az adatokat a fiatalok, a nők és az alacsonyabb iskolai végzettségűek húzzák felfelé, miközben egy 30 feletti értelmiségi férfi jellemzően sokkal visszafogottabban facebookozik.
A magyarok majdnem kétharmadánál a lefekvés előtti rituálé kihagyhatatlan részévé vált közösségi fiókjuk ellenőrzése, de közel minden második ember a reggeli ébredésnél is ezzel nyit. Abban semmi meglepő nincs, hogy utazás és várakozás közben előkerül a hírfolyam, ám az kicsit riasztó, hogy a teljes hazai facebookozó közösség több mint harmada nyilatkozott úgy, hogy étkezés közben sem fogja vissza magát, ötödük pedig társasági tevékenység alkalmával is bátran nyomkodja a telefonját.
Mobilizálható közeg
Apropó telefon. A világszintű trendeknek megfelelően a magyaroknál is megfigyelhető a mobil platformok, különösen az okostelefonok előretörése. A hazai facbookozók fele már mobilról is bejelentkezik, amivel a platform beérte a használati arányban eddig vezető hagyományos asztali gépeket.
Semmi meglepő sincs abban, hogy az intenzív felhasználók (heavy user) esetében lényegesen erőteljesebb a mobilhasználat, hiszen az utazás és várakozás perceit valóban könnyű eltölteni az okostelefonnal böngészve. Az már kicsit érdekesebb, hogy az esti, azaz jellemzően otthon töltött órákban is megmarad a telefonhasználat dominanciája. Az mobileszköz-használat fejlődését mutatja, hogy egyre többen nem kapcsolják be a számítógépet csak azért, mert valamit meg akarnak nézni a Facebookon.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak