Az oprendszer új verziója a funkciók tökéletesítéséről és a csiszolgatásról szól.

Az Android evolúciójának ismeretében nem volt meglepő, hogy a következő verzió a Lollipop után egy M betűs kiadás lesz. A Google a májusi I/O konferencián több várható újítást, funkciót be is jelentett, azzal azonban egészen mostanáig adós maradt, hogy pontosan mely édességről nevezik el a következő Androidot.

M mint mályvacukor

Ez végül a Marshmallow, azaz mályvacukor lett, illetve az is kiderült, hogy verziószámot is ugrik a rendszer, így már 6.0-ás kiadásként is hivatkozhatunk rá. A Google fejlesztői blogján megjelent poszt szerint elkészült a végleges SDK (fejlesztői szoftver készlet), illetve a korábban kiadott, előzetes verziókat is megkapták a frissítést, így már ezzel folytatódhat a munka, illetve a 6.0-s verzió tesztelése.

Azt maga a Google is több helyen jelezte, hogy a Marshmallow nem a nagy újításokról szól (bár így is akad pár jelentős nóvum), hanem arról, hogy a rendszer még csiszoltabb, kifinomultabb, stabilabb, megbízhatóbb legyen, és összességében a lehető legjobban kiszolgálja a felhasználókat.

Az egyik leghangsúlyosabb változás a telepített alkalmazásoknak adott felhasználói engedélyekkel függ össze. Eddig ez úgy történt, hogy egy-egy új alkalmazás esetében a felhasználó egységesen elfogadta, hogy pl. a FB Messenger hozzáférést kaphat a névjegyzékhez, a kamerához, vagy a mikrofonhoz. A 6.0 alatt ennek menedzselése minden olyan alkalommal történik meg, amikor az appnak konkrétan elérésére van szüksége, de a telepítés után, egyenként is eldönthetjük, hogy mitől tiltjuk el az applikációt és mitől nem.

Nexusok előnyben

Az újdonságok között ott van még a készülékek mozgásérzékelőit figyelő Doze funkció, ami az energia felhasználásra lesz jótékony hatással, az ujjlenyomat-olvasók, valamint az USB-Type C csatlakozó szabvány natív támogatása, az Asszisztens kontextus függő Now On Tap verziója, vagy a mobilos fizetésnek alapot adó Android Pay. A további, fontosabb újításokról a Samsung készített pár nappal ezelőtt egy infografikát, amit a cikk végén helyeztünk el. 

A Marshmallow érkezéséről annyit árult el a Google, hogy idén ősszel fog megtörténni, több mint valószínű, hogy a készülőben lévő két új Nexus mobil már ezzel a verzióval kerül a piacra. Az ezt követő első körben a már használatban lévő egyéb Nexus modellek kapnak belőle, amelyek közé az eddigi infók alapján a Nexus 5, 6, 9, illetve a Nexus Player tartozik bele. Az új főverzió tovább mélyíti a rendszer fragmentáltságát, mivel a legutóbbi, augusztusi adatok szerint a Lollipop csak most érte el a 18 százalékos arányt.

Konzumer tech

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.