Az Android evolúciójának ismeretében nem volt meglepő, hogy a következő verzió a Lollipop után egy M betűs kiadás lesz. A Google a májusi I/O konferencián több várható újítást, funkciót be is jelentett, azzal azonban egészen mostanáig adós maradt, hogy pontosan mely édességről nevezik el a következő Androidot.
M mint mályvacukor
Ez végül a Marshmallow, azaz mályvacukor lett, illetve az is kiderült, hogy verziószámot is ugrik a rendszer, így már 6.0-ás kiadásként is hivatkozhatunk rá. A Google fejlesztői blogján megjelent poszt szerint elkészült a végleges SDK (fejlesztői szoftver készlet), illetve a korábban kiadott, előzetes verziókat is megkapták a frissítést, így már ezzel folytatódhat a munka, illetve a 6.0-s verzió tesztelése.
Azt maga a Google is több helyen jelezte, hogy a Marshmallow nem a nagy újításokról szól (bár így is akad pár jelentős nóvum), hanem arról, hogy a rendszer még csiszoltabb, kifinomultabb, stabilabb, megbízhatóbb legyen, és összességében a lehető legjobban kiszolgálja a felhasználókat.
Az egyik leghangsúlyosabb változás a telepített alkalmazásoknak adott felhasználói engedélyekkel függ össze. Eddig ez úgy történt, hogy egy-egy új alkalmazás esetében a felhasználó egységesen elfogadta, hogy pl. a FB Messenger hozzáférést kaphat a névjegyzékhez, a kamerához, vagy a mikrofonhoz. A 6.0 alatt ennek menedzselése minden olyan alkalommal történik meg, amikor az appnak konkrétan elérésére van szüksége, de a telepítés után, egyenként is eldönthetjük, hogy mitől tiltjuk el az applikációt és mitől nem.
Nexusok előnyben
Az újdonságok között ott van még a készülékek mozgásérzékelőit figyelő Doze funkció, ami az energia felhasználásra lesz jótékony hatással, az ujjlenyomat-olvasók, valamint az USB-Type C csatlakozó szabvány natív támogatása, az Asszisztens kontextus függő Now On Tap verziója, vagy a mobilos fizetésnek alapot adó Android Pay. A további, fontosabb újításokról a Samsung készített pár nappal ezelőtt egy infografikát, amit a cikk végén helyeztünk el.
A Marshmallow érkezéséről annyit árult el a Google, hogy idén ősszel fog megtörténni, több mint valószínű, hogy a készülőben lévő két új Nexus mobil már ezzel a verzióval kerül a piacra. Az ezt követő első körben a már használatban lévő egyéb Nexus modellek kapnak belőle, amelyek közé az eddigi infók alapján a Nexus 5, 6, 9, illetve a Nexus Player tartozik bele. Az új főverzió tovább mélyíti a rendszer fragmentáltságát, mivel a legutóbbi, augusztusi adatok szerint a Lollipop csak most érte el a 18 százalékos arányt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak