Vagy nagyon bejött a Google-nek a router dolog, vagy egyáltalán nem, de tény: a cég máris lerántotta a leplet az OnHub termékcsalád második tagjáról. A nyáron bemutatott, minden szokásos dizájnt, és megoldást felrúgó készüléket a TP-Link gyártotta, ezúttal azonban új partnert, a Nexus táblagépek révén már megismert Asust választotta.
Az Asus is kap egy lehetőséget
Az alapkoncepció nem változott: adott egy henger formájú hálózati eszköz, ami az antennák körkörös elhelyezése miatt sokkal jobb kapcsolatot nyújt egy eszközökkel zsúfolt lakásban, vagy házban. Eltűntek a meredező antennák, az előlapon állandóan villogó LED-ek, helyettük van egy dedikált alkalmazás, amivel a felhasználó egyszerű felületeken végezheti el a beállításokat.
A külön névvel nem illetett, továbbra is OnHub-ként emlegetett Asus router ránézésre annyit változott, hogy a korábbival ellentétben lefelé szélesedik és az információs feladatokat ellátó visszajelző fények is alul találhatók. Az egyetlen lényeges újítás a Wave Control megjelenése, ami gesztus alapú vezérléssel bővíti a lehetőségeket. A jövőben valószínűleg több mindent állíthatunk egy-egy kézmozdulattal, most azonban ez mindössze annyit takar, hogy ha elhúzzuk a kezünket az eszköz felett, akkor a sávszélességet az előre beállított mobil/tablet/notebook kapja meg.
Még okosabb antennák
A vezeték nélküli kapcsolatot igénylő készülékekkel zsúfolt lakás problematikája egyébként is foglalkoztatja a Google-t – és ezek szerint a felhasználókat is. Az Asus router november elejei megjelenésével egy időben érkezik ugyanis egy szoftverfrissítés, amit megkap a TP-Link modellje is, és még jobb kapcsolatot ígér az otthoni hálózatban. Az intelligens antenna algoritmusnak köszönhetően az éppen használt eszközt minden esetben azok az antennák veszik majd célba, amelyek az adott helyzetben a legjobb kapcsolatot tudják biztosítani.
Az automatikus frissítések kizárólag éjszaka, vagy akkor landolnak a routeren, amikor nincs rajta számottevő forgalom, ezzel is kímélve az felhasználók hálózatát és idegeit. Az Asus készüléke támogatja az AC1900 szabványt, egy 1,4 GHz-es, dupla magos CPU dolgozik benne, a külső eszközöket pedig egy Gigabit Ethernet WAN, egy Gigabit Ethernet LAN, illetve egy USB 3.0 port fogadja. A router 220 dolláros áron (kb. 62 ezer Ft) kerül a Google online boltjába és szokás szerint elsőként az amerikai és kanadai piacokon lesz elérhető.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak