Hivatalosan február 24-én, hétfőn nyit a mobilipar világkonferenciája, a Mobile World Congress, de a termékbejelentések már vasárnap elkezdődnek Barcelonában. Az idei rendezvény slágertémáinak a sorában – az előzetes hírek alapján – kiemelt helyen szerepel majd Internet of Things, azaz a a dolgok internete. Szintén megkülönböztetett figyelmet kapnak a hálózatok menedzselhetőségét új, rugalmasabb, költségtakarékosabb oldalról megközelítő technológiák, például az SDN (Software Defined Networks vagy a Network Functions Virtualization (NFV). Ezek a megoldások kulcsfontosságú szerepet játszhatnak a szolgáltatók beruházásainak mielőbbi megtérüléseiben.
Brüsszeli kampány az 5G-ért
A négynapos szakmai konferencia már a hálózati technológia újabb generációváltására is készül, több esemény is foglalkozik az 5G-technológiával, noha a téma körül még több a kérdő-, mint a felkiáltójel. Nincs még elfogadott szabvány, sőt még az sem körvonalazódott, hogy mit is kell majd 5G technológián érteni. Mindenesetre az újabb mobilos generációváltást az Európai Unió is jobban a szívén viseli, mint a a 4G/LTE-t.
A rendezvény idejére időzítették a tavaly Brüsszelben aláírt megállapodás tényleges startját, amely a tagállamok és a magánszektor európai szintű PPP partnerségére építve segíti az Unió 5G-vel kapcsolatos kutatásait. A Brüsszeli Bizottság is igen magas szinten képviselteti magát a konferencián, a témával kapcsolatos uniós elképzeléseket maga Neelie Kroes, a bizottság elnökhelyettese tárja a nyilvánosság elé.
Ismét felpörög Barcelonában a készülékbiznisz
Természetesen ott lesznek a legújabb mobiltelefonokhoz, táblagépekhez kapcsolódó bejelentések, amelyek az idén már ismét nagyobb figyelmet kapnak. Az előzetes hírek között igazából elsőként ezek szoktak szárnyra kapni. Idén is már idejekorán tudni véltük, hogy a Samsung Barcelonára időzíti a Galaxy 5 premierjét, a Nokiától is ide várják az első androidos modell bemutatását, de a tévébizniszétől éppen szabaduló Sony is a katalán helyszínt választja legújabb Xperiájának a leleplezésére.
Tavaly és tavalyelőtt komoly csalódásban lehetett része annak, aki arra számított, hogy a készülékgyártó nagyágyúk az aktuális csúcsmodelljeikkel az MWC-n jelennek meg. Az utóbbi néhány évben ugyanis a meghatározó eszközgyártók a barcelonai eseménytől folytatólagosan távolmaradó Apple taktikáját követték, és a legújabb készülékeik bemutatását nagy felhajtással kísért és egzotikus helyszínekkel feltuningolt saját rendezvényükre vitték, mondván ott az adott márka még nagyobb figyelmet kaphat. Ezt a gyakorlatot leglátványosabban a Samsung követte az utóbbi időben. Most viszont tapasztalva a készülékpiac telítődését és az egyre élesebb versenyt, már nincs idő várni, minél előbb piacra kell dobni az új fejlesztéseket. Ráadásul a készülékbiznisz mindig és mindenhol megkülönböztetett figyelmet kap, még akkor is, ha egy ilyen rendezvényen egyébként a közönség kegyeiért másokkal kell versengeni.
Nagyágyúk a piaci szereplők képviseletében
Figyelemre méltóan illusztris a konferencia vezérszónokainak a névsora. Az előadók azt tükrözik, hogy a mobilipar túlnőtte hagyományos kereteit, már szinte nincs is olyan gazdasági ágazat, amelyet ne érintene valamilyen szinten a mobil technológia.
Ki más is lehetne a konferencia egyik vezérszónoka, mint Mark "Sohanemgyártunkmobilt" Zuckerberg
A felszólalók idei listájának az élén Mark Zuckerberg áll. A Facebook a közelmúltban csatlakozott a barcelonai rendezvényt szervező és a mobilipart képviselő szövetséghez, a GSMA-hoz, de állítólag nem ez volt a motivációja a kiemelt szereplésnek, a szervezet már korábban megállapodott erről vele.
Ott lesz a nagy megmondók között az IT-ipart képviselő Virginia Rometty, az IBM elnök-vezérigazgatója, és a pénzintézeti szektort reprezentáló Michael Corbat, a Citigroup vezérigazgatója. Az autóipar nevében pedig a Ford európai elnöke tart eligazítást a járműgyártás és a mobilipar egyre több szálon összefonódó együttműködési lehetőségeiről. Az AT&T, a Vodafone, a KT és a T-Mobile ugyanakkor arról gondoskodik, hogy a szakmai közönség megismerhesse, hogy az ezen cégek által a vásár területén berendezett Connected City legújabb vezeték nélküli alkalmazásai hogyan befolyásolják majd a mindennapi életet, a közlekedést, a kereskedelmet, az oktatást és így tovább.
Egy biztos, az eseményt szervező GSMA idén még a tavalyinál is nagyobb szakmai érdeklődéssel számol, a rendezvényre, amely ebben az évben 1800 kiállítót vonultat fel, a múlt évi 72 ezer után 75 ezer látogatót várnak. A rendezvényen a Bitport is jelen lesz, hogy első kézből számolhassunk be az újdonságokról.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak