A régióban az elsők voltunk 25 éve, akkor indult a magyar mobilszolgáltatás.

Napra pontosan 25 évvel ezelőtt, 1990. október 15-én kezdte meg analóg kereskedelmi mobilszolgáltatását a Westel Rádiótelefon Kft. A rendszer, amin már 5,5 millió előfizetés forgalmát bonyolítják, azóta megélt négy generációváltást, és digitalizálódott. Pár éven belül pedig jöhet egész Európában az újabb váltás, az 5G – foglalata össze a magyar mobiltelefónia első negyedszázadást az évforduló kapcsán tartott rendezvényen Christopher Mattheisen, az egykori Westel cégeket birtokló Magyar Telekom Nyrt. vezérigazgatója, a Száva utcai távközlési adótoronyban, ahonnan az első hívást is indították neygedszázada. Az 1988-ban épített létesítménybe telepítették az első hazai bázisállomásokat és kapcsolóközpontot, amelyből ma Budapest mobilforgalmának a felét bonyolítják.

170 ezer évnyi beszélgetés

A közép-kelet-európai régióban elsőként Magyarországon indult el a mobiltelefonálás. Az akkor szerzett előnyünket a későbbiekben is igyekeztünk megtartani, a magyar mobilhálózati infrastruktúra a legjobbak között van egész Európában. A mai mobilozók pedig manapság már közel teljes lefedettséget biztosító 4G hálózaton telefonálhatnak vagy internetezhetnek – ezt a hálózatot használja a Telekom előfizetőinek ötöde.

A jubileum alkalmából a Telekomnál kiszámolták, hogy ügyfeleik a negyedszázad alatt összesen legalább 90 milliárd percnyi, azaz 1,5 milliárd órányi beszélgetés folytattak, ami több mint 171 ezer évet tenne ki. A SMS megjelenése óta pedig közel 10 milliárd rövid szöveges üzenetet küldtek.

Az első generációs analóg 450 MHz-es NMT rendszer egészen 2003-ig működött, de az igazi nagy lökést a hazai mobilpiacnak a digitális GSM technológia és az újabb szolgáltatók megjelenése adta: a magyarországi mobilelőfizetések száma meghaladja a 11,5 milliót.

Az adatok 4G-re tartanak

Mattheisen a következő 25 évben sem számít a fejlesztések lassulására. A jövő digitális gazdaságában ugyanis ha lehet még központibb szerep jut a mobiltechnológiának. A további fejlődést a vezetékes és mobilhálózatok integrációja, a big data és a hálózatba kapcsolt eszközök egymás közti kommunikációja (M2M), valamint a dolgok internete (IoT) határozza meg.  

Az adatközpontú fejlődési irányt jól jelzi, hogy a Telekom 4G-s hálózatának havi adatforgalma egyre jobban maga mögött hagyja a 3G-s adatforgalmat. Ráadásul tavaly óta a következő lépcsőfokot jelentő LTE Advanced is működik, igaz, egyelőre csak teszthálózaton.

Az első mobilos negyedszázad főbb mérföldkövei

• 1990 – startol az első generációs (1G) analóg kereskedelmi szolgáltatás 450 MHz-en.
1994 – két szolgáltatóval indul a GSM rendszerű digitális, 900 MHz-es, 2G mobilszolgáltatás, a Westel 900 (később T-Mobile) mellett megjelenik a magyar piacon a Pannon GSM (később Telenor).
1995 – elküldték az első magyarországi SMS-t a Westel 900 hálózatán.
1999 – megjelent a harmadik versenytárs is a mobilpiacon, a VRAM Zrt. Bár már akkor is a Vodafone márkanevet használta, de csak később került a brit szolgáltató teljes tulajdonába.
2000 – a piacvezető Westel 900 ügyfeleinek száma átlépte az 1 milliót.
2001 – a Westel elindította a mobilinternet és a multimédia megjelenését lehetővé tevő GPRS csomagkapcsolt adatátviteli szolgáltatást.
2002 – a világon elsőként a Westel bevezette be az MMS-t, a szöveget, képet, hangot és videót egyaránt továbbító multimédiás üzenetküldést.
2003 – megszűnt a 450 MHz-es (60-as előhívóval hívható) analóg mobilszolgáltatás.
2004 – a T-Mobile bevezette a mobilfizetést és a vezeték nélküli internet (Wi-Fi) szolgáltatást.
2005 – a T-Mobile elindította a multimédiás alkalmazásokat, a videotelefonálást, a mobiltelevíziózást és a gyors mobilinternetezést lehetővé tevő UMTS rendszerű, harmadik generációs (3G) mobilhálózatot.
2009 – Magyarországon elsőként tesztelte a Telekom az új generációs 4G/LTE technológiát.
2012 – a hazai szolgáltatók közül elsőként elindult a kereskedelmi 4G szolgáltatás a Telekomnál.
2015 – a magyarországi lakossági 4G lefedettsége az év végére mindhárom szolgáltatónál közelít a teljes lefedettséghez.

Mobilitás

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.