Az idei év minden korábbinál nagyobb változásokat hoz a HP Magyarország életében, főként az anyavállalati szétválás miatt.A feladatokról és a hazai piaci kilátásokról beszélgettünk Gonda Gábor vezérigazgatóval.

Nagy változásokat hoz az idei év a HP Magyarország életében, ugyanis az anyavállalat tavaly döntött: két külön cégbe szervezi a tevékenységét. Az ezzel kapcsolatos feladatokról és a hazai piaci kilátásokról beszélgettünk Gonda Gáborral, a HP Magyarország vezérigazgatójával.

Bitport: A HP kapcsán most az egyik legaktuálisabb kérdés az anyavállalatnál zajló átalakítás, illetve az, hogy mindez mit jelent ez a magyarországi leányvállalatra nézve. Tud ezzel kapcsolatban már konkrétumokat mondani?

Gonda Gábor: Egyelőre amit biztosan lehet tudni, hogy az anyavállalat a New York-i tőzsdén jegyzett két külön cégre fog szétválni. A nyomtatókat és a kliens oldali termékkört továbbvivő cég HP Inc. néven megy tovább, a másik vállalat pedig a Hewlett-Packard Enterprise nevet viszi tovább. Az ezzel kapcsolatos munka már javában zajlik a háttérben.

Ami a magyarországi operációt illeti, mi mindenképpen úgy tekintünk a változásra, mint az egyik legizgalmasabbra, ami 2015-ben történni fog körülöttünk. Az egyértelműen látszik, hogy a cég az elmúlt három évben kifejezetten jó pályára állt globális és hazai szinten egyaránt. Erősödött a cég jövőképe, a részvényárfolyam az utóbbi három évben megtriplázódott, visszatért a befektetők bizalma.

Ami azonban még ennél is fontosabb, hogy a kutatás-fejlesztés ismét alap prioritás lett a cégnél. Már vannak olyan innovatív megoldások, amelyek ennek az új időszaknak voltak betudhatók. Volt néhány komoly termékbejelentésünk az elmúlt időszakban, a legtöbb az adatközponti és a felhőterületet érinti, de a háromdimenziós nyomtatás területén is egészen innovatív dolgokkal jöttünk elő. Ide sorolható példáula HP Sprout fejlesztése az ún. immersive computing területén, aminek ugyan még nincs magyar neve, de ennek segítségével úgy lehet 3D-s objektumokat beolvasni majd szerkeszteni, hogy rögtön készen álljanak a 3D-s nyomtatásra.

A másik nagy K+F hullám az Intel alapokon működő üzletkritikus környezetbe szánt szervertermékünk, ami áttörést jelent ebben a kategóriában, főleg a költségoldali kérdéseket fogja agresszívan feszegetni, és izgalmas új világot nyit a unixos platformok környékén.

Bitport: Az átalakulási folyamatok mikorra érnek el Magyarországra?

G. G.: A cél, hogy az október 31-vel záruló 2015-ös pénzügyi év végére már itthon is megvalósuljon a szétválás.

Bitport: Milyen naptári évet tudhat maga mögött a HP Magyarország, hogyan alakult a hazai piac 2014-ben?

G. G.: Összességében úgy éreztük, hogy a piac lassult az előző évhez képest, ami annak fényében, hogy három választás is zajlott az országban, talán érthető is. A privátszektorban viszont tudtunk annyit mozgósítani, hogy összességében teljesítettük a belső várakozásainkat.

Hogy a múlt évvel piaci szempontból elégedettek vagyunk-e, arra azt mondom, hogy lehetett volna erősebb, mert tennivaló rengeteg van. Mostanában lassú évet elkönyvelni pedig nagy luxus, bármilyen iparágról is legyen szó. Remélem 2015 majd pótolja a múlt évi elmaradásokat.

Bitport: És az új uniós ciklus nagyobb projektjei?

G. G.: Az irányok látszanak. Igyekszünk mielőbb megérteni a prioritásokat, illetve az azokra épülő konkrét feladatokat. Készülünk arra, hogy részt vegyünk a következő időszak munkáiban. Tennivaló bőven van, reméljük a hazai csapat szakértelmét jól fogjuk tudni hasznosítani.

Bitport: Miben érzi különösen erősnek magát a HP Magyarország, és hol vannak olyan növekedési területek, amihez még hozzá kell nőnie a cégnek?

G. G.:Az elképesztően erős csapatunkra vagyok a legbüszkébb, különösen a cégben koncentrálódó szaktudásra. Az itt rendelkezésre álló tudás az egyik legfontosabb megkülönböztető jegy, és erre szeretnénk építkezni a jövőben is. Miközben elismerem, hogy sok tehetséges IT cég van a magyar piacon, az infrastruktúra- és az ahhoz kapcsolódó szoftver- és szolgáltatási környezetben, valamint a privátfelhő piacon viszonylag kevés szereplő rendelkezik annyi erőforrással és szakértelemmel, mint mi.

Gonda Gábor
A szakember a Miskolci Egyetemen szerzett diplomát. IT-menedzseri pályafutását 1999-ben a Compaqnál kezdte. Először az ügyfélszolgálat, majd 2001-től a kkv üzletág kereskedelmi vezetője lett. Miután a Compaqot felvásárolta a HP, először a létrejövő cég indirekt értékesítési vezetőjeként  a HP Magyarország viszonteladói hálózatát irányította, majd 2007-től közép-kelet-európai régió nagykereskedelmét. 2012-ben nevezték ki a HP Magyarország élére.

Bitport: A mérnöki tudást mennyire hasznosíthatják helyi fejlesztésekre?

G. G.: Hadd említsek pár példát! A cloud területén, ami a jövőben mindent meg fog határozni, mi hajtottuk végre a legtöbb privátfelhő-bevezetést az elmúlt két évben. Ezt két okból tehettük, egyrészt a technológiánk elnyerte a vevők bizalmát, másrészt rendelkezésre állt az a mérnöki kapacitás, amely azt hatékonyan el is tudta indítani.

Számos olyan magyar tehetség ül a cégben, akik messze földön szerezték a tapasztalataikat. Van olyan szakemberünk, aki a szingapúri kormánynak épített 10 ezer négyzetméteres nagyságrendú géptermet, és van olyan "feketeöves" szakértőnk is, aki az ausztrál kormányzati felhő bevezetését egyengeti.

Bitport: Globális szinten komoly az együttműködés az in-memory szoftverek meghatározó terméke a HANA kapcsán az SAP és a HP között. Magyarországon mennyire fontos az ezirányú kooperáció?

G. G.: Abszolút kritikusnak tartjuk a témát Magyarországon is. Erre a területre eddig is és a jövőben is nagyon fókuszálunk, és invesztálunk is a lehetőségeinkhez mérten. Az SAP-val hagyományosan is jó a kapcsolatunk, de lépéseket teszünk ennek továbbfejlesztésére. Már itthon is voltak közös sikereink a HANA területen.

Bitport: Jelentősen átalakult a HP egyik fókuszterülete, az x86-os szerverpiac, miután a Lenovo a PC-üzletág után tavaly megvette az IBM x86-os üzletágát is. Hogyan változtak ennek nyomán a piaci erőviszonyok?

G. G.: Egyik versenytársunkat sem becsülöm alá. Ugyanakkor bízunk abban, hogy az ezen a területen felhalmozott nagymennyiségű innováció, szakértelem és a versenyképességünk általában segít majd abban, hogy a pozícióinkat megőrizzük, vagy tovább javítsuk. Nem élezném ki a helyzetet csupán a Lenovora, mert a többi versenytársról is azt kell mondani, hogy nap-nap után komoly leckét adnak fel nekünk, ennek ellenére húsz éve vagyunk piacvezetők itthon és a világon ebben a technológiában.

Bitport: A HP Magyarország is azok közé a hazai multik közé tartozik, amelyek stratégiai megállapodást kötöttek a kormánnyal . Mi teljesült a benne foglalt vállalásokból eddig a két oldalon?

G. G.: Nehéz ezt számszerűsíteni, de magát a kezdeményezést nagyon jónak tartom, hiszen nyilvánvalóan tükrözi azt a szándékot, hogy a felek közti párbeszédet befektető és befektetési célpont szintre emelje.

Bitport: És a megvalósítás szintjén hol tart a dolog?

G.G.: Szerintem minden stratégiai partnerre igaz lehet, hogy az országnak egy-egy nagyberuházást elnyerni nagyon komplex, hosszú folyamat, és rengeteg összetevője van. A megállapodás sokat segít abban, hogy anyavállalatunk felé erősebben pozícionálhassuk Magyarországot mint befektetésicélpontot. Ez nagyon fontos munkája szerintem minden hazai multinacionális cég vezetőjének, hiszen a környező országok is nagyon aktívan lobbiznak a saját érdekeikért.

A mi oldalunkról az elmúlt év pozitív szaldóval zárult: bővült a szolgáltatóközpontunk, ahol így már mintegy kétezren dolgoznak.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.