Ténylegesen szeptemberben indult, de hivatalosan csak tegnap avatták fel a Huawei Magyarországra telepített európai logisztikai központját Biatorbágyon. Mint korábban megírtuk, a kínai cég, amely 2005. óta van jelen Magyarországon, a főváros környéki településen lévő logisztikai bázisra vonta össze és egyben meg is duplázta az eddig három helyen – Biatorbágy mellett Budapesten és Üllőn – működtetett szállítási és raktározási kapacitásait.
A logisztikát is szerződéses partnerekkel bonyolítja
A közel 30 ezer négyzetméteres, havi 3 ezer kamionnyi kapacitású logisztikai bázisról Európán kívül a Közel-Keletre és Észak-Afrikába is szállít a cég. Mint nagyjából minden más Magyarországra hozott nagy léptékű tevékenységet, a logisztikát is szerződéses partnerekkel végzi a Huawei. A logisztikában a DHL-lel és a Westloggal szerződött, a központban dolgozó 200 fő is ez utóbbi cégeknek az alkalmazottja. Mint ismert, a távol-keleti társaság néhány éve európai szintű gyártótevékenységet is hozott Magyarországra, amiben szerződéses partnere a Flextronics és a Foxconn.
A cég az itteni termelési és logisztikai egységeit összefoglaló néven, Európai Ellátó Központként tartja számon. A magyar kormánnyal idén áprilisban kötött stratégiai megállapodás alapján a vállalat ígéretet tett a magyarországi tevékenység folyamatos bővítésére, aminek nyomán a cég által közvetlenül és partnereken keresztül foglalkoztatottak száma 2015-re a jelenlegi 1500-ról 3 ezerre nőhet.
A mai megnyitón Zhou Jun, a Huawei Technologies regionális elnöke kijelentette, Magyarország a Huawei számára Európa kapuja. Jelezte, hogy az Európai Ellátó Központ bevétele az idei év végére megközelítheti a 4 milliárd dollárt, ebből a most megnyitott logisztikai egység mintegy 1,5 milliárd dollárral részesedik.
Munkában Orbán Viktor miniszterelnök: ő is hozzájárul a másfél milliárd dollárhoz
(MTI fotó: Koszticsák Szilárd)
Megjegyezte, hogy a cég meghatározó szállítója lett a Magyar Telekomnak, a Telenornak és a Vodafone-nak is. További lehetőséget látnak a magyar piacon az IPTV, a gép-gép közötti (machine-to-machine vagy M2M) kommunikációban. Ezeken a területeken akár közös innovációs csapat létrehozatalában is érdekelt lenne, és szívesen venne részt a magyarországi szélessávú optikai hálózatok továbbépítésében is.
Innovációs központot is hozhatnak Magyarországra
Az átadó ünnepségen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is, aki a keleti nyitás fontosságáról beszélt. A miniszterelnök a Huawei fejlesztésein kívül egyéb kínai beruházásokkal is számol. A tervek szerint Magyarország lehet Kína regionális turisztikai központja is – mondta. – Ugyanakkor nem bánná, ha a Huawei Magyarországon nyitná meg következő innovációs központját is. (A kínai cég tavalyi árbevétele 35,4 milliárd dollárnyi volt, ennek 13 százalékát fordította kutatás-fejlesztésre.)
A hivatalos átadó után beszélgettünk Bin Yun Songgal, a Huawei Technologies Hungary ügyvezető igazgatójával, aki a nyár végén vette át a hazai leánycég irányítását. Elmondta, a Huawei a jövőben szinte valamennyi, a portfóliójában szereplő és az európai piacokra szánt távközlési eszközt nálunk szerel majd össze, beleértve az okostelefonokat és a táblagépeket is. Az ügyvezető lát esélyt arra is, hogy szerverekre szóló megrendeléseket is elnyerjenek magyarországi cégektől.
Megtudtuk tőle, hogy a kínai anyavállalat eddig mintegy 200-400 millió dollárnak megfelelő összeget fektetett be Magyarországon. A további beruházások mértéke azonban főleg annak a függvénye, hogyan miként alakulnak a cég üzletei Európában, amelyet a kiemelt piacok között tart számon a Huawei. Mint korábban megírtuk, a távol-keleti cég szeretné, ha több beszállítója is közelebb költözne a Magyarországon létesített gyártói és logisztikai bázisához. Mint a Bitport is megírta, a Comlink már itt van, bő egy éve jegyezték be a magyarországi leánycégét, amely optikai kábeleket szállít a Huaweinek. A közelmúltban beindult az itteni gyártás is, az első tételek már ott vannak az új logisztikai központban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak