Egységesen Biatorbágyra telepítette és közel megduplázta a Huawei Magyarország az eddig három helyen működtetett szállítási és raktározási kapacitásait.
Biatorbágyon közel 30 ezer négyzetméteres, havonta 3000 kamiont indító logisztikai központ startját jelentette be ma Budapesten
Bin Yun Song, a Huawei Technologies Hungary ügyvezető igazgatója, aki alig egy hónapja vette át a hazai leánycég irányítását. Az új logisztikai bázisra települtek az eddig három helyen, Biatorbágy mellett Budapesten és Üllőn lévő raktári és szállítási egységek. Ezt a tevékenységet két partneren - a DHL-en és a Westlogon - keresztül végzi a társaság.
Dupláznának ■ Az új ügyvezető, aki legutóbb a közel-keleti térségben képviselte a Huaweit, beszámolt a 2015-ig szóló további tervekről is, mindenekelőtt arról, hogy növekszik a magyarországi termelés is. Ennek révén a jelenlegi 1500-ról, két év múlva 3 ezer főre bővülhet a létszám, amely magában foglalja a közvetlen, illetve a beszállítókon keresztül foglalkoztatottak számát is. A Huawei a jövőben szinte valamennyi, a portfóliójában szereplő és az európai piacokra szánt távközlési eszközt nálunk szerel majd össze, az Európai Ellátó Központként (ESC) emlegetett magyarországi bázisán, Pécsett és Komáromban. A kínai cég nemcsak a logisztikát, hanem a termelést is kiszervezte, a baranyai városban a Flextronics, Komáromban pedig a Foxconn a szerződéses elektronikai gyártó partner.
Bin Yun Song az idei első félév értékelése kapcsán két projektet emelt ki, egyfelől az uniós előírásoknak megfelelő 112-es segélyhívó rendszert, amelynek egyik beszállítója lett. Másfelől a cég két megbízást is elnyert a gerinchálózatok átviteli kapacitásait megtízszerező 100 gigás programból. A nemzetközi trendeknek megfelelően a nagy távközlési cégek egyre nagyobb számban turbósítják fel gerinchálózatuk sebességét a jelenlegi 10-ről 100 Gbit/sec-ra. Nálunk a Magyar Telekom és az időközben a Turk Telekom tulajdonába került Pantel bízta meg a távol-keleti céget az optikai hálózatának ilyen irányú továbbfejlesztésével.
Magyar befektetések ■ A kormánnyal tavasszal
stratégiai megállapodást kötő cég hazai vezetője a Bitport kérdései kapcsán elmondta, hogy a kínai anyavállalat eddig mintegy 200-400 millió dollárnak megfelelő összeget fektetett be Magyarországon. A további beruházások mértéke nagyban függ majd attól, hogyan alakulnak a cég üzletei Európában, amelyet a kiemelt piacok között tart számon a Huawei. Megkérdeztük tőle, milyen további kínai vállalkozásokkal tárgyal a cég, amelyek beszállítóként települnének ide a Huawei mellé. Mint korábban megírtuk, a távol-keleti cég szeretné, ha
több beszállítója is közelebb költözne a Magyarországon létesített gyártói és logisztikai bázisához.
Az első fecske a Comlink, amelynek magyarországi leánycégét tavaly októberben jegyezték be. A társaság optikai kábeleket gyárt a Huaweinek. Az itteni tesztgyártás az idén indulhat el. Bin Yun Song szerint nem elsődleges cél, hogy kínaiak legyenek a cég itteni beszállítói, sőt inkább a helyi partnerekre kívánnak építeni.
Kétszer okosabban ■ Nagyszabású tervei vannak a Huawei-nek az okostelefon-piacon is. Ezzel kapcsolatos kérdésünkre az ügyvezető elmondta, hogy tavaly 5 százalékos volt a társaság részesedése ebben a kategóriában mind a világpiacon, mind Magyarországon. Itthon az idén várhatóan 7 százalékos rést hasít ki magának az okostelefonok szegmensében, de a következő három évben itt is legalább duplázni akar.