A Google rendszere felfalta az okostelefonokat, nyolc év alatt a nulláról indulva már a piac közel 90 százalékán trónol.

Az évtized elején a mobil operációs rendszerek piaca a jelenleginél sokkal fragmentáltabb volt. Az iOS (pontosabban a mobilos OS X) 2007-es megjelenését, majd a Google Android 2008-as bemutatkozását követően már öt jelentősebb okostelefonos platform versenyzett egymással, és úgy tűnt, hogy további szereplők is helyet követelhetnek maguknak, mint például a Samsung által fejlesztett Bada.

Ez természetesen az alkalmazásfejlesztők vagy a tartalomszolgáltatók életét is megnehezítette, akiknek folyamatos döntéseket kellett hozniuk, melyik rendszert támogassák és aktuálisan melyiket hagyják figyelmen kívül. Ma már nincs ennyire nehéz dolguk: a piacon tulajdonképpen csak két platform maradt, a többi pedig eltűnt, vagy egészen jelentéktelen részesedéssel és növekedési kilátásokkal működik.

A Gartner adatai szerint a tavaly értékesített okostelefonok több mint 99 százalékán Android vagy iOS futott, az idei második negyedévben pedig az Android 87,7 százaléka és az iOS 12,1 százaléka mellett már tényleg a statisztikai hiba szintjén mozog minden más termék. Ez önmagában nem újdonság, hiszen a két platform – illetve részesedést tekintve egymagában az Android – már hosszú ideje kiszorította a versenytársakat, de a Statista most a Gartner információi alapján szemléletes ábrát készített az erőviszonyok változásáról, amit néhány korábbi eredménnyel mi is kiegészítettünk.

 

Operációs rendszerek piaci részesedése az eladott okostelefonok száma alapján
Infogram


Innentől bármilyen izgalmat csak a gyártók versenye tartogat, amelyben az Apple ugyanúgy saját magát képviseli, az idei második negyedévben világszerte eladott 360 millió okostelefonon azonban jóval többen osztoznak. A Strategy Analytics nemrég kiadott toplistája szerint az iPhone 7 és az iPhone 7 Plus a legnépszerűbb készülék, megelőzve a Samsung Galaxy S8 és S8+ telefonokat. Az ötödik viszont már egy kínai gyártó, a Xiaomi lett április és június között, az öt legjobban keresett készülék pedig a globális értékesítés egyhatodát adta.

Mobilitás

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.