Várhatóan szombaton fejezi be Föld körüli pályafutását az első magyar műhold, a Masat-1. A BME-n azonban kétféle újabb kisméretű műhold fejlesztését is tervezik.

Legkorábban péntek éjjel, de legkésőbb szombat délutánig visszatér a légtérbe a Masat-1 műhold, melyet a Budapesti Műszaki Egyetemen fejlesztettek.  A műhold a légtérbe érve mintegy 15 perc alatt megsemmisül. Azt még a fejlesztők sem tudják, ki lesz az a szerencsés, aki veheti az első magyar műhold utolsó jeleit.

Ki veszi az utolsó jeleket?

Az utolsó percekben sugárzott adatok is nagyon fontosak a fejlesztőknek, hiszen a továbblépéshez számos információval szolgálhatnak. A fejlesztői közösség az adatok rögzítéséhez várja azoknak a rádióamatőröknek a segítségét, akik eddig is kapcsolatban álltak a műholddal. Létrehoztak egy weboldalt is, ahol a téma iránt érdeklődők egy interaktív internetes rádió segítségével hallgathatják meg a Masat-1 hangját, amikor éppen Magyarország fölött halad át.

Magyarország első műholdja, amely öt évnyi fejlesztés eredménye, egy 10 cm élhosszúságú, 1 kilogramm össztömegű kocka. A "kisműholdat" magyar idő szerint 2012. február 13-án indították útjára a Francia Guyana-i Kourou űrközpontból. Az eszköz azóta tízezerszer kerülte meg a Földet, és közben több száz megabájtnyi adatmennyiséget gyűjtött és továbbított a fejlesztőknek. Ez első hallásra talán kevésnek tűnhet, de tekintetbe kell venni, hogy a kapcsolattartás adatátviteli sebessége 700 kbit/s alatt volt – hangzott el a mai tájékoztatón.

A program elsősorban az űrtechnológiában használható fedélzeti számítógépek, a kommunikáció és tápellátó rendszer fejlesztéséhez szolgált információkkal.

Kétirányú jövőkép

A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán folyó fejlesztés a jövőben is folytatódik, mondta el Kovács Kálmán, a kar keretén belül működő  Egyesült Innovációs és Tudásközpont igazgatója, aki korábbi informatikai és hírközlési miniszter is volt. Az igazgató elmondta, hogy a jelenlegi és a további fejlesztéseket két irányba viszok tovább. Az egyik a már bevált technológiákat hasznosító iparági alkalmazás- és piacorientáltabb irány, a másik pedig egy újdonság kereső, oktatásorientáltabb irány. Az előbbi  lehet a Masat-2, amelynek a mérete nagyobb lehet, mint az első változaté: 10×10×30 cm-es hasábban gondolkodnak, hogy minél több alkalmazás befogadására legyen alkalmas. Ezzel már jóval több adatot lehet majd a földre továbbítani, mint a Masat-1-gyel.

Az oktatásorinetált tervezésű műhold viszont a világ egyik legkisebbje lehet: egy 5 cm élhosszúságú kocka, amelynek munkaneve SMOG-1 néven. A SMOG-1-gyel töbek között egy új magyar fejlesztésű hőszigetelő-anyag űrbéli alkalmazhatóságát kívánják tesztelni. A mini műholddal egyébként az ember keltette elektromágneses szennyezésről (innen ered a műhold neve is) szeretnének adatokat gyűjteni a Föld körüli térségben.

(Fotó: Czifra Dávid, CubeSat)

Piaci hírek

Tudja, melyik cég gyártja a legtöbb ipari robotot?

Az Amazon szerint ők. A világ egyik legnagyobb online kereskedője folyamatai optimalizálására leginkább házon belüli fejlesztésekre támaszkodik.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.