A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) várhatóan Párizsnak szavazza meg a 2024-es olimpiai játékok rendezési jogát, amelynek a részletes programját 2019-ben kezdik kialakítani, a végleges rábólintásra azonban csak a 2020-as, Tokióban rendezendő olimpia után kerül majd sor.
Új nézői korosztályt hozna az olimpiáknak
Az e-sporttal kapcsolatos elképzeléseket várhatóan a párizsi pályázattal foglalkozó bizottság társelnöke, Tony Estanguet viszi majd a NOB elé. Szakértők számos racionális érvet sorakoztatnak fel a terv mellé.
Az egyik legfontosabb az olimpia nézettsége, ami az e-sport megjelenésével főként a fiatalok körében növelné a játékok iránt érdeklődők számát. A nézettségi mutató több mint egy évtizedre visszatekintve először a 2016-ban Rióban lezajlott versenysorozat idején mutatott komolyabb visszaesést. A 2012-es londoni olimpiához képest a 18-49 éves korosztályból 25 százalékkal kevesebben követték a braziliai eseményeket – derül ki a Bloomberg összesítéséből.
A nézettségi mutatókon sokat javítana, ha bevennék a e-sportot a hivatalos olimpiai sportágak közé, mivel a Nielsen szerint a videojáték-versenyek nézőközönségének az 51 százaléka tartozik a Y-generációhoz.
Az e-sportot követők táborának eddigi, illetve várható alakulása
A nagyobb nézettség növeli az olimpiák értékét, ami pénzben is kimutatható. Emiatt egyfelől a NOB is több pénzt kérhet az olimpiai játékok jogaiért, de a tévétársaságok is drágábban adhatják el hirdetési felületeiket. A Comcast több mint 12 milliárd dollárt fizetett, hogy a 2036-ig megrendezendő játékok USA-beli közvetítési jogaiért. A hozzátartozó NBC csatorna a riói olimpia idején rekordösszegű 1,2 milliárd dollárt kaszált a reklámokból.
Szervezettebb lehet a sportág irányítása
Az olimpiára kerülés az e-sportot is egyszerre több ponton is segítheti, egyfelől, hogy még elfogadottabb legyen a legitim, meghatározó sportágak között. Másfelől, mivel az e-sport még viszonylag újkeletű sportág, neki is jól jönne a nézettségi mutatók növelése. Márpedig erre - a mért visszaesés ellenére - kevés jobb alkalom van, mint egy olimpia: a legutóbbit Rióban például a NOB kimutatásai szerint több mint 3,6 milliárdan követték.
Az olimpiai szereplés az e-sportot is hozzásegítheti ahhoz, hogy létrehozza független irányító testületét, ami a focit irányító FIFA-hoz hasonlóan látná át a sportág helyzetét, amin már van is mit nézni, hiszen, mint nemrégiben megírtuk, komoly komoly biznisszé fejlődött az elmúlt évek alatt.
A videojátékos versenyeken való részvétel immár igen komoly pénzdíjakkal kecsegteti a legtehetségesebbeket. A nagy címek világbajnokságai sok millió dolláros díjalappal mennek, a cégek pedig egyre többet hajlandóak a sportág reklámjára és szponzorációjára fordítani.
Ma már a legjobban kereső e-sportolók toplistájára is csak millió dolláros eredménnyel lehet felkerülni. A jelenlegi éllovas, az amerikai Saahil Arora már több mint 2,8 millió dollárt keresett, de honfitársa, Peter Dager sem panaszkodhat, eddig 2,6 milliót sikerült összekattintgatnia.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak