Bár Magyarországon egyelőre erős az állami túlsúly az IoT hálózatok terén, úgy tűnik, a nagy szolgáltatók távlatilag látnak lehetőséget ebben a piacban. A Deutsche Telekom (DT) európai szinten fejleszti NarrowBand-IoT hálózatát: Németországban már a második negyedévben elindul a szolgáltatás, majd Hollandia következik, ahol a tervek szerint az év végig építik ki a teljes hálózatot. Ugyanakkor a leányvállalatoknál gőzerővel bővítik a hálózatot, így még idén megjelenhet a szolgáltatás a Magyar Telekom kínálatában is.
A hálózatbővítéssel párhuzamosan a DT partnerekkel is szerződött IoT-pilotokra. Többek között beltéri klímavezérlésre, vasúti karbantartó hálózat üzemeltetésére és parkolási megoldásokra indulnak pilotok az érintett országokban, bár egyelőre magyarországi partnerről nem tudni.
Itt is az energiahatékonyság a kulcs
Kézenfekvő lenne, hogy a DT az IoT szolgáltatásait meglévő hálózatán valósítsa meg, ez az út egyelőre nem járható. Az IoT rendszerek egyik legsebezhetőbb pontja ugyanis a lefedettség mellett az energiahatékonyság. Ahogy az Antenna Hungária, úgy a DT is egy új szabványt vet be. Amíg azonban az AH a LoRa(WAN) CSS modulációra szavazott, addig a DT a tavaly nyáron elfogadott NarrowBand-IoT-ra (NB-IoT). Ez a szabvány azért is egyszerűbb a mobilszolgáltatóknak, mert olyan frekvencián üzemeltethető (800 és 900 MHz-es spektrumok), melyek amúgy is rendelkezésükre állnak. Az NB-IoT bevezetése a meglévő GSM szolgáltatásokra nincs hatással, mivel nem igényel nagy sávszélességet.
Nagy előnye az NB-IoT hálózatoknak az is, hogy olyan földrajzi területeken is egyszerűen biztosítható a jó lefedettség, ahol a hagyományos GSM hálózatok csak részeleges lefedettséget biztosítanak. Emiatt nagy szerepet kaphatnak azok az alkalmazások, melyek például a mezőgazdaság automatizációját segítik (mezőgazdasági területeken környezeti tényezők és a növénykultúra folyamatos figyelése, mezőgazdasági gépek távvezérlése és felügyelet stb.).
Ami az energiaigényt illeti, egyes hálózatra kötött IoT eszközök akár tíz évig is bírják két AA típusú elemmel. Ez különösen a nehezen megközelíthető helyen elhelyezett szenzorok esetében kulcsfontosságú.
Németországban már nagy partnerek is vannak
A DT hazai pályán tart a legelőrébb abban, hogy felépítsen a hálózatához egy működőképes ökoszisztémát is, amelyhez tavaly hozták létre a Prototyping Hubot. Ez a külső fejlesztőknek hálózati és tesztlabor-kapacitást is biztosít IoT-fejlesztőknek.
Egyik fontos partner az ista nevű energiaszolgáltató, amely a mintegy 15 millió elemről mérőeszközt és intelligens füstriasztókat üzemeltet, és a DT hálózatán keresztül valósítaná meg az intelligens adatrögzítés is. De van csőben méhkaptár megfigyelési, vízgazdálkodás-menedzsment, hulladékgazdálkodási, közvilágítási megoldás is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak