Az IPR-Insights adatgyűjtő modulja az ún. nem telepítésszám alapján licencelendő termékek nyilvántartását automatizálja.

Konferenciáinkon és oldalunkon is gyakran kerül elő a szoftverlicencelés problémája. A gyártók elsősorban szoftverauditokkal próbálják rákényszeríteni ügyfeleiket a licencelési szabályok betartására. Ez a vállalatoknál nagyobb felkészültséget követel meg, hiszen egy-egy gyártói audit során feltárt probléma súlyos milliókba, sőt nagyobb vállalatoknál akár százmilliókba is kerülhet.

Különösen nehéz az ún. NIBU (Non-Installations Based Usage), azaz a nem telepítésszám alapján licencelendő termékek nyilvántartása, annak ellenére, hogy ezek jellemzően kliensoldali termékek. A licencelési területre szakosodott IPR-Insight olyan modult jelentett be SAM-Insights nevű szoftvergazdálkodási rendszeréhez, amely épp ezt a speciális területet fedi le.

A NIBU problémája

A NIBU kategóriájú termékek esetében a szoftverhasználat mértékének pontos meghatározásához számos olyan adatra van szükség, ami a munkaállomások és a szerverek felmérésével nem állapítható meg. Szükség lehet a termékek használati metrikáira, például a felhasználók számára, a termék aktivált moduljainak listája is (pl. Oracle Database opciók). Tovább bonyolítják a helyzetet az olyan termékek – ilyen például a Microsoft Core CAL –, melyeknek egyáltalán nincs telepített komponensük.

És akkor még nem beszéltünk arról, amikor az sem egyértelmű, hogy milyen adatra van szükség, vagyis hogy ki/mi minősül licencelési szempontból felhasználónak.

Nehézséget jelenthet a felhasználási adatok rendszeres nyilvántartása és frissítése is. A licencigény pontos meghatározása csak a termékre vonatkozó licencelési információk birtokában, az EULA (End User License Agreement) alapos tanulmányozását és értelmezését követően elemzett felhasználási adatok alapján történhet.

Az adatok persze kinyerhetők, ám általában csak egyedi módon, ezért aztán nagyon sok manuális munkát igényelt. Az IPR-Insight most ehhez készített egy az adatgyűjtést automatizáló modult, az ACDC-t (Advanced Central Data Collector).

A SAM-Insights adatbázissal működik

Az ACDC a SAM-Insights adatbázisban rögzíti az adatokat, amiket az alaprendszer NIBU-alapú felhasználásként tart nyilván.

A modul kulcskomponensei az ún DCP-k (Data Collector Plugin). Egy plugin egy meghatározott rendszerből kérdez le előre meghatározott adatokat. Az IPR-Insights egyrészt folyamatosan bővíti a pluginkínálatot, másrészt ügyféligények alapján egyedi DCP-k kialakítását is vállalja. Ezzel kapcsolatban Berecz Zoltán, a cég kereskedelmi ugazgatója lapunknak elmondta, hogy ezek az egyedi kérésre fejlesztett pluginek is az IPR-Insgihts szellemi tulajdona maradnak, és így bele is kerülnek az ACDC-be.

A pluginokat egy lekérdező motor vezérli, amely az begyűjtött adatok a kiértékelő motorba (Evaluation Engine) továbbítja. Ott történik a tényleges feldolgozás, ami után az adatok a SAM-Insights alaprendszerben tárolódnak NIBU adataként. A letárolt adatokat utólag is lehet módosítani megfelelő jogosultságok birtokában.

Az ACDC által gyűjtött adatokat egy webes felületen lehet megjeleníteni. Itt lehet megadni az adatforrásokat, valamint kosztani az adatgyűjtéshez szükséges jogosultságokat. Ugyancsak ezen a webes felületen lehet beállítani az egyes DCP-k konfigurációját is.

Bár a modul csak a SAM-Insights rendszerrel együtt használható, külön licencelhető. Egyrészt örökös használati jog vásárloható hozzá, másrészt külön utánkövetés is, melynek keretében az ügyfél megkapja a jövőben kifejlesztendő pluginokat is. A termék szerverenként vásárolható meg (egy licenc – egy szerver), egy licenc 47 euró, és a vásárolt mennyiség függvényében sávosan csökken.

Cloud & big data

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.