Alapítója távozik a Facebook-tulajdonban levő Oculus éléről.

A virtuális valóságban utazó egyik legjelentősebb vállalat, a Facebook tulajdonába került Oculus VR alapítója elhagyja gyermekét, derült ki a minap. Ugyan a céget sokan John Carmackhoz kötik (aki továbbra is dolgozik a virtuális valóságon), annak létrehozása azonban Palmer Luckey (és Brendan Iribe) nevéhez kapcsolódik.

Háttérbe szorult

Az Oculust 2014-ben vásárolta fel mintegy 2 milliárd dollárért a Facebook, azóta dolgozott a közösségi hálózatot üzemeltető vállalat virtuális valósággal foglalkozó részlegének vezetésével Luckey. Távozása azért nem teljesen váratlan, sőt, egy ideje már érett. Tavaly november óta szinte eltűnt a nyilvánosság elől, amikor a Donald Trumpot támogató Nimble America aktivistacsoporttal összeakasztotta a bajszát. Ennek kapcsán egyébként kénytelen volt bocsánatot kérni, amiért a történtek negatívan befolyásolták az Oculus piaci fogadtatását.

Januárban aztán még inkább háttérbe szorult Luckey személye a Facebookon belül, amikor Zuckerberg cége felvette Hugo Barrát, a Xiaomi korábbi alelnökét. Amint arról írtunk, a Google-től érkező Barra három és fél évig igyekezett globális játékost formálni a kínai startupból, míg az év elején, személyes okokra hivatkozva, inkább visszament a Szilícium-völgybe (pontosabban a Facebookhoz).

Gyorsan lecsengett érdeklődés

Visszatérve Luckey-ra: az Oculus VR alapítója 2014-ben még reklámarca is lett annak a poszternek, ami a vállalat Kickstarter támogatásból több milliárd dolláros felvásárlási célponttá válását hivatott megünnepelni. 2015 augusztusában pedig felkerült a Time magazin címlapjára; az újság cégét úgy írta le, mint a vállalat, ami meg fogja változtatni a világot.

A kezdeti lendület, az Oculus VR-t körbe lengő felfokozott érdeklődés aztán szépen lecsillapodott. Különösen azután esett vissza a hype, ahogy az Oculus Rift első langyos értékelései napvilágot láttak. Sok panasz érkezett a termék magas árára és a lelassult fejlesztési tempóra.

Nem segített az sem, hogy februárban az Oculus elvesztette azt a pert a ZeniMax ellen, mely a virtuális valósággal kapcsolatos szellemi jogi tulajdonjogok bitorlását boncolgatta. A virtuális valóság koncepciójának gyakorlatba való átültetésén dolgozó Oculus egy texasi bíróságon vesztett; az őt félmilliárd dollárra perelő ZeniMax Media szerint előbbi engedély nélkül használta fel szellemi tulajdonát. A botrány kirobbantója egyébként a már említett John Carmack nevéhez fűződik; a felperes állítása szerint az ID Software-ről ismert programozózseni olyan jogvédett fejlesztéseket vitt magával az Oculushoz, melyek szerzői joga a ZeniMaxot illeti.

Irány az Uber?

Egyelőre hivatalos információ nincsen arról, hol folytatja karrierjét a virtuális valóságot hétköznapi életbe elhozni akaró Luckey. Nem kizárt, hogy a személyszállítást közösségi megosztáson alapulva megreformáló Ubernél köt ki végül; a vállalat ugyanis éppen üzemeltetési igazgatót (COO) keres.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.