A közösségi oldal a hírek szerint hamarosan megállapodást köthet nagy médiavállalatokkal, hogy azok tartalmainak olvasásakor se kelljen elhagyni a Facebookot. De mi jót remélhetnek ettől a tartalomgyártók?

Érdekes, a hátterben zajló egyeztetésről adott hírt a The New York Times. A lap értesülései szerint több komoly médiavállalkozás is tárgyal a Facebookkal arról, hogy egy új rendszert alakítsanak ki, amely lehetővé teszi a közösségi oldalnak, hogy a sajtó anyagait úgy tudják elolvasni a felhasználók, hogy közben el sem hagyják a Facebookot.

Tartalmi kérdések

A Zuckerberg-birodalom immár bőven több mint egymilliárd aktív felhasználójával az internet megkerülhetetlen játékosává vált, amely sajátságos viszonyt ápolt az online lapokkal. Utóbbiak új olvasókat kaptak a közösségi megosztások segítségével, míg a Facebook a felhasználói elégedettségből profitált masszivan azzal, hogy az emberek ezen a csatornán böngészve keresnek érdekesnek ítélt tartalmakat.

Az amerikai lap most ennek a kapcsolatnak az esetleges megváltozását harangozta be. A nevük elhallgatását kérő informátorok szerint számos nagy kiadó, maga a The New York Times mellett például a BuzzFeed és a National Geographic is arról tárgyal a Facebookkal, hogy tartalmaik a közösségi oldalon belül jelenjenek meg majd a nem is olyan távoli jövőben.

A felhasználóknak tehát egy érdekesnek ítélt anyag elolvasásához nem kell elhagyni a Facebookot, hanem azon belül "fogyaszthat". A közösségi oldal a felszínen ezt úgy kommunikálja, hogy a külső weboldalak túl lassan töltődnek be, ez a lassúság pedig különösen a mobilon internetezőket riaszthatja el. Az érem másik, nem hangsúlyozott oldalán viszont természetesen a pénz áll. Azzal, hogy nem az eredeti tartalomgyártó oldalára kerül az olvasó, az online média számára életbevágó reklámbevételek feletti ellenőrzés is átcsúszik a Facebookhoz.

Kinek áll ez érdekében?

Egyelőre rendkívül ködösek az információk arról, pontosan miért is állna érdekében rábólintani egy ilyen változásra az online sajtónak. A hírek szerint elméletileg valamiféle bevételmegosztástól a Facebook sem zárkózna el, bár az ilyen jellegű megállapodás rendkívül távol áll a Facebook eddigi üzletpolitikájától. Felmerült az is, hogy az anyagok mellett megjelenő hirdetési felületek közül egyet átadna értékesítésre az együttműködő tartalomgyártóknak.

A másik, szintén fontos terület a látogatói adatok köre. Egy online lap rendkivül sokat profitálhat abból, ha az olvasói szokásokat tudja elemezni. Az olvasók böngészési útvonala, oldalon töltött ideje, kattintási szokásai, visszatérési hajlandósága mind-mind értékes adat a tartalomfejlesztés és a reklámelhelyezés szempontjából. A most felszínre került együttműködés viszont valószínűleg ezt a fegyvert is kivenné a sajtó kezéből.

A fenti problémák miatt nem is lehet csodálkozni azon, hogy egyes szerkesztőségek meglehetősen ellenségesen fogadták az ötletet. Úgy hírlik, a The Guardian például iparági összefogást sürgetett. Az elképzelés szerint a médiavállalkozásoknak egységfrontba kellene tömörülni, és ebben a formában, immár egyenlő félként tárgyalni a Facebookkal. Természetesen azzal a céllal, hogy az online sajtó a lehető legtöbbet meg tudjon tartani a számára fontos területekből, miközben a közösségi oldal által biztosított lehetőségeket is kiaknázzák.

Ha nem megy szép szóval...

A Facebook azonban akár erővel is beterelheti "szép új világába" a médiacégeket, hiszen egyedül ő rendelkezik arról, hogy a felhasználók milyen anyagokkal találkozzanak a hírfolyamukban. Magyarán azokat a sajtóorgánumokat, amelyek baráti módon viseltetnek, kiemelten kezelheti. Míg az együttműködéstől berzenkedők cikkeit még a mostani, minimumra nyomott "terítési szintnél" is lejjebb nyomhatja.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.