Mindössze 1 centet kell fizetni gigabájtonként, az adatokhoz pedig 3 másodperces válaszidővel lehet hozzáférni. Megéri? Annak, aki tőzsdei kereskedésre tette fel az életét, ahol ma már – nem kis részben a szuperfejlett informatikával támogatott elemzési és adatfeldolgozási háttér miatt – a milliszekundumok is számítanak, nyilván nem. De nem is ez a Google célja az új felhős tároló szolgáltatásával.
A Google Cloud Storage Nearline részben azonban ötvözi a hagyományos tárolás és a felhős storage-szolgáltatások előnyét. És mindezért csupán 1 cent/gigabájt költséggel kell számolni.
Túl szép lenne ez így
Az ár igaz, ha csak a puszta tárolási költséget nézzük. És igencsak kedvező, főleg úgy, hogy ez redundás tárolást jelent, amivel a Google az adatok biztonságát védi.
Vannak azonban kiegészítő tételek is. Az 1 cent az adat 1 hónapos tárolására vonatkozik. Minden adatra ki kell fizetni legalább 30 nap tárolási időt, még akkor is, ha azt a feltöltéstől számított 30 napon belül azt törli vagy felülírja frissebb adatokkal a felhasználó. Ezzel az a nem titkolt célja a Google-nek, hogy elsősorban biztonsági mentésre és archiválásra vegyék igénybe ezt a szolgáltatást az ügyfelei. Ha valakinek rendszeres használatra van szüksége, akkor használja inkább gigabájtonként 2,6 centért a Standard Storage szolgáltatást.
További költséget jelent – szintén 1 cent gigabájtonként –, ha valaki letölt a tárol adatokból. Ha tehát valaki meggondolatlanul folyamatosan a Cloud Storage Nearline-ból tölt le adatokat, a szapora centekből hamarosan kövér dollárok lesznek.
Nem pénzben, inkább várakozásban jelentkezik – tehát a feladatütemezéseket befolyásolja –, hogy korlátozott az átviteli sebesség, amit Google a lefoglalt tárkapacitás függvényében határoz meg. 1 terabájt tárterülethez a szédítőnek nem nevezhető 4 megabájt/másodperc átviteli sebesség tartozik, 2 terbájthoz 8 és így tovább. Azaz ha a teljes tárterületet kihasználjuk, az ott tárolt adatok letöltéséhez mintegy 3 teljes nap kell függetlenül attól, hogy mekkora tárterületet veszünk igénybe. Ez is azt a célt szolgálja, hogy a felhasználók inkább azokat az adatokat tegyék ide, melyeket ritkán használnak, például biztonsági mentésként tárolnak el.
Még így is versenyképes
A Google megoldása azonban még ezekkel a megkötésekkel is versenyképes, pedig az Amazon Glacier nevű tároló szolgáltatása szintén 30 naponként 1 centért kínál 1 gigabájt tárhelyet. Havonta az átlagosan tárolt adatmennyiség 5 százalékát lehet letölteni ingyenesen, azon túl gigabájtonként 1 centet kell fizetni a letöltésért. És az Amazonnál is van minimálisan fizethető ár, amit 90 nap után kell megfizetni attók függetlenül, hogy meddig foglaltuk le a tárhelyet. És persze vannak további apróságok is, amikért fizetni kell.
A Google szolgáltatása együttműködik az elterjedtebb backup-megoldásokkal, ezért azokból közvetlenül is lehet menteni a Nearline Storage-ba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak