Múlt héten jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely a pénztárgépeknek a NAV rendszerébe történő bekötését szabályozza. Az eredeti határidőhöz képest egy hónap haladékot kaptak a vállalkozók. Minárovits János szerint azonban ez is kevés.
A Magyar Közlöny ez évi 22. számában jelent meg A Nemzeti Adó- és Vámhivatallal online adatkapcsolatra képes pénztárgépek bevezetésének ütemezéséről című kormányrendelet. Ebben a kormány végül az eredeti elképzeléshez képest egy hónap haladékot hagyott az intézkedés bevezetésére. A
kormányrendeletben meghatározott ütemezés szerint az új, online kapcsolatra is képes gépek beállításának – és természetesen a hozzá tartozó internetkapcsolat kiépítésének – az új határideje 2013. május 1.
Minárovits János, az Albacomp RI Kft. vezérigazgatója, lapunkhoz eljuttatott álláspontja szerint azonban ennyi idő alatt nem kivitelezhető a projekt.
Adaptálni vagy fejleszteni? ■ „A miniszteri rendeletben megjelölt négy és fél hónapos határidő a pénztárgépek bekötésére nem kivitelezhető – írja a vezérigazgató. – A rendszerhez szükséges átviteli egység kifejlesztése, legyártása, pénztárgépbe illesztése, valamint ennek a leszállítása ennyi idő alatt egyszerűen nem valósítható meg.”
Ha ugyanis, mint azt a napokban a nemzetgazdasági tárca illetékese jelezte, a kivitelezésben hazai forrásokra akarna a kormány támaszkodni, kétféle megoldás jöhet szóba. Az egyik egy már meglévő rendszer adaptációja, ilyenről azonban Minárovics János szerint a piac nem nagyon tud. A másik megoldás mindezt nulláról kifejleszteni. Utóbbinál azonban figyelembe kell venni, hogy a fejlesztési, tesztelési idő minimum négy, de inkább hat hónapot visz el, erre jön még a további három hónapot igénylő bevizsgáltatás, ami együttvéve 7-9 hónap.
A csúszásokat is beleszámítva az idén ebből ilyen formában nehezen kalkulálható bárminemű áfa-bevétel – jegyzi meg a vezérigazgató, aki hozzátette: megoldást egy már működő rendszer importja jelenthetne. Ismeretei szerint Bulgáriában már két-három éve működik egy ottani fejlesztés, sőt ezt tavaly már Grúziának is eladták a bolgárok. Azokat a gépeket már letesztelték, bevizsgáltatták és gyártják, így megfeszített ütemben ugyan, de a rendelkezésre álló négy és fél hónapban itthon is bevezethetőek lehetnek.
Mint emlékezetes, a nemzetgazdasági tárca
mintegy 95 milliárd forintos többletbevételt remélt az intézkedéstől. A projekt fontosságát – és sürgetősségét – jelzi, hogy az NGM részben megfontolandónak tartotta az IVSZ azon véleményének, hogy az átállást állami támogatással kellene segíteni. A közelmúltban az NGM helyettes államtitkára, Balog Ádám a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, hogy a kormányzat összességében akár 10 milliárd forinttal segítheti az átállást. Ez 5 milliárddal marad el attól az összegtől, amellyből az IVSZ mint szükséges támogatással számolt.