A kormány döntése alapján az arra jogosult vállalkozások támogatást kaphatnak a pénztárgépek küszöbön álló cseréjéhez, ami a szakmai szervezetek szerint azonban nem jelent kielégítő megoldást az alkatrész- és forráshiányra.
Hirdetés
 
A nemzetgazdasági miniszter csütörtökön jelentette be, hogy a kormány döntése alapján 50 ezer forint támogatást kaphatnak a pénztárgépek cseréjéhez az arra jogosult vállalkozók. A kompenzáció az 500 millió forintos éves árbevételt el nem érő társaságoknak és egyéni vállalkozóknak jár, akik megfelelnek a többi feltételnek is, például nem állnak csőd- vagy felszámolási eljárás alatt. A támogatás legfeljebb 5 pénztárgép bekötéséhez vehető igénybe.

Mint ismeretes, az online kapcsolatra is képes gépek beállításának és a hozzá tartozó internetkapcsolat kiépítésének meghosszabbított határideje május első napja. Ahol még elektronikus naplóval nem rendelkező, hagyományos pénztárgépek üzemelnek, a régi berendezések használatát a NAV június 30-ig még nem szankcionálja.

Ennyi nem elég  Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) pénteki közleménye szerint a szervezet a bejelentés pillanatától fogva támogatta a pénztárgépek közvetlen összekötését az adóhatósággal, ugyanakkor kifogásolja a támogatások bejelentett módját. Az OKSZ szerint számos kis- és középvállalkozás esik el a támogatás lehetőségétől, ami nehéz pénzügyi helyzetbe hozhatja őket, mivel előzetes számítások szerint az új pénztárgépek 80-100 ezer forintba kerülhetnek majd, nem beszélve az átállás további költségeiről.





Az OKSZ javaslata alapján a legkisebb vállalkozásoknak a pénztárgép-vásárlást és -átalakítást a költségvetésnek teljes egészében kellene megtérítenie, ami sok mikrovállalkozás esetében létkérdés lenne. Emellett indokoltnak tartanák minden további kis- és középvállalkozás pénzügyi támogatását is a kormánydöntésben szereplő, az 50 ezer forintos szinten. A szervezet egyszerűsítené a támogatás igénylési rendjét, a határidők kapcsán pedig felhívja rá a figyelmet, hogy a tervezés, a gyártás vagy az új gépek üzembe helyezése a szolgáltatók teljesítményétől függ.

Bezavarhat a valóság  A kormány csütörtöki bejelentésére az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) is reagált. Amellett, hogy üdvözölte a támogatást, az IVSZ továbbra is az év végi határidőt tartaná reálisnak, mert a beruházásokat lelassíthatja a tömeges megrendelések miatt jelenleg tapasztalható, globális chiphiány. A túl feszes határidő ráadásul jelentős áremelkedést vetít előre, amennyiben a korábban kalkulált, 70 ezer forintos pénztárgépenkénti árat a túlfeszített ütemezés okozta piaci nyomás akár meg is duplázhatja.

Az IVSZ számításai szerint a Magyarországon üzemelő, körülbelül 250 ezer darab pénztárgépnek legalább a 80 százalékát kell lecserélni az új előírások miatt.

Túl rövid a határidő a pénztárgépek bekötésére
A kormányt a technikai nehézségek sem hátráltathatják
 

Az égbe emelkedhet a mesterséges intelligencia költsége is

Hiába utazhat vámmentesen Amerikába a legtöbb félvezető, ha a csipeket tartalmazó termékekre ugyanúgy vámot kell fizetni. Az eszközök összeszerelése természetesen mérsékelné az új vámok hatását, de úgy meg az előállításuk lesz sokkal drágább – derül ki a Business Insider elemzéséből.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.