A kormány döntése alapján az arra jogosult vállalkozások támogatást kaphatnak a pénztárgépek küszöbön álló cseréjéhez, ami a szakmai szervezetek szerint azonban nem jelent kielégítő megoldást az alkatrész- és forráshiányra.
A nemzetgazdasági miniszter csütörtökön jelentette be, hogy a kormány döntése alapján 50 ezer forint támogatást kaphatnak a pénztárgépek cseréjéhez az arra jogosult vállalkozók. A kompenzáció az 500 millió forintos éves árbevételt el nem érő társaságoknak és egyéni vállalkozóknak jár, akik megfelelnek a többi feltételnek is, például nem állnak csőd- vagy felszámolási eljárás alatt. A támogatás legfeljebb 5 pénztárgép bekötéséhez vehető igénybe.
Mint ismeretes, az online kapcsolatra is képes gépek beállításának és a hozzá tartozó internetkapcsolat kiépítésének
meghosszabbított határideje május első napja. Ahol még elektronikus naplóval nem rendelkező, hagyományos pénztárgépek üzemelnek, a régi berendezések használatát a NAV június 30-ig még nem szankcionálja.
Ennyi nem elég ■ Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) pénteki közleménye szerint a szervezet a bejelentés pillanatától fogva támogatta a pénztárgépek közvetlen összekötését az adóhatósággal, ugyanakkor kifogásolja a támogatások bejelentett módját. Az OKSZ szerint számos kis- és középvállalkozás esik el a támogatás lehetőségétől, ami nehéz pénzügyi helyzetbe hozhatja őket, mivel előzetes számítások szerint az új pénztárgépek 80-100 ezer forintba kerülhetnek majd, nem beszélve az átállás további költségeiről.
Az OKSZ javaslata alapján a legkisebb vállalkozásoknak a pénztárgép-vásárlást és -átalakítást a költségvetésnek teljes egészében kellene megtérítenie, ami sok mikrovállalkozás esetében létkérdés lenne. Emellett indokoltnak tartanák minden további kis- és középvállalkozás pénzügyi támogatását is a kormánydöntésben szereplő, az 50 ezer forintos szinten. A szervezet egyszerűsítené a támogatás igénylési rendjét, a határidők kapcsán pedig felhívja rá a figyelmet, hogy a tervezés, a gyártás vagy az új gépek üzembe helyezése a szolgáltatók teljesítményétől függ.
Bezavarhat a valóság ■ A kormány csütörtöki bejelentésére az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) is reagált. Amellett, hogy üdvözölte a támogatást, az IVSZ továbbra is az év végi határidőt tartaná reálisnak, mert a beruházásokat lelassíthatja a tömeges megrendelések miatt jelenleg tapasztalható, globális chiphiány. A túl feszes határidő ráadásul jelentős áremelkedést vetít előre, amennyiben a korábban kalkulált, 70 ezer forintos pénztárgépenkénti árat a túlfeszített ütemezés okozta piaci nyomás akár meg is duplázhatja.
Az IVSZ számításai szerint a Magyarországon üzemelő, körülbelül 250 ezer darab pénztárgépnek legalább a 80 százalékát kell lecserélni az új előírások miatt.