A NAV növelné az adóhátralékok beszedésének hatékonyságát; új néven működik tovább a Kopint-Datorg; gyorsreagálású rendszert vezetnek be az egészségügyben - ez történt az elmúlt héten a közigazgatási informatikában.
A NAV növelné az adóhátralékok beszedésének hatékonyságát Informatikai fejlesztésekkel igyekszik a növelni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az adóhátralékok beszedését. Az MTI azt követően kereste meg az adóhatóságot, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és  Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is a kint lévő adóhátralékok nagyságáról, a beszedés hatékonyságának javításáról beszéltek.Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön úgy nyilatkozott: a forgalmi adókat hatékonyabban kell beszedni, mert 600 milliárd forint nem folyik be a költségvetésbe erről a területről.

Varga Árpád, a NAV külső kapcsolatokért felelős elnökhelyettese szerint természetes a kormányzat célja, hogy minél magasabb összeget szedjen be az adóhatóság. Leszögezte: a NAV-nak növelnie kell a hatékonyságát, ez a kötelessége. Mint mondta, ezt az informatikai fejlesztésekkel igyekeznek elérni, létszámbővítésre nincs lehetőség.

Új néven működik tovább a Kopint-Datorg
A nemzeti fejlesztési miniszter kezdeményezésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2011. augusztus 29.-i igazgatósági ülésén a Kopint-Datorg Infokommunikációs Zrt. nevét Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-re (NISZ Zrt.) változtatta.

A Kopint-Datorg Zrt. jogelőd szervezeteinek tevékenysége a '60-as évekre nyúlik vissza, a vállalat jelenlegi neve 1987-re datálható, amikor az 1964-ben megalakult Konjunktúra és Piackutató Intézet és az 1968-ban létrejött DATORG Külkereskedelmi Adatfeldolgozó és Szervező Rt. összevonása megtörtént. A vállalat tevékenysége az évtizedek során teljesen átalakult, a korábbi elnevezés még a 100 százalékos állami tulajdonú vállalat eredeti, piackutató-adatfeldolgozó tevékenységre utal. A közlemény szerint az új név - a korábbi elnevezéssel szemben - megfelelően tükrözi a vállalat sokszínű infokommunikációs tevékenységét.

Gyorsreagálású rendszert vezetnek be az egészségügyben Augusztus végén adták át az ország közegészségügyi és népegészségügyi biztonságát szolgáló, a gyors reagálási képességet növelő informatikai rendszert, amely közel 1,8 milliárd forint beruházással, két év alatt készült el – nyilatkozta a Világgazdaságnak Kovács Attila országos tisztifőorvos-helyettes.

A fejlesztés az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával készült, működésével egységes és hiteles törzsadatbázist hoznak létre az egészségügyben. Az új informatikai rendszer összekapcsolja a tisztiorvosi szolgálatot külső intézetekkel és hatóságokkal, köztük a Magyar Államkincstárral, az Országos Mentőszolgálattal, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, az Országos Meteorológiai Intézettel, valamint a szolgálat felügyelete alatt működő intézetekkel.

Így az Országos Tisztiorvosi Hivatal naprakész információkat kap a kórházak, szakrendelők és háziorvosi szolgálatok gyógyítási tevékenységéről, kapacitásairól. A Világgazdaság híre szerint íelgyorsul az oltóanyag-logisztika, a fertőző betegségek bejelentése, az influenza terjedésének követése, amely a munkáltatók számára is fontos.

Senki nem érti és senkinek nem kell, mégis öntik bele a pénzt – mi az?

A válasz természetesen a generatív mesterséges intelligencia, amire a Gartner szerint idén közel 650 milliárd dollárt költ a világ.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.