Több éves helyben járás után megint pályázati felhívást tettek közzé a vasúti kommunikációs GSM-R projektre, a kudarc ára ezúttal már a sok milliárdos uniós támogatás elvesztése lehet.
A GSM-R egy GSM900 technológián alapuló, kifejezetten vasúti felhasználásra szánt vezeték nélküli kommunikációs hálózat, amely egyszerre alkalmas hang- és adatátvitelre: amellett, hogy lehetővé teszi a biztosítóberendezések és a vasúti járművek közötti adatkommunikációt, összeköttetést biztost a vasúti kiszolgáló személyzet számára. Az eredetileg a Siemens és a Nortel által fejlesztett GSM-R hálózatok közötti roaming szolgáltatás részeként a szerelvényeken használt berendezések a határokon automatikusan állnak át a másik ország rendszerére.

Enyhe lemaradás  Az Egységes Európai Vasúti Közlekedésirányítási Rendszert (ERTMS), amely a szabványos GSM-R átviteli módból és az Egységes Európai Vonatbefolyásoló Rendszerből (ETCS) áll, az EU döntésének értelmében kell a tagállamokban kiépíteni. Ezt az Unió 2007 és 2013 közötti támogatásokkal ösztönözte a kelet-európai országokban, hogy a vasúti szerelvények haladását ne befolyásolja az egyes rendszerek különbözősége, kiküszöböve a menetidőt növelő tényezőket (akár a mozdony- vagy mozdonyvezető-váltást) is a határok átlépésekor.



forrás: siemens.com


Az elmúlt évek eredménytelen hazai kísérleteit követően a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) szombaton írt ki tárgyalásos közbeszerzési eljárását a GSM-R rendszer megvalósítására több mint 900 kilométeres hazai vonalszakaszon. A tervezést, a kiépítést és az implementációt is magában foglaló projekt teljes értéke a vonatkozó kormányhatározat szerint meghaladhatja a 35 milliárd forintot, a január végi jelentkezési határidőt követően a nyertessel a jövő második felében köthetik meg a szerződést.

A közbeszerzési eljáráshoz még a nyáron elkészült egy vázlatos, de a szükséges részfeladatokat pontosan, a rájuk vonatkozó közbeszerzés időpontját pedig negyedéves pontossággal meghatározó menetrend. Kilenc részfeladat nemzeti, hat pedig uniós nyílt közbeszerzés hatálya alá esik a NISZ honlapján található dokumentum alapján. A győztesre hárul a GSM-R hálózat és kapcsolódó szolgáltatások rendszertervének és a részletes terveinak elkészítése, a szükséges engedélyek beszerzése, a szükséges berendezések és eszközök leszállítása és telepítése, az üzemeltetési, rendszertámogató és oktatási központ kialakítása. Maga a kiépített rendszer a Magyar Állam kizárólagos tulajdonába kerülne.

A Getronics a befutó az e-útdíj tenderen
Jövő ősszel indul a kormányzati csoportmunka

Bár az Unió vállalná a költségek jelentős részét, ez a vállalás csak a 2013-ig terjedő finanszírozási időszakban érvényes – később már csak saját forrásból, EU-támogatás nélkül építhetnénk meg a rendszert.

Év végi bevásárlás  A NISZ nem sokkal korábban, pénteken jelentette be, hogy 100 százalékos tulajdonába került az egyes állami informatikai rendszereket működtető, így például a választások lebonyolításának informatikai hátterét biztosító IdomSoft Informatikai Zrt. A tranzakció a Gazdasági Verseny Hivatal jóváhagyását követően 2013 első negyedében zárulhat le. A vonatkozó kormányhatározat szerint a tranzakcióra legfeljebb 1,5 milliárd forintot szánt a kabinet, a vállalat a NISZ tulajdonosi joggyakorlása alatt, a nemzeti fejlesztési miniszter szakmapolitikai felügyelete mellett működne.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.