Bár a szakmai szervezetek már a kezdetektől megfogalmazták kifogásaikat, a kormány csak most látta be, hogy igazuk volt: nem tarthatók a pénztárgépcsere eredeti határidői.
Hirdetés
 
A Népszabadság értesülései szerint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt javasolja a kormánynak, hogy az tolja ki a pénztárgépek cseréjére megszabott eredeti határidőket. A nemzetgazdasági miniszter március végén, a csere támogatásának bejelentésekor erősítette meg azt is, hogy az online kapcsolatra is képes gépek beállításának és a hozzá tartozó internetkapcsolat kiépítésének meghosszabbított határideje május első napja. Az elektronikus naplóval nem rendelkező, hagyományos pénztárgépek cseréjét pedig június 30-ig lehet elodázni, addig a NAV nem szankcionál.

A Népszabadság szerint Varga Mihály további két hónap haladékot adna ezeknek a gépeknek a cseréjére.



Kezdetektől támogatták, ám nem így Mind a kereskedőket képviselő Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ), mind pedig a pénztárgép-szállítókat képviselő Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) a kezdetektől megfogalmazta kifogásait a cserével kapcsolatban. Ezek sohasem magára a bevezetésre, sokkal inkább az intézkedés bevezetésének módjára, előkészítetlenségére, szakmai megalapozatlanságára vonatkoztak.

Arra például már a kezdetektől felhívták a figyelmet, hogy a rendelkezésre álló rövid idő alatt technikailag kivitelezhetetlen az új, a NAV specifikációjának is megfelelő pénztárgépek piacra dobása. Akkor ugyanis még egyetlen pénztárgépgyártónál sem voltak az új előírásoknak megfelelő pénztárgépek. A szakma úgy vélte, hogy új berendezések kifejlesztésére a legoptimistább becslések szerint legalább 4 hónap, nem számítva tesztelés és a hibajavítás, a szükséges hatósági engedélyezési eljárások, valamint a sorozatgyártás felfutásának időigényét. Ez utóbbiak együttesen ugyancsak több hónapos procedúrák.

Emellett minden érintett szakmai érdekvédelmi szervezet a kezdetektől szorgalmazta, hogy a az állam támogatással segítse a cserét. Ez utóbbira végül március végén rá is bólintott a kormány.

A február közepén kitűzött határidők azonban maradtak: július 1-től már csak a NAV-val online kapcsolatban lévő pénztárgépek működhettek volna.

Az első fecskék Bár áprilisban a Laurel Kft. bemutatta az első – a Bbox Informatikával közösen fejlesztett –, már a NAV specifikációinak is megfelelő pénztárgépeket, azokat még csak akkor adták be a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalhoz (MKEH). A Népszabadság megkereste a MKEH-t is, ahol azt a választ adták, hogy múlt hét péntekig egyetlen forgalomba hozatali engedélyt sem adtak ki új típusú pénztárgépre. Még ha igaz is a lap értesülése, hogy június folyamán a hivatal engedélyezheti a hét gyártó 13 típusának némelyikét, tavasz folyamán több szakértő is úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a sorozatgyártás felfuttatásához hosszú hetek (akár hónapok) is kellhetnek.

A napilapnak nyilatkozó szakértők azonban úgy vélik, a két hónap haladék még mindig kevés lesz. Ha igaz az általuk becsült 6 hónapos időszükséglet, december végén már valós időben nézhetik az adóellenőrök, hol, mikor, mit és mennyiért vásárolunk. Az intézkedésből származó 95 milliárd plusz bevétel teljesülése azonban így egyre kétségesebb.

Elkészült az első működő online kassza, júniustól gyárthatják is
Roamingra kényszerülnek a pénztárgépek

Az égbe emelkedhet a mesterséges intelligencia költsége is

Hiába utazhat vámmentesen Amerikába a legtöbb félvezető, ha a csipeket tartalmazó termékekre ugyanúgy vámot kell fizetni. Az eszközök összeszerelése természetesen mérsékelné az új vámok hatását, de úgy meg az előállításuk lesz sokkal drágább – derül ki a Business Insider elemzéséből.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.