Bár a szakmai szervezetek már a kezdetektől megfogalmazták kifogásaikat, a kormány csak most látta be, hogy igazuk volt: nem tarthatók a pénztárgépcsere eredeti határidői.
A
Népszabadság értesülései szerint
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt javasolja a kormánynak, hogy az tolja ki a pénztárgépek cseréjére megszabott eredeti határidőket. A nemzetgazdasági miniszter március végén, a csere támogatásának bejelentésekor erősítette meg azt is, hogy az online kapcsolatra is képes gépek beállításának és a hozzá tartozó internetkapcsolat kiépítésének meghosszabbított határideje május első napja. Az elektronikus naplóval nem rendelkező, hagyományos pénztárgépek cseréjét pedig június 30-ig lehet elodázni, addig a NAV nem szankcionál.
A Népszabadság szerint Varga Mihály további két hónap haladékot adna ezeknek a gépeknek a cseréjére.
Kezdetektől támogatták, ám nem így ■ Mind a kereskedőket képviselő Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ), mind pedig a pénztárgép-szállítókat képviselő Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) a kezdetektől megfogalmazta kifogásait a cserével kapcsolatban. Ezek sohasem magára a bevezetésre, sokkal inkább az intézkedés bevezetésének módjára, előkészítetlenségére, szakmai megalapozatlanságára vonatkoztak.
Arra például már a kezdetektől felhívták a figyelmet, hogy a rendelkezésre álló rövid idő alatt
technikailag kivitelezhetetlen az új, a NAV specifikációjának is megfelelő pénztárgépek piacra dobása. Akkor ugyanis még egyetlen pénztárgépgyártónál sem voltak az új előírásoknak megfelelő pénztárgépek. A szakma úgy vélte, hogy új berendezések kifejlesztésére a legoptimistább becslések szerint legalább 4 hónap, nem számítva tesztelés és a hibajavítás, a szükséges hatósági engedélyezési eljárások, valamint a sorozatgyártás felfutásának időigényét. Ez utóbbiak együttesen ugyancsak több hónapos procedúrák.
Emellett minden érintett szakmai érdekvédelmi szervezet a kezdetektől szorgalmazta, hogy a az állam támogatással segítse a cserét. Ez utóbbira végül
március végén rá is bólintott a kormány.
A
február közepén kitűzött határidők azonban maradtak: július 1-től már csak a NAV-val online kapcsolatban lévő pénztárgépek működhettek volna.
Az első fecskék ■ Bár áprilisban a Laurel Kft.
bemutatta az első – a Bbox Informatikával közösen fejlesztett –, már a NAV specifikációinak is megfelelő pénztárgépeket, azokat még csak akkor adták be a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalhoz (MKEH). A Népszabadság megkereste a MKEH-t is, ahol azt a választ adták, hogy múlt hét péntekig egyetlen forgalomba hozatali engedélyt sem adtak ki új típusú pénztárgépre. Még ha igaz is a lap értesülése, hogy június folyamán a hivatal engedélyezheti a hét gyártó 13 típusának némelyikét, tavasz folyamán több szakértő is úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a sorozatgyártás felfuttatásához hosszú hetek (akár hónapok) is kellhetnek.
A napilapnak nyilatkozó szakértők azonban úgy vélik, a két hónap haladék még mindig kevés lesz. Ha igaz az általuk becsült 6 hónapos időszükséglet, december végén már valós időben nézhetik az adóellenőrök, hol, mikor, mit és mennyiért vásárolunk. Az intézkedésből származó 95 milliárd plusz bevétel teljesülése azonban így egyre kétségesebb.