Akár az állami vezetők bevonásával is gyorsítani kellene következő néhány hónapban a még be nem fejezett, főként uniós forrásból megvalósuló informatikai fejlesztéseket.
A Fidesz álláspontja szerint Magyarország érdeke, hogy az uniós pénzügyi ciklus végéhez közeledve a forráslehívás felgyorsuljon, és minden rendelkezésre álló uniós támogatást a magyar közigazgatás és az infokommunikációs szektor javára használjunk fel – olvasható
Koszorús László képviselőnek, az Országgyűlés informatikai albizottsága elnökének, valamint
Oroján Sándornak, a Fidesz Infokommunikációs Munkacsoportja ügyvivőjének az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Modernizáció, biztonság, digitális átállás ■ Az albizottság figyelemmel kíséri az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP) keretein belül, több tízmilliárd forintnyi forrásból megvalósuló – az adminisztrációt egyszerűsítő, modernizáló – projekteket, kiemelt figyelmet fordít az elektronikus információbiztonságról szóló törvény megalkotására, és napirendre fogja venni a digitális átállás kérdését, tájékoztatást kérve a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részéről az átállás előrehaladásáról. Emellett figyelmet fordítanak a digitális szakadékot csökkenteni hivatott felnőttoktatási és generációk közötti együttműködést támogató projektekre is.
A forráslehívás gyorsítására valóban szükség lehet, hiszen – mint az a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ)
honlapján található kimutatásból is kitűnik, lenne még mit elkölteni az elkövetkező alig több mint egy évben. A tétovázást jól mutatja például, hogy bár a 2012-es évet az Európai Unió épp a digitális szakadék csökkentését kiemelten kezelő intergenerációs évnek nyilvánította, mindeddig néhány civil kezdeményezéseken kívül keveset lehetett hallani az ennek jegyében indított programokról, pályázatokról.
Új lehetőség a nyílt forráskód előtt? ■ A közlemény szerint aktuális a tanulói laptopok ötletének felmelegítése is. Többek között a 10,44 milliárd forintnyi uniós forrásból megvalósuló, TIOP 1.1.1-es oktatásinformatikai fejlesztés fontos eleme kell legyen, hogy az iskolákba olyan tanulói laptopok kerüljenek, amelyek megfelelnek a fokozott tantermi igénybevételnek, és az eszközökre nyílt forráskódú szoftverek is választhatók legyenek. A munkacsoport úgy értékelte, hogy a pályázati kiírás technológia-semleges.
A közleményben
valószínűleg hivatkozott programot szeptember elején hosszabbította meg 30 nappal az NFÜ. Az eredeti pályázatkiírásban 9,4 milliárd forint keretösszeg szerepelt.