Az EB az új adatvédelmi szabályozás mellett összehangolná a tagállamok közbeszerzéseit, csökkentve a felhőszolgáltatások költségeit és elősegítve a piac gyorsabb növekedését.
Az Európai Bizottság szerdán tett javaslatot az immár 17 éves uniós adatvédelmi rendszer módosítására. A végleges tervezet szigorúan, globális éves bevételének akár 2 százalékára büntetné azokat a vállalatokat, amelyek szabálytalanul kezelik vagy elvesztik ügyfeleik adatait, a biztonsági incidensekről pedig 24 órán belül kellene értesíteniük az illetékes hatóságokat és az érintett felhasználókat.
A változtatások mögött az egyik legfontosabb szándék, hogy Európa sikeresen léphessen fel az
amerikai technológiai és piaci fölénnyel szemben a cloud megoldások terén. A jogérvényesülésért felelős EU-biztos,
Viviane Reding már korábban is felhívta rá a figyelmet: az európai adatvédelmi szabályozásnak
világszerte ismert "védjeggyé" kell válnia.
Közös fellépés ■ A davosi Világgazdasági Fórumon az Unió digitális politikájáért felelős biztosa,
Neelie Kroes csütörtökön bejelentette a
European Cloud Partnership (kb. európai felhő-együttműködés) kezdeményezést, amelyet 10 millió eurós alaptámogatással hoztak létre. A munkacsoport egyaránt számít a tagállamok hatóságai, a cloud iparág képviselői, a beszállítók és a vásárlók részvételére.
Viviane Reding és Neelie Kroes: Európának nem csak felhőbaráttá, de
"cloud-aktívvá" is kell válnia
A feladadat első körben a számítási felhővel kapcsolatos beszerzési és felhasználási követelmények meghatározása lesz, szabványok és biztonsági követelményrendszer felállításán keresztül; Neelie Kroes ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a cél a verseny erősítése, nem pedig a megrendelők odaláncolása (lock-in) a megfelelő szállítókhoz. A második lépésben készülnének el a megvalósíthatóságot igazoló (proof of concept) megoldások, ezután pedig végrehajtanák a későbbiekben referenciaként szolgáló implementációkat is.
Kell a verseny ■ Jelenleg a közszféra adja a cloud beszerzések nagyjából ötödét, ám a szektor felhőinfrastruktúrája rendkívül fragmentált, és kevés befolyással van a piac egészére. Éppen ezért harmonizációra és a magasabb fokú integrációra van szükség, ami az Európai Bizottság szerint a határokon is simán átívelhet. Ez nyilvánvaló előnyökkel járna a hatékonyabb, olcsóbban hozzáférhető szolgáltatásokon keresztül, de a cloud iparág régi és frissen megjelenő képviselői is profitálhatnak majd a várható piaci növekedéséből – főleg, ha az európai versenyszféra beszerzései is adaptálódnak az új irányvonalhoz.
Neelie Kroes emlékeztetett rá, hogy maga az EU is az összefogásról szól mindazokban az ügyekben, ahol van értelme az együttműködésnek. Ennek ellenére világossá tette, hogy a mostani kezdeményezés semmiképpen sem egy európai szuperfelhő összedrótozására irányul, és a meglévő cloud infrastruktúra erőszakos integrációját sem tervezi senki. Az államilag vagy a beszállítók által üzemeltetett adatközpontok, illetve maga a cloud üzleti modell továbbra is a piaci hatékonysági szempontokra kell, hogy épüljön.