A parlamenti bizottság hétfőn úgy szavazott a speciális eljárás engedélyezéséről, hogy a döntéshez szükséges anyagokat ellenzéki képviselők csak aznap kapták meg. A halasztási kérelmet azonban a bizottság a napirend elfogadásával elvetette, majd nagy többséggel elfogadta a megtett úttal arányos elektronikus díjszedéshez szükséges eszközök beszerzési feltételeinek módosításáról szóló kormányhatározatot.
Az állam érdeke ■ Ezzel a hányatott sorsú tender története minősített eljárás keretében folytatódhat. Ilyet az ország alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdekeit érintő vagy a különleges biztonsági intézkedést igénylő beszerzésre lehet kiírni. Más országok gyakorlatában nehezen találni arra példát, hogy az útdíjak beszedését államvédelmi kérdésekkel kapcsolnák össze.
A nyilvánosság kizárásával lefolytatható eljárást kifogásolta tegnap a bizottság ellenzéki tagja is. Juhász Ferenc szerint ezzel a felhatalmazással "kontroll nélkül" adnak totális felmentést 42 milliárd forint elköltésére egy olyan projektre, amely "ezer sebből vérzik". Kocsis Máté, a bizottság fideszes elnöke szerint azonban nem "kontroll nélkül" engedélyeznék az eljárást, mert mint kiemelte: a beszerzés beszámolóját - akár más esetekben - a bizottságnak most is be kell mutatni.
A honvédelmi és rendészeti bizottság hétfői ülésén Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára elmondta, hogy a "piaci háborúk" miatt eredménytelen közbeszerzés miatt döntöttek úgy, hogy módosítanak a kiíráson. Mint mondta: a "hibrid" megoldás mellett döntöttek, ami azt jelenti, hogy a rendszer kiépítéséhez mindhárom létező technológiát engedélyezik.
Már osztják a lapokat? ■ A Népszava piaci információkra hivatkozva azt írt ma, hogy a kormány titokban már egyeztet a megtett úttal arányos díjfizetés kiépítéséről. A baloldali lap úgy tudja, a Kürt Zrt. lehet az egyszer már meghíúsult tender új piaci főszereplője, miközben állami oldalról a a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-re hárulhat a feladat végrehajtása.
FRISSÍTÉS: A Kürt az MTI-hez eljuttatott közleményében még kedd délután cáfolta a Népszava értesüléseit, és azt közölte, hogy nem folynak tárgyalások az e-útdíjjal kapcsolatban közte és a kormányzat között.
Orbán Viktor miniszterelnök január végén, Vásárosnaményben a kormány kihelyezett ülése után jelentette be, hogy az állam saját hatáskörében valósítja meg az elektronikus útdíjszedési rendszert. A kormányfő elmondta, hogy miután visszalépett az elektronikusútdíj-tendertől a nyertes Getronics, a kabinet két lehetőséget mérlegelt: új pályázat kiírását és az állami, tehát közbeszerzés nélküli megvalósítást. Végül az utóbbi mellett döntöttek. "Köszönjük szépen, nagyon jót szórakoztunk, jó mulatság volt, kiírtuk a pályázatot, beadták a cégek, elbíráltuk, szerződni akartunk, aztán nem írták alá. Még egyszer ezt a kabarét nem adjuk elő" - fogalmazott.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak