Az eredetileg tervezett év eleji indulás helyett legkorábban az év végére készül el Magyarországon a 112-es hívószámmal működő egységes európai segélyhívó rendszer, az ESR-112. A projekt költsége 7,4 milliárd forint, és 850 új munkahelyet teremt.
A rendszer kiépítéséért felelős kormányzati szervek a mai sajtótájékoztatójukon elmondták: Magyarországon 2010-ben született meg a döntés, hogy a segélyhívások kezelésére, létre kell hozni egy olyan korszerű infokommunikációs rendszert, melynek legfontosabb célja a segítségnyújtás folyamatának a felgyorsítása – egyebek mellett a valós idejű térinformatikai megoldások alkalmazásával –, valamint a téves hívások arányának a csökkentése.



Elhúzódó közbeszerzések   A projekt egy éves késését a közbeszerzések elhúzódásával magyarázták. Az ESR-112-es rendszer kialakításáért felelős állami konzorciumot a Kormányzati Fejlesztési Ügynökség vezeti, részt vesz benne még a Belügyminisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ), illetve a segítségnyújtásban érintett készenléti szervek oldalán az Országos Rendőr-főkapitányság, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az Országos Mentőszolgálat.

A projekthez 6 milliárd forintnyi európai uniós és 1,4 milliárd forintnyi hazai forrást használnak fel. 720 millió forintot költöttek a két országos hívásfogadó központra, amelyek tavaszra készültek el Miskolcon és Szombathelyen. Ezek tehermentesítik majd a megyei tevékenység-irányítókat azzal, hogy csak olyan segélykéréseket adnak át a készenléti szervek irányítóinak, amelyek ténylegesen beavatkozást igényelnek. További 680 millió forintból megyei szintű tevékenységírányítási központok létesülnek. Az előbbiekkel együttvéve ezek 850 főt foglalkoztatnak majd, a kiválasztásuk jelenleg folyik.

A rendszer éves működtetési költsége várhatóan egy-két milliárd forintba kerül.

A mentők mentésirányítását még pályáztatják
Az új rendszerhez kapcsolódó alrendszerek integrációját a NISZ végzi a tavaly elkészült Nemzeti Távközlési Gerinchálózaton keresztül. A hívásfogadó központok teljes informatikai és távközlési rendszerét közbeszerzés keretében az M&S Informatikai Zrt. szállítja.

Szakál László, a cég vezérigazgatója, a Bitport.hu-nak elmondta, utóbbi megbízás összértéke 680 millió forint, ez a rendszerintegráció mellett magában foglalja a szükséges távközlési alrendszerek és készülékek szállítását is, amire a Huawei Technologies Magyarország Kft.-vel  szerződtek. A készenléti szervek teljes körű bevonásához még szükség lesz az Országos Mentőszolgálat mentésirányítási rendszerének a megújítására, ami egyelőre pályáztatási szakaszban van, és amit további uniós forrásból finanszíroznak. A rendszer várhatóan jövő márciusra készül el.

2013-ban indul az egységes segélyhívó rendszer
Közel 6 milliárdból indult el az állami távközlési gerincháló projekt

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.