Az eredetileg tervezett év eleji indulás helyett legkorábban az év végére készül el Magyarországon a 112-es hívószámmal működő egységes európai segélyhívó rendszer, az ESR-112. A projekt költsége 7,4 milliárd forint, és 850 új munkahelyet teremt.
A rendszer kiépítéséért felelős kormányzati szervek a mai sajtótájékoztatójukon elmondták: Magyarországon 2010-ben született meg a döntés, hogy a segélyhívások kezelésére, létre kell hozni egy olyan korszerű infokommunikációs rendszert, melynek legfontosabb célja a segítségnyújtás folyamatának a felgyorsítása – egyebek mellett a valós idejű térinformatikai megoldások alkalmazásával –, valamint a téves hívások arányának a csökkentése.
Elhúzódó közbeszerzések ■ A projekt egy éves késését a közbeszerzések elhúzódásával magyarázták. Az ESR-112-es rendszer kialakításáért felelős állami konzorciumot a Kormányzati Fejlesztési Ügynökség vezeti, részt vesz benne még a Belügyminisztérium, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ), illetve a segítségnyújtásban érintett készenléti szervek oldalán az Országos Rendőr-főkapitányság, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az Országos Mentőszolgálat.
A projekthez 6 milliárd forintnyi európai uniós és 1,4 milliárd forintnyi hazai forrást használnak fel. 720 millió forintot költöttek a két országos hívásfogadó központra, amelyek tavaszra készültek el Miskolcon és Szombathelyen. Ezek tehermentesítik majd a megyei tevékenység-irányítókat azzal, hogy csak olyan segélykéréseket adnak át a készenléti szervek irányítóinak, amelyek ténylegesen beavatkozást igényelnek. További 680 millió forintból megyei szintű tevékenységírányítási központok létesülnek. Az előbbiekkel együttvéve ezek 850 főt foglalkoztatnak majd, a kiválasztásuk jelenleg folyik.
A rendszer éves működtetési költsége várhatóan egy-két milliárd forintba kerül.
A mentők mentésirányítását még pályáztatják ■ Az új rendszerhez kapcsolódó alrendszerek integrációját a NISZ végzi a tavaly elkészült Nemzeti Távközlési Gerinchálózaton keresztül. A hívásfogadó központok teljes informatikai és távközlési rendszerét közbeszerzés keretében az M&S Informatikai Zrt. szállítja.
Szakál László, a cég vezérigazgatója, a Bitport.hu-nak elmondta, utóbbi megbízás összértéke 680 millió forint, ez a rendszerintegráció mellett magában foglalja a szükséges távközlési alrendszerek és készülékek szállítását is, amire a Huawei Technologies Magyarország Kft.-vel szerződtek. A készenléti szervek teljes körű bevonásához még szükség lesz az Országos Mentőszolgálat mentésirányítási rendszerének a megújítására, ami egyelőre pályáztatási szakaszban van, és amit további uniós forrásból finanszíroznak. A rendszer várhatóan jövő márciusra készül el.