Új alapokra akarja helyezni a hazai mobilszolgáltatókkal való együttműködését az állam. A szabályozó NMHH közölte, hogy a jövőben megszűnik az automatikus megújítás lehetősége az operátorok lejáró frekvencialicenceinél.
A frekvenciahasználati jogosultság eddig pusztán automatizmusokon nyugvó meghosszabbításának a gyakorlatát az állam és a hazai mobilszolgáltatók közötti stratégiai partnerségnek kell kiváltania - áll az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közleményében.
Megálljt parancsolnak az automatizmusnak ■ Ebben a hatóság hírközlésért felelős elnökhelyettese hosszadalmas körmondatokkal ugyan, de egyértelművé tette, hogy a hatóság a jelenlegi szerződéses keretek között egyik szolgáltatónak sem kívánja meghosszabbítani
frekvenciajogosultságát.
Noha a hatóság további részleteket még nem közölt a várható változásokról, nem egyszerű a helyzet, hiszen a licencek lejárati határideje, frekvenciasávonként és szolgáltatónként is más és más. Szakértők szerint ettől függetlenül az eddig nyilvánosságra került információk alapján az is megtörténhet, hogy az NMHH a következő, várhatóan még az idén meghirdetendő aukcióba bevonja a szolgáltatók által használt, de még le nem járt frekvenciákat is. Ez nem az érvényes használati jogok azonnali visszavonását jelenti, hanem azt, hogy ha az adott frekvenciára egy azt addig még nem használó operátor licitál sikeresebben, akkor amolyan elővételi jogot szerez rá, miközben ténylegesen csak azt követően veheti használatba, hogy lejár a spektrumra vonatkozó korábbi használati határidő.
A Vodafone nem újrázhat ■ A döntés a három hazai szereplő közül elsőként a Vodafone Magyarországot érintheti. A mostani bejelentéshez képest a legkorábban ugyanis a hazai piacra a Magyar Telekomnál és a Telenornál évekkel később lépő szolgáltató első körben 15 évre megszerzett 900 MHz-es frekvencialicence jár le. A versenytársaknak ráadásul még arra is volt módja, hogy a jogosultságukat négy éve újabb hét évre meghosszabbíthassák.
A bejelentéssel kapcsolatban megkeresésünkre egyelőre csak a Telenor Magyarország reagált.
Kutas István, kommunikációs igazgató elmondta a cég várja, hogy megismerhesse az új együttműködés alapjait. A társaság viszont továbbra is úgy látja, hogy a frekvenciahasználati jogosultságok meghosszabbítása lenne az ügyfelek érdekeit leginkább szolgáló, optimális megoldás, valamint egyedül ez garantálna a költségvetés számára gyors és kiszámítható mértékű árbevételt. A másik két szolgáltató későbbre ígért tájékoztatást.