Állami tulajdonba kerül a hazai készenléti kommunikáció üzemeltetése, a Magyar Telekom 19,9 milliárd forintért válik meg a feladatot ellátó Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt-től. A társaság szeptember 1-jei hatállyal a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ Zrt.) tulajdonába kerül.
A Magyar Telekom szerződést írt alá a Pro-M Zrt. részvényeinek az eladásáról, a céget a jövőben a kormányzati infokommunikációért felelős, az Ügyfélkaput is működtető NISZ Zrt. birtokolja. A tranzakciós ár 19,9 milliárd forint, ez a részvényeladás mellett magában foglalja a Magyar Telekom által a Pro-M számára nyújtott hiteleket, valamint a Pro-M működő tőke igényét.
A Pro-M Zrt.-t 200 millió forint alaptőkével 2005-ben alapította a Magyar Telekom és az akkor még különálló cégként működött T-Mobile Magyarország, a készenléti szervek lehallgatás biztos Egységes Digitális Rádiórendszerének (EDR) a kiépítésére és üzemeltetésére. A rendszer kiépítését és üzemeltetését 7 évvel ezelőtt az akkori kormány a magánszféra forrásait bevonó modellben (PPP) valósította meg. Az eredeti tervek szerint a 2015-ig szóló megállapodás alapján az állami szervek csak a szolgáltatásért fizetnek, a nettó éves díj 9,3 milliárd forint.
Kormányzati késztetés ■ A tervezettnél korábban megvalósuló adás-vétel elsődleges oka a kormányzati szervekhez, illetve a közszférához köthető távközlés - beleértve az ehhez kapcsolódó hálózatokat is - államosításának a szándéka. A készenléti rendszerre korábbi hírek szerint az eredetileg szánt 20-22 milliárd forintos beruházás mellett az első öt évben még további 5 milliárd forintot fordított a Magyar Telekom.
Az országos hálózatban jelenleg 270 bázisállomás működik, amely 42 ezer készülék használatának technikai háttérbázisát biztosítják.
Jelenlegi felhasználói van többek között az Országos Rendőr-főkapitányság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Tűzoltóság szervezetei, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, az OMSZ Légimentő Kht., a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Honvédség és a Nemzetbiztonsági Szolgálatok.
Korábban szó volt a felhasználói kör majdani bővítéséről is, ami magában foglalta volna a közüzemi cégeket, az energiaszolgáltatókat, a szakszolgálatokat, a közlekedési társaságokat, vagy magát a Paksi Atomerőmű Zrt.-t is. A rendszer megfelelő hazai bázisa lehet a 112-es hívószámú egységes európai segélyhívó rendszernek is.
Technológiai háttér ■ Az EDR a 380–400 MHz-es frekvenciasávon működő országos mobil rádió hálózat, amely a Nokia Tetra technológiájára épül. A finn cég ezen üzletágát még a beruházást megelőző időszakban vásárolta meg a francia–német érdekeltségű EADS.
Az EDR a TETRA technológiával valósult meg, amely mozaikszó a Terrestrial Trunked Radio elnevezés (földi trönkölt rádió) rövidítése. A TETRA egy professzionális felhasználásra tervezett, mobil távközlő rendszer, amely segítségével a csoportkommunikációs szolgáltatások, a mobiltelefon-szolgáltatás, az üzenetküldés és a mobil adatszolgáltatások egyedi kombinációja, egyetlen rádióegységről érhető el.