Sajnos közismert tény, hogy önmagában csak azért senki sem költ zöld informatikai megoldásokra, hogy megmentse a fákat, a delfineket vagy a levegőt. Ha azonban felvillan a költségcsökkentés lehetősége is, máris környezettudatossá válnak a vezetők.
Egy vállalat által használt informatikai környezet több területen is megreformálható a "zöld gondolat" mentén. Persze ez a szépen hangzó elgondolás még nem feltétlenül késztet senkit a váltásra, pedig a legtöbb olyan újítás, amely környezettudatosabbá teheti a működést, a céges kasszára is kifejezetten jó hatással lehet.
A környezetrombolás és a pazarlás a legtöbb esetben szorosan összefügg. Okozhatja a vállalatnál használt eszközök elöregedése: az "önerőből" is egyre energiaigényesebben működő számítógépeken tovább tart egy-egy feladat elvégzése, ráadásul a jó pár éves berendezések gyakran a károsanyag-kibocsátásban is élen járhatnak. Az sem épp környezettudatos (és egyben pénztárcabarát) megközelítés, ha teleszórjuk olyan eszközökkel az irodákat, amelyek kihasználtsága egyenként alacsony, mégis egész nap működnek, folyamatos extra költségeket eredményezve.
Diétára fogott hardverek ■ A szakértők "webszerte" beszélnek annak fontosságáról, hogy az elavult technológia lecserélése sokkal többet jelent, mint divatkövetést. Sokan egyszerűen rávágják, hogy ez az ezer éves CRT monitor még működik, nem kell helyette másik - egészen addig, amíg meg nem néznek egy összehasonlítást a régi monstrumok brutális fogyasztása és a kifejezetten energiahatékony LCD-k adatai között.
Ugyancsak érdemes számolgatniuk azoknak, akik a jól bevált magyar gyakorlat szerint a számítógépek felújításakor is csak a legfontosabb alkatrészeket cserélik: a vékony kliensek és az olcsó notebookok korában kifejezett pazarlás az évtizedes számítógépházak megtartása.
Világítás a semmibe ■ A vállalatok munkatársainak munkaideje egyre rugalmasabbá válik,
egyre gyakoribb a távmunka is a mobil eszközöknek és az internet-elérés fejlődésének köszönhetően. Egyre gyakrabban előfordulhat, hogy egy cég egyes irodáiban órákig nincs senki, mégis megy a légkondicionálás és ég a villany.
Az irodák működtetéséért felelős vezetők számára hasznos opció lehet az olyan intelligens rendszerek telepítése, amelyek a felesleges fogyasztókat automatikusan, vagy valamilyen előre beállított házirend alapján kapcsolják ki-be. A társasházak folyosóiról ismerős, mozgásérzékelő alapú világítást az egyes irodákban és egyéb helyiségekben is könnyű bevezetni, és a fényforrásokon kívül egyéb berendezések (klímaberendezés, nyomtatók, dekoráció) áramellátását is így vezérelni.
Léteznek olyan központi megoldások is, amelyekkel előre beállított időpontokban szabályozhatjuk az épületen belül működő alapvető fogyasztók működését, megszabhatjuk például, hogy alapesetben a cég területén este hat órakor automatikusan lekapcsol minden villany, ilyenkor a túlórázók olcsóbb helyi világításra válthatnak.
Kritikus tömeg ■ Szintén az energiafogyasztás terén lapítja a pénztárcát az, ha túl sok felesleges áramfogyasztó eszköz működik az irodában. Sok helyen még mindig divat, hogy a kollégák munkaállomásai mellett saját nyomtató figyel. Ha viszont megnézzük, hányszor használják valóban ezeket, gyakran egyszámjegyű a kihasználtságot jelző százalék. Közben pedig a munkaidő elejétől végéig bekapcsolva várakoznak, feleslegesen. A megfelelően méretezett hálózati nyomtatók használatával sokkal gazdaságosabb a napi működtetés, ráadásul a multifunkciós eszközök a nyomtatás mellett a különféle részlegekben elszórt faxok, szkennerek munkáját is kiválthatják. Ráadásul a nyomtatós cégek többsége ingyen is elvégzi az ilyen optimalizációt célzó felméréseket (természetesen annak reményében, hogy az esetleges új termékeket, szolgáltatásokat tőlük fogja venni az adott vállalat).
Az pedig akár egy külön elemzés témájául is szolgálhat, mennyire csökkentik a vállalati energiafogyasztást a felhő alapú megoldások, szoftver- és infrastruktúra-szolgáltatások. A Google nemrég felmérést is közölt arról, hogy dedikált levelezőszerverek helyett
Gmailre váltva milyen megtakarításokat lehet elérni, és hasonló logika szerint akár több "áramzabáló vasat" is találhatunk a vállalatnál, amelyek helyett valamilyen felhőben futó folyamat jelenthet költségcsökkentést.