A gépvásárlást viszonylag könnyű elintézni azzal, hogy működjön, legyen könnyen kezelhető, és ne kelljen pilótavizsga ahhoz, hogy egy idegen tárgyalóban rákapcsoljuk az ottani Wi-Fi hálózathoz. Aztán amikor túljutottunk az újdonság fölötti örömködésen, jön az ördög a részletekkel.
Minden tudatos vásárló a kínálat feltérképezésével kezdi. Ehhez jó – de nem elégséges! – kiinduló pontot nyújtanak
az ár-összehasonlító oldalak. Ott ugyanis csak a szerződött kereskedők kínálatát lehet áttekinteni. Kétségtelen ugyanakkor, hogy a legnagyobb, legmegbízhatóbb online kereskedők legtöbbje jelen van ezeken az oldalakon.
A kínálat zavarba ejtő bősége ■ Az ár-összehasonlítókból is kiderül: zavarba ejtően bőséges a kínálat mind a modellek, mind az ár tekintetében. Ez az első leküzdendő akadály. Még mindig találni ugyanis 60 ezer forint körüli áron netbookokat, a felső határ meg a csillagos ég. De ha valaki ma olyan gépet keres, amit
a BYOD (Bring You Own Device) szellemében otthon, magáncélra és a munkahelyén is kíván használni, elsősorban a magasabb kategóriában érdemes keresgélnie. Ott pedig az egyik első alapvető kérdés többek számára ez: Windows vagy Mac?
Alma vagy ablakok? ■ Az Apple általában magasabb áron egybecsomagolva kínál életérzést és magas technikai színvonalat. Sokan azért választják az almás cég valamely modelljét, mert munkára kellően gyors, és (az általános vélekedés szerint) a különböző biztonsági problémáknak is kevésbé van kitéve, mint a windowsos társaik. A MacBookoknak kétségtelenül van presztízsértékük is. Valóban elegáns dizájnú gépek, a Retina kijelző nagyon jó képet biztosít, de a legújabb szériában alapvetően
négy modellre korlátozódik a választás. Ha optikai meghajtó nélkül is elvagyunk és megelégszünk kisebb képernyővel, akkor ehhez jön még négy MacBook Air modell. Azonban sem dizájnban, sem színben nincs választási lehetőség. A dizájn: Apple; a szín: Apple. Akinek nem tetszik, vegyen mást.
Ezzel szemben tengernyi windowsos gépből csemegézhetünk, akár a hardverteljesítményt, akár a műszaki színvonalat, akár az árat nézzük. Ennek oka részben a gyártók sokasága. A windowsos irányvonalnak nagyon jót tett az
Intel ultrabook koncepciója: ma már bármelyik notebookgyártó tud a belső értékek mellett a külcsín szempontjából is a Macekkel versenyképes gépet építeni.
Operációs rendszer ■ A Mac gépek esetében az operációs rendszer nem kérdés – az mintha a géphez nőtt volna. Aki például egy új MacBook Prót vesz, annak teljesen természetes, hogy a gépet OS X 10.8-cal (Mountain Lion) kapja. Választania nem kell – és nem is lenne érdemes.
Más az eset a Windows esetében. Alapesetben (Intel és AMD processzoros gépeken) a Windows 8 és a Windows 8 Pro is választható. Ha azonban BYOD-ban gondolkodunk, a Pro változat jöhet szóba, ugyanis csak az ezt futtató gépeket lehet vállalati környezetben központi menedzselni, valamint ez kínál fejlett titkosítási szolgáltatást.
A Windows RT-s gépeket el lehet felejteni akkor, ha munkára és szórakozásra egy gépben gondolkodunk. Az ARM processzorokra fejlesztett rendszer ugyanis, amely nem is vásárolható meg önállóan, kizárólag készülékkel, a Windows 8-cal ellentétben nem futtatja a Windows 7-es programokat.
A táblagépek terepén más problémával szembesülünk: például azzal, hogy a Microsoft Surface ára vetekszik a lényegesen kiforrottabb iPadével. Ha tehát valaki ilyen kütyüre vágyna, de sem az újdonságok iránti kíváncsiság, sem a Microsoft iránti elkötelezettség nem hajtja, válasszon inkább iPadet. Ha annál olcsóbb megoldást keres,
számtalan androidos tablet van a piacon.Érintésre is reagál? ■ A Windows 8 hozott egy nagyon fontos változást: elmossa a határt a hagyományos (desktop, notebook) és az érintőképernyős világ között – maga a felület is inkább egy tablethez illene. Ez az újabb laptopokon is látszik: egyre több gyártó jön ki olyan géppel, amelyben egyesíti a
billentyűzetes-touchpades vezérlést az érintőképernyővel. Ezek a gépek tabletként és notebookként is használhatók némi hajtogatás után. A Microsoftnak nyilván kedvére van ez a stílus, hiszen a Surface is használható mindkét módon, habár a billentyűzetként is szolgáló
képernyővédő lap elég gyorsan tönkremegy.
A másik oldalon ezt a kompaktságot nem kapjuk meg. A MacBookoknál marad a klasszikus beviteli páros, az érintőképernyő pedig egyelőre az iPad és az iPhone sajátja.
A programok ■ A gépvásárlásnál nem szoktunk rá gondolni, pedig az első helyen kellene szerepelnie a szempontok között: a kompatibilitás. Vállalati és otthoni vegyes használatról lévén szó elsősorban az irodai programok kompatibilitását kell figyelembe venni. A Microsoft irodai csomagja elterjedtsége okán vállalati környezetben kvázi szabványként működik, bár ma már hazánkban is törvény szabályozza, hogy például a hatóságoknak be kell fogadni az Open Document Format anyagokat. A Microsoft mindenesetre teljes kompatibilitást ígér irodai csomagjának maces és windowsos verziója között. Ha azonban arra gondolunk, hogy a kompatibilitással olykor verzióváltásoknál is akad probléma, érdemes áttanulmányozni a gyártói oldalak kompatibilitási problémákkal foglakozó részeit. A vállalati rendszerek fejlesztői közül pedig már valamivel többen ügyelnek arra, hogy rendszerüknek legyen kimenete Mac felé is.
Mennyi az annyi? ■ A windowsos fronton 60 ezer alatt kapunk már netbookot. Komolyabban vehető gépet azonban ebben az árkategóriában ne keressünk. Az ultrabookokat inkább erősen 200 ezer fölött érdemes nézegetni, de aki mindenből a legjobbat akarja, akár félmilliót is kiadhat egy gépre, amely nyilván már kávét főz, és be is vásárol.
A MacBookok 330 ezer forint körül kezdődnek. Ennyi pénzért kapjuk meg a legkisebb MacBook Airt. A legdrágább, itthon is kapható Apple MacBook Pro pedig 730 ezerbe kerül.
És ha az összes szempontot végigvettük, és a kérdéseinkre nem kaptunk megnyugtató választ, maradjunk egy jó, megbízható, atomerős asztali gépnél, amit a rendszergazda, miután mindent jól beállított, berakott az irodánkba. Ez ugyan nem a legmodernebb, de így munka után otthon társasozhatunk a gyerekkel, vagy elmehetünk sörözni a haverokkal. Az okostelefonunk úgyis minden fontos dologról értesít...