Egyelőre induló kisvállalkozások tartják életben az igény szerint vásárolható üzleti intelligencia ötletét. A piac óriásai érdeklődve nézik, mire jutnak, ha éppen nem mennek csődbe…

A LucidEra, egy jól átgondolt, megalapozott induló vállalkozás volt, amely üzleti intelligencia (business intelligence – BI) megoldást árult ügyfeleinek szolgáltatásként. A nyáron azonban kénytelen volt bedobni a törölközőt. Az amerikai Computerworld összeállítása szerint ez azon kevés esetek egyike, amikor egy csődnél a konkurencia nem tapsolt felállva.

Bár a szolgáltató nélkül maradt ügyfelekért azonnal megindult a harc, a piaci szereplők abban egyetértettek, hogy a bukás mindössze kisiklás volt, és semmiképpen nem egy trend kezdete. A nagy bizonygatás hátterében az áll, hogy az üzleti intelligencia egyelőre nem tűnik túlságosan vonzónak szolgáltatás formájában. Ellentétben az olyan ügyfélkapcsolati rendszerekkel (CRM) mint a Salesforce.com, vagy például a csoportmunkát támogató megoldásokkal (Google Apps).

Ülnek hosszú méla lesben
Ám nem csupán a vásárlók, de a BI-piac nehézsúlyú szereplői sem taposnak egymásra nagy igyekezetükben. Az IBM még csak most kezdi fejleszteni terméke, a Cognos webes változatát. Rob Ashe, a cég divízióvezetője szerint kétarcú megoldás az üzleti döntéseket segítő eredményeket számítási felhőből ("cloud computing" szolgáltatásként) nyerni. Egyfelől rugalmas, minden helyzethez és mérethez alkalmazkodni tudó rendszerről beszélünk, ugyanakkor nem szabad elfelejteni a biztonsághoz kötődő, igen komoly kérdéseket sem. Hiszen ezzel a megoldással a vállalat rengeteg, majdhogynem összes lényeges információja kikerül egy nehezen definiálható közegbe.

Egy másik szereplő, a Sybase sok alkalmazása elérhető már igényalapú formában, ám a vállalat még nem lát megfelelő keresletet arra, hogy megérje elkészíteni a BI-témában érintett Sybase IQ ilyen változatát. A Microsoft mindeközben bejelentette, hogy 2013-ig biztosan nem lesz ilyen terméke.

Kockázatok, mellékhatások
Merv Adrian független elemző nyilatkozatában megerősítette a biztonsággal kapcsolatos félelmeket. Úgy véli, a cégeknek túlságosan riasztó „bedobálni az adataikat egy felhőbe”, ráadásul komoly érv sem szól amellett, hogy ezt tegyék. Szerinte a szolgáltatóknak még sokat kell dolgoznia azon, hogy a rendszer könnyen és gyorsan tudjon olyan eredményeket produkálni, ami meggyőzi a vásárlókat.

A támogatók sem maradnak érvek nélkül. A Birst - egy igény szerinti üzleti intelligenciát szolgáltató startup vállalkozás - remekül teljesít, és több mint 50 ügyfele között olyan partnereket is találunk, amelyeknél a biztonság a legfontosabb szempont. A Birst ügyfele például a Royal Bank of Canada, vagy a pénzügyi tanácsadással és biztosítással foglalkozó Securian.

A Forrester egyik elemzője szerint a BI mint szolgáltatás jó taktikai megoldás marad olyan cégeknek, amelyek „az Excel helyett olyan eszközt akarnak, amely a Web 2.0 és csoportmunka lehetőségeit jobban kihasználja”. Ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy a potenciális ügyfeleknek nem árt alaposan végiggondolni, milyen változásokkal jár mindez szervezetüknél. A szakértő több hasonló megoldás példájából kiindulva, itt is arra számít, hogy elsőként a kisebb vállalkozások között fog elterjedni, míg a nagyvállalati kör csak alapos ütemkéséssel mozdul majd.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.