Amikor elszaporodnak a feladatok és megbosszulja magát a "megjelölés olvasottként" gomb liberális használata, érdemes lehet kipróbálni egy-két ingyenes feladatkezelő megoldást.
Manapság minden irodai alkalmazást termelékenység-növelő (productivity) eszköznek neveznek, amit már alapfokú irodai rutinnal is nehéz komolyan venni. Ráadásul a hasznosabb megoldásoknak is megvan az a veszélye, hogy gazdájuk ellen fordulnak. A rendszerető munkatársak hajlamosak többet foglalkozni a beállításokkal vagy a táblázatok formázgatásával, mint amennyi időt megspórolhatnak egy adott megoldással. Mások annyira kelletlenül használják a rájuk kényszerített szoftvereket, hogy azok nem segítik, inkább hátráltatják a munkájukat.
Rend a lelke ■ Ez a helyzet a feladatkezelő – angolul to-do vagy todo – alkalmazásokkal is. Elméletileg mindenki hasznukat veheti, de nagyrészt magán a felhasználón múlik, hogy mire jut velük. Az viszont biztos, hogy a saját kútfő, a papír vagy az elektronikus postaláda nem mindig elég a szervezettség fenntartásához. Érdemes tehát kipróbálni valamilyen egységes rendszert, amely összefogja és kezeli a napi feladatokat.
Általános recept nem létezik, hiszen mindenkinek másra van szüksége. Van, akinek az egyszerűség, az ingyenesség, a kollaboráció vagy a szinkronizálás lehetősége a fontosabb, másoknál kizáró ok, ha egy megoldáshoz nem tartozik iPhone-applikáció. Az alábbiakban ingyenes, online feladatkezelőket gyűjtöttünk össze, öt népszerű példát választva a számtalan hasonló felhőszolgáltatás közül.
1. Google Taskshttp://mail.google.com/tasksA Google Tasks meglehetősen primitív kis eszköz, de mellette szól a vállalat más szolgáltatásaival (Gmail, Naptár, iGoogle stb.) való intergráció, amelyekkel együtt már elégésges funkcionalitást kínál a Google felhasználóinak. Ugyancsak mellette szól az iPhone- és Android-támogatás, így
az egyszerű napi feladatok megszervezésére tökéletesen alkalmas lehet. Aki azonban felhasználók közötti megosztásra, szűrésre, esetleg BlackBerry-támogatásra vágyik, annak tovább kell keresgélnie.
2. Remember The Milkhttp://www.rememberthemilk.comEgészen addig, amíg rá nem bukkan a Remember The Milk (kb. "ne felejts el tejet hozni") nevű feladatkezelőre. A kategória egyik legnépszerűbb alkalmazása egyebek mellett Gmail-integrációt, ismételhető feladat-beállításokat vagy kollaborációs eszközöket kínál. Bár alapvetően ingyenes megoldásról van szó, évi 25 dollárért Pro felhasználói fiókot is lehet vásárolni hozzá. Ez az ügyféltámogatás mellett
olyan extrákat jelent, mint az iPhone- és iPad-app vagy az Outlook-szinkronizáció lehetősége.
3. Toodledohttp://www.toodledo.comA hasonlóan népszerű, de jóval gazdagabb funkcionalitást nyújtó Toodledo legnagyobb előnyének a személyre szabhatóságot tartják. Ez persze azt is jelenti, hogy kevésbé "fogd és vidd" jellegű megoldás, mint a Remember The Milk, de az egyszerű, funkcionális AJAX felületen több lehetőség vár mindazokra, akik hajlandók
időt szánni az eszközök megismerésére. A Toodledo két szinten kínál Pro hozzáférést 15, illetve 30 dolláros éves díjért, amelyek funkciói a legelvetemültebb elvárásoknak is megfelelnek.
4. Todoisthttp://todoist.comAki csak ritkán szokott okostelefonnal vitézkedni, és inkább a PC-jéről használna valamilyen egyszerű, gyors feladatkezelőt, az szerencsét próbálhat
a Todoist szolgáltatásával. Az alkalmazás mindent tud, amit a hasonló megoldások, lehetővé téve a személyekre kiosztható vagy több szintre rendezhető, elágazó feladatlistákkal való munkát. Hiányzik belőle a jelentéskészítő eszköz, de kiegészíthető a Wedoist nevű csoportmunka- és projektkezelővel. A prémium változat ára mindössze 3 dollár.
5. Evernotehttp://evernote.comAz Evernote sokkal több, mint egyszerű feladatkezelő, de ebben a szerepében is igen népszerű, mivel egyszerű és praktikus segítség a hétköznapi feladatok megszervezéséhez. Az iPhone-felhasználók egyik kedvenc alkalmazásaként lehetővé teszi a szinkronizálást
az összes szóba jöhető platform között, és kreatívan rendszerezi a kulcsszó, címke vagy cím alapján is kereshető tételeket. Már a szolgáltatás ingyenes változatával is hozzájuthatunk az asztali, mobil és iPad verziókhoz, de a szolgáltató havi 5 dollárért támogatást, 1 gigabájt extra feltöltést és rengeteg hasznos eszközt kínál hozzájuk.