A határidő módosítását és szakmai konzultációt sürget a pénztárgépek átállításában érintett vállalatok érdekvédelmi szervezete.
Az Országgyűlés döntött a jövő évi adózás rendjéről – és ezzel együtt arról is, hogy 2013. március 31-ig ki kell alakítani a különböző kereskedelmi egységekben működő pénztárgépek és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) között az online kapcsolat. A megvalósítás módját szabályozó rendelettervezet elkészült ugyan, de az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) annak újragondolására kéri a kormányt.



A határidő tarthatatlan A pénztárgépek átalakításában jártas vállalkozások nagy részét is tömörítő szervezet szerint – amely a törvény elfogadását követő napon már kezdeményezte a szükséges beruházások állami támogatását – a tervezett határidő tarthatatlan.

„Az első és legfontosabb probléma, hogy az új előírásoknak megfelelő pénztárgépek jelenleg nem kaphatóak egyetlen pénztárgépgyártónál sem. A feltételeknek megfelelő új gép fejlesztési ideje legalább 4-12 hónapot vesz igénybe. A fejlesztést követő tesztelésre és az így kiszűrt hibák kijavítására legalább egy újabb hónapra van szükség. Az ezután esedékes engedélyezési eljárás átfutási ideje megint csak 1 hónap, amennyiben nincs szükség hiánypótlásra vagy más korrekcióra. A gyártóknál csak ezután történhet meg a pénztárgépek megrendelése, amelyek szállítási ideje minimum 3-5 hónapra tehető” – fogalmaz az IVSZ közleménye.

A szervezet szerint ezeknek a körülményeknek a figyelembe vételével az új szabályoknak megfelelő első pénztárgépek üzembe helyezése reálisan legalább 8-10 hónap múlva várható. Éppen ezért kéri az IVSZ a kormányt, hogy az új pénztárgépek bevezetése történjen lépcsőzetesen, és reális ütemezéssel.

Fontos lenne a GOP-támogatás Ahogy arról korábban a Bitport is beszámolt, az IVSZ már a tervezet megjelenésekor azt javasolta, hogy az előírt – alapvetően informatikai modernizációnak tekinthető – fejlesztéshez a kormány nyújtson vissza nem térítendő támogatást európai uniós forrásokból a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében. A szervezet becslései szerint 50-70%-os támogatási intenzitással kalkulálva mintegy 7 milliárd forint kellene a program megvalósításához.

A Vállalkozói Negyed szerint 400 ezer pénztárgép működik az országban, és csak töredékük képes online adattovábbításra. Az új eszközök beszerzését – vagy fejlesztését – addig nem is érdemes megkezdeni, amíg a NAV nem adja meg az általa elvárt pontos technikai specifikációkat.

Az IVSZ félelmeit a nemzetközi példák is alátámasztani látszanak. Bulgáriában például az előkészítéssel együtt mintegy két évet vett igénybe a rendszer bevezetése. Ugyanakkor az sem világos, hogy a NAV részéről megtörtént-e a felkészülés a rendszer bevezetésére, azaz az adatok fogadására és tárolására, valamint az adatelemzési feltételek megteremtésére. Ezek nélkül ugyanis pusztán költséges, eredményt nem hozó, adminisztratív intézkedés lesz az online összeköttetés megteremtése: mintha olyan hidat építenénk a Dunán, amelyről nem vezet tovább út.

Pénztárgépcsere: GOP-támogatást javasol az IVSZ
IT fejlesztéssel tennék hatékonyabbá az adóbeszedést

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.